روشها و تکنیکهای کاردرمانی در خارج از کشور

جالب است بدانید که، یکی از مشاغل بسیار پردرآمد که در کشورهای خارج از ایران بسیار طرفدار دارد، ‌کاردرمانی می‌باشد. کاردرمانگران که عموما به انسان‌ها کمک ذهنی، جسمی و روحی می‌دهند تا ساده‌تر زندگی کنند. آنها برای داشتن حقوق بالا و شغل مناسب باید فوق لیسانس داشته‌باشند. اما با داشتن هر مدرکی از این رشته، می‌توانند شغلی از این رشته را داشته باشند.

ما در مطالب ذیر به شما توضیح می‌دهیم که کاردرمانی چیست و زمینه‌های آن چگونه‌ است و همچنین در کشورهای خارج از ایران کاردرمانی به چه صورتی انجام می‌گیرد. پس با توانیتو همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانید.

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی در واقع یکی از شاخه‌های توانبخشی می‌باشد‌. کاردرمانی به افراد بیمار یا ناتوان این امکان را می‌دهد تا بتوانند از وابستگی خارج شده و به استقلال برسند. در این رشته درمانی، ضمن درمان بیماران علایق بیماران را نیز در نظر می‌گیرند. به طور کلی در کاردرمانی هدف اصلی برای کاردرمانگران رسیدن به خودکفایی و استقلال بیماران و مراجعه‌کنندگان می‌باشد.

کاردرمان‌گران کسانی هستند که در زمینه‌های مختلف درمانی دارای مهارت و تخصص می‌باشند. آن‌ها با استفاده از این تخصص‌ها می‌توانند یک برنامه برای درمان بیماران ارائه بدهند تا زندگی این افراد را در بر بگیرد و رو به بهبود قرار دهد.

کاردرمانگران در واقع کسانی هستند که شرایط و علایق بیماران را در نظر می‌گیرند تا بتوانند محیط اطراف آنان را به صورتی تعبیه کنند که با شرایط آن‌ها هم‌خوان بوده و مورد علاقه آنان باشد تا آنان راحت‌تر به استقلال برسند.

مطلب فوق به این معنی است که، کاردرمانگران تنها به درمان بیماران توجه نمی‌کنند و علاوه بر آن، مسائلی که بر حاشیه زندگی این افراد تاثیرگذار است را مورد توجه و بررسی قرار داده و تا حدودی این مشکلات را برطرف می‌کنند. بنابراین چیزی ک مورد توجه کاردرمانگران است مسائل جانبی زندگی افراد بیمار و ناتوان است.

تعریف انجمن کاردرمانی آمریکا از کاردرمانی

به گفته انجمن کاردرمانی آمریکا که در سال ۱۹۸۱ آن را ارائه داد، کاردرمانی علمی است که، در آن، از فعالیت‌های هدفمند افراد مبتلا به انواع بیماری‌ها، که شامل اختلالات یادگیری، انواع بیماری‌های سالمندان، ضایعات جسمی، انواع اختلالات عملکرد در زمینه‌های روانی و اجتماعی و همچنین ناتوانی‌های رشدی، استفاده می‌شود.

این کار به این دلیل انجام می‌شود که این افراد از ناتوانی پیشگیری کنند و بتوانند حداکثر استقلالشان را حفظ کرده و به سلامتی برسند.

این رشته در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰مین سالگرد تاسیس خود رسید و این تولد چند ساله را جشن گرفت.

زمینه‌های کاری در کاردرمانی

کاردرمانی توانایی کسب تخصص و مهارت در زمینه‌های مختلف و کار کردن در بخش‌های مختلف زندگی انسان‌هایی با هر نوع عدم توانایی، می‌باشد. در کشورهای مختلف، درباره این زمینه‌ها، بررسی‌هایی صورت گرفته است. این تحقیقات با توجه به سیستم‌های مراقبت سلامت در کشور‌های گوناگون می‌باشد. طبقه‌بندی که در ادامه مشاهده می‌کنید، جزو طبقه‌بندی انجمن کاردرمانی آمریکا است.

 • سلامت روان

براساس تحقیقات انجام شده در سازمان سلامت جهانی، اختلالات روانی یکی از بیماری‌ها و مشکلات بشر هستند که روندی افزایشی داشته و می‌تواند در زندگی افراد عدم توانایی ایجاد کند.

کاردرمانگران در نقاط مختلف جهان، برای به دست آوردن مهارت‌های مختلف جهت رسیدن به استقلال و مراقبت کردن از خود، کمک می‌کنند. انواع اختلالاتی که نیاز به کاردرمانی دارند، انواع اختلالات سایکوتیک مانند دوقطبی نوع یک، یا اسکیزوفرنی و انواع اختلالات نوروتیک، مانند هر نوع افسردگی یا اضطراب، تروما و یا اختلال وسواسی، می‌باشند.

 کاردرمانگران خارج از ایران تلاش می‌کنند مهارت‌هایی نظیر مدیریت کردن مالی، مدیریت کردن داروهای شخصی، زمانبندی کردن ساعات فراغت، مراقبت کردن از خود و یا حتی دیگران را به افراد دارای اختلالات سایکوتیک و نوروتیک آموزش دهند.

 • کودکان و نوجوانان

در کاردرمانی نوجوانان و کودکان در خارج از کشور، کاردرمانگران به مراقبان آن‌ها کمک می‌کنند تا در کارهای معنی‌دار مشارکت کنند. بازه کودکان و نوجوان شامل، نوزادان، نوپایان، کودکان و نوجوانان و خانواده‌هایشان می‌باشد.

 کمک کاردرمانگران تنها به اینجا محدود نمی‌شود و شامل کمک کردن به این افراد جهت هموار ساختن نیاز‌های روانی و جسمی آنها هم می‌شود. کمک‌ها شامل، کمک در تغذیه این افراد، انواع بازی با آن‌ها و انواع فعالیت‌هایی که این افراد باید در اجتماع انجام دهند می‌شود.

انواع تکنیک‌های کاردرمانی در کودکان و نوجوانان:

 1. روش‌هایی برای کمک به کودکان و نوجوانان، برای بهبود دست‌خط آن‌ها
 2. ارائه رژیم‌های غذایی به آن‌ها و برنامه سلامت تغذیه‌ای به مدارس جهت جلوگیری از چاقی
 3. کمک کردن به افرادی که دچار ناتوانی‌های مادرزادی هستند
 4. ارتقای شیوه‌های عملکرد اجتماعی کودکان اوتیسم و کودکان با مشکلات ذهنی
 5. توجه بیشتر به نیاز‌های روانی و اجتماعی کودکان و نوجوانان
 • سالمندان

افراد سالمندی که دچار انواع بیماری‌های حرکتی، شناختی، کم‌بینایی یا نابینایی، پارکینسون، آلزایمر، و… در اکثر نقاط دنیا و خارج از ایران می‌توانند با مراجعه به افراد کاردرمانگر، آموزش‌هایی را جهت راحت‌تر کردن زندگی، ببینند.

 کاردرمانگران به سالمندان کمک می‌کنند تا از وابستگی رهانیده شوند و در جامعه مشارکت داشته باشند. جنبه‌هایی که کاردرمانگران می‌توانند به سالمندان کمک کنند، شامل داشتن بهداشت روانی و جسمی، مدیریت کردن تفریح‌ها و اوقات فراغت، استفاده درست از وسایل مورد نیاز، آشپزی و رفع انواع نیاز‌های روزمره می‌شود.

نمونه‌هایی از توانبخشی کاردرمانگران در نقاط مختلف دنیا

 • به کارگیری تکنولوژی‌های نوین و به روز دنیا، نظیر استفاده از نرم‌افزاری برای تبدیل گفتار به متن و انواع بازی‌های ویدئویی جهت درمان کودکان
 • توانبخشی افراد اوتیسم جهت بهبود ارتباط با جامعه پیرامون خود
 • کمک کردن به افراد قطع عضو، از جمله قطع دست، برای انجام کارهای روزمره، نظیر پوشیدن لباس، خوردن غذا و…
 • کمک کردن جهت مدیریت کردن استرس، شرکت در جامعه، کنترل درد و مدیریت کردن اختلالات روانی، برای افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان هستند.
 •  

نتیجه‌گیری

با خواندن مطالب بالا، متوجه انواع فعالیت‌های کاردرمانی در خارج از ایران و در کشور های مختلف، همانند فعالیت‌های کاردرمانی در مراکز داخلی ایران، نظیر توانیتو، می‌شویم. در کشور‌های توسعه‌یافته درمان کردن بیماری‌ها و هم‌چنین انواع توانبخشی‌ها که شامل کاردرمانی نیز می‌شود، با ابزار پیشرفته و با دقت بسیار بالا انجام می‌شود.

شما با داشتن هرگونه مشکل و یا ناتوانی، در هر سنی، می‌توانید به مراکز کاردرمانی در تمامی نقاط دنیا مراجعه کرده و برای رسیدن به استقلال و بازگشت دوباره به جامعه تلاش کنید. توانیتو نیز در این مسیر، همراه و یاور شما، سالمندان‌تان، بیماران‌تان و افراد دارای معلولیت خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *