زبان اشاره (ناشنوایان) علاوه بر یک مهارت ارتباطی فرصتهای شغلی را در پیش رو دارد

 درباره زبان اشاره تا کنون صحبت کرده‌ایم. اما قرار است در این مقاله جنبه دیگری از این توانمندی را آشکار کنیم. این مطلب شاید به نظر ساده برسد اما حتی برای افرادی که اختلالات شنوایی ندارند نیز آموختن این مهارت می‌تواند فرصت شغلی تلقی شود. بسیاری از افراد با توجه به علایقشان در این زمینه و در راستا کمک به ناشنوایان می‌توانند خدمتی بسیار عالی به این افراد داشته باشد. بنابراین می‌توان گفت که در این مقاله توانیتو به موضوعی ناب و بی‌نظیر اشاره شده است. تا انتهای مقاله شکیبا باشید تا در این زمینه بیشتر بدانید.

زبان اشاره به عنوان فرصت شغلی:

اگر بخواهیم دیدی کوتاه به زبان اشاره داشته باشیم، تنها این مهارت را برای برقراری ارتباط بهتر افراد ناشنوا تصور می‌کنیم. اما با این حال اگر بهتر نگاه کنیم این توانایی می‌تواند به نوعی منبع درآمد نیز محسوب شود. چه افراد ناشنوا و چه افرادی که معلولیتی ندارند می‌توانند این توانایی را کسب کرده و شغل جالبی را برای خود ایجاد کنند. این شغل علاوه بر اینکه اوقات خوشی را برای شخص علاقه‌مند فراهم خواهد آورد، می‌تواند کمک به هم‌ نوع نیز محسوب شود. اما در این راه خلاقیت خود فرد و مهارت‌های دیگر او نیز شرط است. باید کوشید و در این راه انگیزه داشت.

در ادامه چند نمونه از کار‌هایی که می‌توان به کمک این مهارت انجام داد را وصف می‌کنیم.

انواع مشاغلی که میتوان با کمک مهارت زبان اشاره انجام داد:

احتمالا هنگامی که اخبار تماشا می‌کنید، متوجه فردی شده باشید که با زبان اشاره در حال ترجمه کردن اخبار برای ناشنوایان است‌. اخبار کشور و دنیا یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به گوش همه افراد رسیده شود. اما اگر این مسئله به صورت مکتوب در روزنامه‌ها نباشد برای افرادی که توانایی شنوایی ندارند امری ناممکن است. مگر اینکه فردی با مهارت زبان اشاره، شنیدن اخبار را برای آن‌ها ممکن کند. حتی ما اخباری که مختص افراد ناشنوا باشد را نیز تا کنون دیده‌ایم‌. به همین دلیل می‌توان متوجه شد که گویندگی اخبار ناشنوایان یکی از مشاغلی است که به کمک داشتن مهارت زبان اشاره می‌توان آن را انجام داد.

اگر دقت کرده باشید این روزها یکی از پرطرفدار ترین مشاغلی که مورد استفاده اغلب افراد قرار می‌گیرد انواع مشاوره‌ها و امور روانشناسی است. اما این کار زمانی برای افراد ناشنوا معنادار می‌شود که مشاور یا روانشناس مهارت زبان اشاره را بلد باشد. پس حتی اگر کسی مشکل شنوایی نداشته باشد نیز می‌تواند برای خدمت‌رسانی به افراد ناشنوا این مهارت را کسب کرده و در این زمینه به این افراد کمک کند. انواع مشاوره‌های ازدواج، مشاوره‌های تحصیلی، مشاوره شغلی، مشاوره‌های کودک برای والدین ناشنوا و یا روان‌درمانی‌های گوناگون را می‌توان به وسیله افراد ماهر در زمینه زبان اشاره ارائه داد.

تعلیم مربی‌های کودک و یا تاسیس مهد‌هایی که به زبان اشاره آشنایی دارند نیز می‌تواند کمک بزرگی به کودکانی که مشکلات شنوایی دارند باشد. مراقبین خصوصی کودک‌های ناشنوا، برای والد‌هایی که بیرون از منزل کار می‌کنند و فرزند کوچکی در خانه دارند که توانایی شنیدن ندارد، کاربرد فراوانی دارند. حتی مهد‌های کودکی که به طور کلی برای جمع کردن کودکان ناشنوا دور یکدگیر تاسیس شده باشد از کار‌های بسیار اساسی و پر اهمیت است.

انواع موسسه‌های آموزشی برای افراد ناشنوا بسیار قابل استفاده است که در توانمند کردن آن‌ها نقش خواهد داشت. آموزش مهارت‌های کامپیوتری، مهارت‌های نقاشی، انواع هنر‌های مختلف، دروس تخصصی گوناگون و شیوه‌های زیستن از آموزش‌هایی است که شاید به کار هر فرد ناشنوایی بیاید. این مهارت‌ها برای افرادی که اختلالات شنوایی دارند، کمکی است تا بیشتر برای جامعه نقشی تاثیرگذار داشته باشند. آموزش چنین توانمندی‌هایی به افراد ناشنوا، احتیاج به مربی آشنا با زبان اشاره، دارد.

حتی آموزش خود زبان اشاره نیز یکی از اموری است که به عنوان شغلی پرکاربرد استفاده می‌شود. اینکه به افرادی که احتیاج به زبان اشاره دارند چنین مهارتی آموزش داده شود خودش به تنهایی کمک بزرگی است. والدینی که کودک ناشنوا دارند و یا افرادی ناشنوایی که در دوران طفولیت هستند و چنین زبانی را باید فرا بگیرند از این دسته افراد محسوب می‌شوند.

مدارس و دانشگاه‌ها و حتی ادارات مختلف دیگری که ممکن است پای هر فرد ناشنوایی به آن جا کشیده شود احتیاج به فردی دارد که علاوه بر تخصص خود، در مهارت زبان اشاره نیز وارد باشد. به طور کلی کار در مدارس استثنایی که کودکان ناشنوا را تعلیم و تربیت می‌دهد از جمله مشاغلی است که به کمک زبان اشاره می‌شود در آنجا کسب درآمد کرد.

برخی از سرگرمی‌ها احتیاج به شنیدن دارد. اینکه هر فردی بتواند در این تفریحات و هنر‌ها، هرچند به مقدار اندک شرکت داشته باشد یکی از حقوق انسان‌ها محسوب می‌شود. بنابراین هنر‌هایی مانند تاتر، گروه‌های موسیقی و… شاید اگر به کمک انسان‌هایی که زبان اشاره را می‌دانند برای افراد ناشنوا محسوس‌تر گردد، این بزرگواران نیز بتوانند از این هنر‌ها تا حدودی بهره‌مند باشند. بنابراین اگر مکان‌های مختلفی مانند تاتر و یا گروه‌های گوناگونی که موسیقی و یا دکلمه‌ای را برای افراد انجام می‌دهند، فردی را با مهارت زبان اشاره به مجموعه خود اضافه کنند قطعا کمک بزرگی به این عزیزان کرده‌اند.

مکان‌هایی که احتیاج به توضیح خاصی دارند مانند موزه‌ها، نمایشگاه‌های گوناگون و یا تور‌های تفریحی، عموما افرادی را به همراه دارند که تخصص در زمینه مورد نظر داشته باشد. این افراد به علاقه‌مندان در زمینه سوالات مربوطشان راهنمایی می‌کنند. در صورتی که در کنار این راهنمایان، فردی همان اطلاعات را با زبان اشاره برای افراد ناشنوا مطرح کند، احتمالا خدمت بزرگی با ناشنوایان خواهد شد. این فرد می‌تواند یا تخصص مورد نظر را داشته باشد و یا صرفا سخنان متخصص دیگر را ترجمه کند.

سخن پایانی:

اینکه جامعه را بیشتر برای حضور افراد دارای معلولیت آماده کنیم، باعث پیشرفت خود جامعه می‌شود. بنابراین در صورتی که در اغلب محیط‌های اجتماعی افرادی را برای کمک و راهنمایی ناشنوایان قرار دهیم لطف بزرگی به آن‌ها کرده‌ایم. این افراد نیز حق دارند به اندازه سایر انسان‌ها از خدمات گوناگون یک جامعه بهره‌مند باشند. بنابراین زبان اشاره باید در جای جای‌ کشور وجود داشته باشد. همین مسئله است که توانسته مهارت زبان اشاره را به یک فرصت شغلی نیز تبدیل کند.

توانیتو برای تمامی انسان‌ها آرزوی موفقیت و پیشرفت دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *