زمین خوردن سالمندان

زمین خوردن در سالمندان دارای علل متفاوتی است که خوشبختانه راه‌های زیادی برای جلوگیری از این امر وجود دارد. با استفاده از این راه‌ها می‌توان از این موارد جلوگیری کرد. برخی از عوامل هستند که وابسته به خود فرد است همانند : اختلال راه رفتن، عدم تعادل، ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، اختلال در خواب و عملکرد مغز، شرایط استرس‌زا، انزوا و تنهایی، مصرف برخی از داروها (خصوصاً آرام‌بخش‌ها و داروهای ضد فشار خون) و همچنین وضعیت‌هایی که براثر وجود بیماری‌های مختلف در سالمند ایجاد می‌شود. بیماری‌های قلبی عروقی و عصبی تأثر بیشتری بر این موضوع دارند.

نتایج قابل‌توجه زمین خوردن

زمین خوردن آسیب‌های جسمی زیادی را نیز همراه خود دارد که به‌طور مختصر به کبودی و شکستگی خلاصه می‌شوند. زمین خوردن فقط به آسیب‌های جسمی محدود نخواهد شد و آسیب‌های روحی و روانی را نیز همراه خود به وجود خواهد آورد. آسیب‌های روحی و روانی باعث خواهند شد تا فرد سالمند احساس امنیت خود را ازدست‌داده و به ناتوانی خود پی ببرد. این عدم وجود احساس امنیت باعث از دست دادن اعتمادبه‌نفس نیز خواهد شد. سالمندانی که با موارد این‌چنینی مواجه هستند به‌تدریج به سمت بی‌انگیزگی، انزوا و کم‌تحرکی روی می‌آورند. اطرافیان و مراقبان سالمند باید توجه داشته باشند که در این مدت با سالمند رفتار خوبی را از خود نشان داده تا باعث بروز مشکلات جدید روحی برای سالمندان نشوند.

ویتامین D

مصرف مرتب از مکمل ویتامین D باعث خواهد شد تا سالمندان در مقابل زمین خوردن از خود مقاومت نشان دهند. باید توجه داشته باشیم که دوز مصرفی این ویتامین تحت نظر و با مشورت پزشک تعیین شود چراکه دوز مصرفی پایین یا بالا مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که ممکن است قابل جبران نباشد. ویتامین D برای سالمندان دارای فواید بسیاری ازجمله تقویت عضلات و در پی آن حفظ تعادل برای سالمندان را در پی خواهد داشت. ویتامین D ویتامینی است که به‌صورت مستقیم بر عضلات تأثیر گذاشته و باعث تقویت آن‌ها خواهد شد. در حقیقت عضلات دارای گیرنده‌های خاصی هستند که مسئول جذب این دست از ویتامین‌ها هستند.

کفش ورزشی

دسته‌ای از محققان در کشور امریکا با انجام آزمایش‌هایی به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از کفش ورزشی مناسب در هنگام انجام تمرینات ورزشی تأثیر بسیار زیادی داشته و تا حدی از زمین خوردن افراد جلوگیری خواهد کرد. تأثیری که کفش ورزشی در زمین خوردن افراد دارد حدود ۳۰ درصد است این بدان معنی است که افرادی که از کفش ورزشی مناسب استفاده می‌کنند نسبت به دیگر افراد حدود ۳۰ درصد کمتر دچار مشکلات زمین خوردن خواهند شد. ویژگی که کفش ورزشی را از دیگر کفش‌ها متمایز می‌کند وجود کفی پهن و ضد لغزش در آن‌ها است. کفی پهن در این کفش‌ها باعث خواهد شد تا افراد هنگام راه رفتن تماس بیشتری با زمین داشته و درنتیجه باعث ثبات قدم برداشتن در آن‌ها خواهد شد. نقطه‌ی مقابل استفاده از کفش ورزشی پیاده‌روی با پای‌برهنه است که احتمال لیز خوردن در این مورد بسیار بیشتر خواهد بود.

استفاده از عینک

در استرالیا گروهی از محققان با انجام تحقیقات بر بروی سالمندان دریافته‌اند که استفاده از عینک‌های دو کانونی که هم‌زمان برای اصلاح پیرچشمی و نزدیک‌بینی استفاده می‌شوند، خطر احتمال زمین خوردن در افراد بالای ۷۰ سال را افزایش خواهد داد. استفاده از عینک‌های دوکانونی در افرادی که بیش از این نیز به نزدیک‌بینی دچار بوده‌اند بسیار رایج بوده است. همان‌طور که اطلاع دارید پیرچشمی یکی از اثرات دوران سالمندی است که باعث خواهد شد تا اشیا نزدیک را تار ببینیم و همچنین نزدیک‌بینی باعث خواهد شد که اشیا دور تار دیده شوند.

توصیه‌هایی جهت جلوگیری از زمین خوردن

با توجه به اینکه زمین خوردن یکی از مشکلات عمده و شایع در دوران سالمندی است اما با رعایت نکاتی ساده می‌توان از این امر جلوگیری کرد. با انجام فعالیت‌های روزانه و تغذیه مناسب وضعیت جسمانی خود را در شرایط خوبی نگه‌دارید. همچنین مشکلات خاصی خود را که به آن‌ها مشرف بوده و آشنا هستید شناسایی کرده و برای برطرف کردن آن‌ها تلاش کنید. محیط پیرامون خود را به‌صورت منظم بازرسی کرده و از عواملی که برای شما خطر ایجاد خواهد کرد دوری‌کنید. سعی کنید در سرویس بهداشتی و حمام دستگیره‌هایی مخصوص را برای سالمندان تدارک ببینید. برای سالمندانی که برای حفظ تعادل به کمک شخص دیگری نیاز دارند در صورت امکان عصا تهیه کنید. هم برای منزل و هم برای خارج از منزل.

یکدیگر از عواملی که در تعادل سالمندان مؤثر است وجود نور کافی و غیر مضر برای آن‌ها است. سعی کنید نور پردازی منزل را به صورتی انجام دهید که باری سالمند مشکلی را به وجود نیاورد. همچنین توجه داشته باشید که به‌طور منظم نزد چشم‌پزشک رفته تا از سالمت چشم خود اطمینان پیدا کنید و در صورت بروز مشکل سریعاً به رفع آن بپردازید.

تشخیص زودهنگام بیماری‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه در زودترین حالت ممکن می‌توانیم برای رفع آن اقدام کنیم. به‌طور مثال تشخیص زودهنگام بیماری پوکی استخوان و اقدام برای درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار این موارد به وزن خود نیز توجه فراوان داشته باشید.

برای مصرف داروهای خود با پزشک مربوطه در ارتباط بوده و در زمان‌های مشخص‌شده نزد او بروید. در تمام این موارد تقویت روح بسیار اثرگذار بوده و از مشکلات بسیاری به دور خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *