سبک زندگی سالم و نقش آن در جلوگیری از معلولیت‌ها

داشتن سبک زندگی سالم چه نقشی در سلامت انسان دارد؟

شما تا چه اندازه با آن آشنایی دارید؟

سبک زندگی واژه‌ای است که برای معرفی نحوه و شرایط زندگی انسان استفاده می‌شود. این نوع سبک در زندگی منبعی ارزشمند برای کاهش شیوع و تاثیر مشکلات بهداشتی، ارتقای سلامت، تطابق با عوامل استرس زای زندگی و بهبود کیفیت زندگی است.

 زمانی که در ارتباط با رفتارهای مخاطره آمیز نظیر: استعمال سیگار و عدم تحرک جسمانی صحبت می‌کنیم، به عنوان عملکرد ارادی تجسم می‌شود.

سایت«توانیتو» منبعی مناسب برای دریافت هرگونه خدمات سلامتی و بهداشتی، آمادگی دارد تا در این زمینه هرگونه خدمات مناسب را برای سالمندان و افراد دارای معلولیت ارائه دهد. این افراد با مراجعه به توانیتو، دیگر نگرانی خاصی برای تامین خدمات پزشکی – بهداشت خود ندارند.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، سبک زندگی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی است که شامل: تغذیه، تحرک بدنی، استرس، مصرف دخانیات و کیفیت خواب است که در پی اجتماعی شدن به وجود می‌آید.

 از طرفی باید به این نکته نیز توجه داشت که سبک زندگی جزء پدیده‌های چند وجهی است و تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل: عوامل جسمی، اجتماعی، روحی و روانی، فرهنگی و معنوی می‌باشد و از این رو می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی افراد تاثیر مستقیم و بسزایی داشته باشد.

عوال بروز معلولیت‌ها به 3 دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. عوامل ژنتیکی:

این عوامل در سبک زندگی سالم و جلوگیری از معلولیت‌ها بسیار اثرگذار است. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات، افراد بیشتری تمایل به بررسی سلامت سبک زندگی خود داشته و در کشورهای توسعه یافته، کلینیک‌ها و مراکز مشاوره و آنالیز سبک زندگی در حال گسترش هستند.

 برای مثال با انجام غربالگری و آزمایشات به هنگام ژنتیکی و ایجاد سبک زندگی صحیح می‌توان تا 50 درصد از متولد شدن نوزادان دارای معلولیت و یا دچار مشکل پیشگیری کرد.

در طول عمر انسان، مراحل حیاتی خاصی وجود دارد که تاثیرات عمیقی بر زندگی فرد می‌گذارند. بارداری یکی از این دوران بااهمیت است. والدین با توجه و رعایت یک سبک زندگی سالم می‌توانند از بروز آسیب‌ها و معلولیت‌های زیادی در فرزند خود جلوگیری کنند که این عوامل شامل:

 1. سبک زندگی
 2. سبک فعالیت‌های فیزیکی
 3. مراقبت از خود
 4. سبک زندگی و داشتن رفتارهای صحیح بهداشتی
 5. روابط اجتماعی
 6. سبک زندگی و استرس
 7. سبک زندگی شغلی
 8. و…
 1. عوامل مادرزادی:    

عوامل مادرزادی که باعث بروز معلولیت‌ها می‌شوند، پایه و اساس ژنتیکی ندارند. اما در طی دوران بارداری برای فرد پیش می‌آیند. مثلا مصرف دارو یا سندرم جنین الکلی.

این عوامل به وضوح نشان می‌دهد که داشتن سبک زندگی سالم در والدین چه تاثیر شگفت انگیزی در سلامت روحی و جسمی کودک دارد. چه بسا بسیاری از والدین به دلیل نداشتن زندگی سالم و مصرف بسیاری از داروها و یا مواد مخدر، در زمان بارداری با بی توجهی به این موضوع، باعث بروز معلولیت‌ها در جنین خود می‌شوند.

 1. عوامل عارضه‌ای:

این عوامل همان گونه که از روی اسم‌شان پیدا است، یا ناشی از حادثه و آسیب‌های این چنینی هستند، مانند: تصادف و حوادث ناشی از کار و… و یا به دلیل بیماری‌های مزمن و طولانی، مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، کلیوی و… ایجاد می‌شوند.

داشتن سبک و شیوه زندگی سالم در طول زندگی و توجه به قوانین، بایدها و نبایدهای حین انجام کار می‌تواند زندگی را برای اشخاص متحول کند. افراد زیادی در حال انجام فعالیت‌های روزمره، بسیاری از اصول بهداشتی و امنیتی را در حین انجام کار رعایت نمی‌کنند و با در نظر گرفتن تجربه و کار زیاد سعی در مخفی کردن این عوامل مهم دارند.

توجه به سلامت جسمی مسئله مهمی است، زیرا اگر فرد بتواند سلامت جسمانی خود را حفظ کند، با تسلط بر اوضاع زندگی خود و با کسب اطلاعات در سایر عرصه‌ها می‌تواند به موفقیت برسد.

عواملی که باعث سلامت جسمی می‌شوند شامل:

 • تغذیه مناسب
 • خواب کافی
 • ورزش مداوم
 • عدم مصرف مواد مخدر
 • پرهیز از پرخوری و اضافه وزن
 • و…
 • روش‌های رسیدن به سبک زندگی سالم:
 • 1- خود را در معرض رفتارهای پرخطر قرار ندهید. سبک زندگی سالم این قبیل رفتارها را برای ذهن و جسم انسان خطرناک دانسته، زیرا آن‌ها می‌توانند عواقب طولانی مدت و مخربی داشته باشند. رفتارها و الگوهای پرخطر می‌توانند خبر از مشکلات عمیق روانی دهند که در این صورت لازم است مشکلات خود را با یک روانشناس متخصص در میان بگذارید.
 • 2- برای داشتن یک سبک زندگی سالم، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. برای کسی که همیشه با خستگی، سرماخوردگی، عفونت و هر نوع بیماری دیگری، با سیستم ایمنی ضعیف مبارزه می‌کند، حفظ عادت‌های سالم و پرانرژی سخت خواهد بود. امروزه بسیاری از مواد غذایی طبیعی و نیز داروهای مفیدی عرضه می‌شوند تا افرادی که دارای چنین مشکلات ایمنی هستند را تحت پوشش قرار دهند.
 • 3- خوب غذا بخورید. زمانی که یک برنامه غذایی سالم را برای خود در نظر بگیرید، بدن احساس راحتی بیشتری می‌کند. از انواع مواد غذایی مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید. داشتن یک سبک زندگی سالم بر روی این موارد توجه ویژه‌ای دارد. میزان مصرف آنتی اکسیدان‌های مبارزه کننده با رادیکال‌های آزاد که عامل ایجاد سرطان، بیماری قلبی، تصلب شراین و بیماری‌های دیگر هستند را افزایش دهید.

سایت «توانیتو» همیار همیشگی شما برای دریافت خدمات است. ما در توانیتو تلاش می‌کنیم تا افراد با نیازهای خاص، از کلیه خدمات درمانی و عمومی متناسب با شرایط جسمی خود بهره‌مند شوند. توانیتو در واقع سامانه ارایه خدمات به افراد دارای معلولیت، سالمندان، بیماران و افراد با نیازهای خاص درمانی می‌باشد.

نتیجه گیری…

 بیماری‌های روحی و جسمی، داشتن عادت‌های بد غذایی، همچنین عادات زیان آور اخلاقی، وجود انواع استرس، نداشتن روابط اجتماعی موفق و… همگی عواملی هستند که موجب پایین آمدن کیفیت زندگی می‌شوند.

 جلوگیری از چنین عواملی، موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود که ما در این مقاله سعی کردیم به آن بپردازیم. داشتن سبک زندگی سالم امکان پذیر است و اگر بخواهید می‌توانید از همین امروز شروع کنید.  سبک زندگی سالم تعهدی بلند مدت است، نه یک هوس زودگذر. شما می‌توانید با انجام کارهایی، امروزتان را سالم تر از دیروز زندگی کنید و همچنین مسیر دستابی به سبک زندگی سالم در آینده را برای خود و خانواده‌‌تان هموار کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *