شدن: نوشته میشل اوباما

کتاب‌ها چراغ‌هایی برای هدایت و راهنمایی هستند. آنها می‌توانند به مخاطب از موفقیت‌ها یا شکست‌ها بگویند. تصمیم‌های اشتباه را نشان دهند. می‌توانند از سخت‌کوشی و تحمل مشقت‌ها بگویند. می‌توانند «از هیچ، به بهترین شدن» را نشان دهند.

کتاب «شدن» (یا «میشل شدن») به خواننده کمک می‌کند تا لحظه به لحظه با میشل اوباما در زندگی سخت او همراه شود. در تمام طول این مسیر پر مشقت، خواننده، از قدرت درونی میشل آگاهی می‌یابد و با آن همزاد پنداری می‌کند. لحن صمیمانه کتاب در ایجاد حس همزاد پنداری بی‌تأثیر نیست. عنوان کتاب بسیار زیرکانه و خردمندانه انتخاب شده است. این کتاب مربوط به زندگی زنی است که همسر رئیس جمهور آمریکاست. به همین دلیل، به خوبی نشان‌گر رویای آمریکایی (از هیچ، به چیزی تبدیل شدن) است

میشل اوباما کیست؟

اگر در کودکی به میشل می‌گفتند «تو روزی در کاخ سفید زندگی خواهی کرد»، نه تنها باور نمی‌کرد، بلکه شخص گوینده را دیوانه یا احمق می‌نامید. اما داستان زندگی او به شکلی بود که میشل را به کاخ سفید رساند. داستانی که میشل، خود، نویسنده آن بود.

میشل در خانه یکی از بستگانش در بخش فقیر نشین شیکاگو زندگی خود را آغاز می‌کند. این محله، پر از جرم و جنایت بوده و افراد دارای زندگی سخت و دشواری بوده‌اند. اما میشل، در دبیرستان خوبی تحصیل می‌کند و بعدها به هاروارد راه پیدا می‌کند. او در هاروارد در رشته وکالت قبول می‌شود و به خاطر همسری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به کاخ سفید راه پیدا می‌کند.

شدن

به صورت خلاصه، شدن، روایت‌گر زندگی زنی است که دشواری‌های زیادی را در زندگی خود تحمل کرده و با تلاش و تحمل سختی‌ها توانسته آنها را پشت سر بگذارد و مانند الماسی بدرخشد.

این کتاب در سه بخش نوشته شده است. بخش نخست، «من شدن»، روایت‌گر زندگی کودکی دشوار میشل، روابط خانوادگی، فقر و دیگر مشکلاتی است که تا پیش از ورود به دانشگاه تجربه می‌کند.

بخش دوم، «ما شدن»، مربوط به آشنایی میشل و باراک، ازدواج آنها و زندگی متاهلی این زوج جوان است. بخش سوم، «بیشتر شدن » با کسب موفقیت باراک در انتخابات آغاز می‌شود و به مسائل و چالش‌های جدیدی که با آن مواجه می‌شوند ختم می‌شود.

یکی از موضوعاتی که در بخش اول به چشم می‌خورد، نگاه تبعیض نژادی بین سفید پوستان و سیاه پوستان است. این مسئله بسیار حائز اهمیت است. در واقع میشل تصویری واقعی از جامعه دوران کودکی و نوجوانی خود به دست می‌دهد که در آن، تبعیض نژادی افراد را آزرده خاطر می‌کند. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که باراک اوباما نیز نخستین رئیس جمهور رنگین پوست ایالات متحده آمریکا بود.

نحوه نام گذاری بخش‌ها نیز اهمیت زیادی دارد و نشان می‌دهد که نگرش او به زندگی به صورت فرآیندی و پویا است و نه ثابت. او خود را همواره در حال شدن می‌داند. و این شدن، بخشی از ذهنیت او از زندگی است.

 در سال‌های اولیه زندگی، او توانست به خود تبدیل شود و خود را بشناسد. در ادامه، خود را بخشی از تعهد به همسرش می‌بیند. در بخش بعدی زندگی، خود را بخشی ار بخشی از این کتاب این چنین می‌خوانیم:

«این زشت‌ ترین سوال دنیاست که وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره شوی؟ انگار بزرگ شدن متناهی است. اما حقیقت این است که انسان می‌تواند در زندگی چندین و چند کاره شود، مثل خود من که چند کاره شدم؛ وکیل، نائب رئیس بیمارستان، همسر، مادر و نهایتا بانوی اول آمریکا. انسان پیوسته در مسیر شکل گرفتن است؛ مسیری که هیچ وقت کامل نمی‌شود و انتهایی ندارد، چون اگر داشته باشد و آدم از شدن دست بکشد، دیگر چیزی باقی می‌ماند؟»

صداقت میشل در بیان زندگی خود، به شکلی که روی داده است، خواننده را در مقابل ایده‌هایی که مطرح شده وادار به پذیرش می‌کند. میشل در این کتاب با تأملی عمیق در زندگی شخصی‌اش، خود را برای افرادی که در شرایط مشابهی به سر می‌برند تبدیل به یک الگو می‌کند.

این کتاب برای رشد و بالندگی در مدرسه اهمیت ویژه‌ای قائل است. چرا که نویسنده، رشد شخصی خود را مدیون امکانات ویژه‌ای که در مدرسه داشته و آموزگارانی که با آنها ارتباط داشته می‌داند.

این کتاب در 13 نوامبر سال 2018 توسط میشل اوباما در ایالات متحده آمریکا، به زبان انگلیسی در 448 صفحه انتشار پیدا کرد. به سرعت در لیست پر فروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفته و مبلغ قرارداد انتشار این کتاب، 65 میلیون دلار برآورد شده است.

تاکنون به 24 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در ایران این کتاب توسط مترجمان مختلف  ترجمه شده و انتشارات مختلفی نیز آن را منتشر کرده‌اند و در اختیار خواننده فارسی زبان قرار داده‌اند.

این کتاب به خاطر دارا بودن نثر ساده و جذاب می‌تواند احساسات مختلف مثبت و منفی را در خوانندگان خود ایجاد کند. بسیاری از خوانندگان این کتاب، آن را الهام بخش برای زندگی‌های خود می‌دانند.

کتاب شدن به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که همواره در مسیر ساختن زندگی خود قدم برمی‌دارید و نیروهای خود را برای بهتر شدن و بهتر زندگی کردن به کار بگیرید.

جمع‌بندی

در این کتاب، میشل اوباما، با بیانی ساده و صمیمی، جنبه‌های مثبت و منفی زندگی خود را به تصویر می‌شد. این کتاب در 3 بخش (من شدن، ما شدن و بیشتر شدن) تهیه شده است. میشل در این کتاب، خواننده را از ابتدای زندگی خود در یک محله فقیر نشین در جنوب شیکاگو تا ازدواج با باراک اوباما و تبدیل شدن به بانوی نخست آمریکا و ورود به کاخ سفید، همراه می‌کند.

بیان صمیمانه و واقعی نویسنده، خواننده را از مشکلاتی که میشل با آنها مواجه بوده و تلاش‌های فراوانی که برای از بین بردن آنها داشته، آگاه می‌کند. همچنین استفاده از واژه «شدن» به مخاطب در مورد درک میشل از زندگی و نحوه کنار آمدن با مشکلات را نشان می‌دهد؛ او زندگی را در حال تغییر، بهبودی، ارتقاء تکامل و شدن می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *