شنا و معلولیت

شنا چه نتایجی را برای سلامتی به ارمغان می‌آورد؟

آیا افراد دارای معلولیت می‌توانند به عنوان یک ورزش حرفه‌ای به آن نگاه کنند؟

ما در این مقاله سعی داریم به مقوله شنا و معلولیت بپردازیم، با ما همراه باشید…

سبک زندگی بی‌تحرک می‌تواند هر کسی را در معرض خطر قرار دهد. برای هر شخصی مخصوصا افراد دارای معلولیت مهم است که از لحاظ جسمی فعال باشند و همچنین بسیار ضروری است که در جستجوی راه‌هایی برای غلبه بر موانع پیش رو بگردند.

شناگرانی که دارای معلولیت هستند، هنگامیکه در آب قرار می‌گیرند، نوعی بی وزنی را تجربه می‌کنند که تا بحال حتی احساس هم نکرده بودند. در این حالت فشار از روی مفاصل و ماهیچه‌ها کاهش یافته و امکان شناور شدن و نیز انجام حرکات کششی و ورزشی را آسان تر می‌کند.

اگر در بین دوستان و آشنایان‌تان فردی معلول یا سالمند وجود دارد، می‌توانید سایت«توانیتو» را به او معرفی کنید، زیرا اینگونه در بسیاری از کارهای مربوط به سلامتی و درمانی او، کمک شایان توجهی کرده‌اید.

از زمان اولین بازی‌های پاراالمپیک رم در سال 1960، شنا یکی از اصلی ترین ورزش‌های آن به حساب می‌آمد. اگر از هیجان رقابت آن بگذریم؛ شنا مزایای بسیار دیگری از جمله : تقویت سیستم‌های قلبی عروقی و گروه‌های اصلی عضلات فوقانی و تحتانی بدن دارد.

 همچنین باعث انعطاف پذیری در عضلات و مفاصل می‌شود، زیرا شناگر حرکات گسترده‌ای را در برابر مقاومت آب انجام می‌دهد. این نوع فعالیت‌ها ضربان قلب شما را بالا نگه می‌دارد، و نیز برخی از استرس‌های موجود در ورزش‌های ضربه‌ای را از بدن دور می‌کنند. آب وزن بدن را بصورت مساوی توزیع می‌کند و همچنین صدمات به آسانی رخ نمی‌دهند.

ورزشکارانی که دارای معلولیت هستند، می‌توانند به باشگاه‌ها بپیوندند و با حمایت مربیان کارآزموده، تمرینات سخت و انجام رقابت‌های بیشتر، از مزایای آن مانند : فرصت‌های جامعه پذیری، استقلال بیشتر در فعالیت‌های زندگی روزمره، و نیز بهبود توانایی مقابله با محدودیت‌های تحمیل شده فایق آیند.

کویین نیکولز، یکی از مربیان شنا پاراالمپیک می‌گوید : آب یکی از اکولایزرهای بزرگ است. همه افراد زمانیکه در آب قرار می‌گیرند با هم برابرند و همه افراد دارای معلولیت، با هر نوع معلولیتی می‌توانند با هم رقابت کنند.

اگرچه شروع شنا در سنین پایین برای تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه‌ای ضروری نیست، اما نیکلز معتقد است، هرچه زودتر فردی در آب راحت شود، زودتر به موفقیت می‌رسد. وی گفت : فکر می‌کنم شروع شنا در حدود 5 سالگی سن خوبی برای مشارکت کودکان است. آن‌ها را تا زمانیکه علاقه‌ای به حرفه‌ای شدن نشان نمی‌دهند، در آب سرگرم کنید.

بیشتر باشگاه‌های حرفه‌ای شنا، تجربه مربیگری و آموزش را در سطح بالایی ارائه می‌دهند. ما پیشنهاد می‌کنیم که ورزشکاران مشتاق ابتدا در یک باشگاه حرفه‌ای شرکت کنند.

  • مزایای سلامت جسمی

شنا به افراد مبتلا به انواع بیماری‌ها کمک ویژه‌ای می‌کند. به عنوان مثال، افرادی که مفاصل آسیب دیده دارند بدون اینکه این ورزش تاثیر بدی بر روی آن‌ها داشته باشد، به بهبود آن‌ کمک کرده و هرگونه درد ناشی از آن را نیز التیام می‌بخشد. زیرا آب باعث تقویت مفاصل، عضلات و ستون فقرات می‌شود و به نوعی در کاهش وزن نیز موثر است.

  • افزایش استقامت عضلات

آب مقاومتی را ارائه می‌دهد که برای استقامت و تمرین قدرت بدنی شما بسیار عالی است. برای افراد دارای معلولیت بسیار مهم است که قدرت و استقامت عضلانی خود را حفظ کرده و افزایش دهند. علاوه بر این، شنا یک ورزش قلبی و عروقی برجسته است که به تقویت قلب شما کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که قلب یک عضله است و برای قوی شدن نیاز به ورزش دارد.

  • مهارت‌های انجام نقل و انتقالات را افزایش می‌دهد

شنا به عنوان نوعی ورزش به بهبود مهارت در انجام نقل و انتقالات از قبیل حرکت از صندلی چرخدار به استخر و بالعکس کمک می‌کند. با این حال، این کار باید به دقت انجام شود تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود.

  • شنا و سالمندان دارای معلولیت

طبق گفته پزشکان خانواده در آمریکا، شما به عنوان یک فرد ارشد باید بدانید که هرگز برای شنا کردن پیر نیستید. شنا مخصوصا برای افراد مسن بسیار مفید است، زیرا بر روی اکثر عضلات و مفاصل موثر‌ است. شنا کردن همچنین به افزایش تراکم استخوان کمک می‌کند.

 بسیاری از سالمندان در استخرهای درمانی شنا می‌کنند، زیرا آب گرم به تسکین درد و همچنین بهبود گردش خون کمک می‌کند.

اگر یک شهروند سالخورده هستید، شنا ممکن است شما را در استفاده از سایر عادت‌های ورزشی و مشارکت در آن‌ها تشویق کند.

  • افزایش اعتماد به نفس و استقلال

بیشتر افراد دارای معلولیت زندگی خود را صرف انجام کارهایی می‌کنند که شاید خیلی بارز نباشد. آموزش شنا برای افراد دارای معلولیت، علاوه بر لذت، اعتماد به نفس را به ارمغان می‌آورد. لذت از آب و انجام حرکات ورزشی نقطه مثبتی در زندگی این افراد ایجاد می‌کند، زیرا استقلال را در شخصیت آن‌ها به وجود می‌آورد.

  • تمرکز را بر روی مسائل حسی کاهش می‌دهد

ممکن است افراد نابینا و ناشنوا در محیط‌هایی غیر از استخر و مکان‌های ورزشی از نظر مسایل مختلف نظیر : سرو صدا، وجود چراغ‌های چشمک زن و هشدارهای متفاوت سردرگرم شوند. اما این افراد با شرکت در کلاس‌های ورزشی می‌توانند تحت درمان قرار گرفته و نسبت به این مسایل آگاه شوند.

سایت«توانیتو» در بسیاری از مسائل پزشکی – درمانی سالمندان و افراد دارای معلولیت خدمات ارائه می‌کند. شما می‌توانید به راحتی و از طریق ثبت نام و رزرو خدمات مورد نظر خود، از امکانات ویژه ما استفاده کنید.

نتیجه گیری…

شنا یک ورزش درمانی – رقابتی است و می‌تواند یک احساس جسمی کاملا جدید را به ارمغان آورد. شنا برای افراد دارای معلولیت بسیار باارزش است، زیرا آب به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدون کمک حرکت کنند. این موضوع یک کشف و تجربه مهم برای این افراد است. هنگامیکه شناگران آموزش میبینند که موقعیت خود را در آب کنترل کند، خیلی سریع اعتماد به نفس می‌گیرند.

شنا از نظر روانشناختی و درمانی اثر زیادی بر روی معلولین دارد، زیرا شناور بودن فشار را از روی بدن کم می‌کند و نیز به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون کمک حرکت کرده و کارهای روزمره خودشان را انجام دهند. این نوع حرکات می‌تواند مفاصل را تحریک کرده و گردش خون و تنفس را بهبود بخشد.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی