عمل جراحی برداشتن لوزه چه فواید و عوارضی دارد

عمل جراحی برداشتن لوزه ها در چه مواقعی ضروری است

لوزه چیست؟ برداشتن آن چه فواید و عوارضی را دربر دارد؟

آیا در مورد لوزه و عمل جراحی مربوط به آن چیزی شنیده‌اید؟! احتمالا تا کنون به گوش شما خورده باشد که فردی مجبور به برداشتن لوزه‌هایش به کمک جراحی شده است. اما این عمل چیست و به چه دلیلی انجام می‌شود؟! به طور کلی لوزه چه کارکردی در بدن دارد؟! برداشتن لوزه به چه صورت انجام می‌شود و چه متخصصی این کار را انجام می‌دهد؟!

اگر این سوال‌ها برای شما هم پیش آمده است، بهترین مکان را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید؛ چرا که در ادامه در این مورد به صورت کاملا واضح توضیح خواهیم داد.

با توانیتو همراه باشید.

لوزه چیست و چه کاربردی در بدن دارد؟!

لوزه یکی از اندام‌های لنفاوی انسان‌هاست و جایی در انتهای حلق دارد. لوزه در واقع یکی از مکانیزم‌هایی است که بدن از آن در جهت مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها استفاده می‌کند. بنابراین می‌توان گفت لوزه سوم (آدنوئید) و لوزه (تونسیل)، به نوعی جزو سیستم دفاعی بدن محسوب می‌شوند.

کاری که لوزه‌ها برای همکاری با سیستم دفاعی بدن انجام می‌دهند، این است که آنتی ژن‌ها را به سیستم لنفاوی بدن ارائه می‌کنند. شاید برایتان سوال شده باشد که آنتی‌ژن‌ چیست؟! بر روی ویروس‌ها و باکتری‌های پروتئین‌هایی وجود دارد که با نام آنتی‌ ژن شناخته می‌شود.

پس از مرحله قبل، گلبول‌های سفید وارد کار می‌شوند. وظیفه گلبول‌های سفید این است که این آنتی‌ ژن‌ها را شناسایی کرده و سپس در شرایط لازم برای مقابله با آن‌ها پادتن تولید کند. این کار باعث می‌شود عواملی که ممکن است برای بدن خطرناک باشد، از بین برود.

عمل برداشتن لوزه چیست و به چه دلیلی انجام می‌شود؟!

عمل جراحی برداشتن لوزه که بیشتر با نام تانسیلکتومی شناخته می‌شود، زمانی است که لوزه‌های فرد بزرگ و متورم شود. این مشکل می‌تواند در تنفس فرد ایراداتی ایجاد کند. به همین دلیل عمل برداشتن لوزه انجام می‌شود.

افرادی که به چنین مشکلی دچار هستند ممکن است مخصوصا هنگام خواب سخت‌تر تنفس کنند و یا این ایراد باعث خور خور کردن آن‌ها هنگام خوابیدن شود. بزرگی لوزه ممکن است فرد را در هنگام غذا خوردن هم دچار سختی کند.

اگر فردی مجبور به انجام عمل لوزه باشد و این کار را انجام ندهد، به علت بزرگی لوزه‌ها عموما التهاب‌ها و درد‌هایی را در گوش میانی خود احساس خواهد کرد. همچنین ممکن است دائما عفونت سینوس داشته باشد.

برداشتن لوزه توسط پزشک گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. افرادی که مشکلاتی مانند پولیپ و انحراف بینی دارند، می‌توانند ابتدا با مراجعه به پزشک این مشکلات را حل کرده و سپس برای برداشتن لوزه اقدام کنند.

چه افرادی بیشتر دچار مشکل بزرگی لوزه‌ها هستند!؟

به طور کلی بیشترین افرادی که دچار مشکلات لوزه می‌شوند کودکان هستند. البته این جمله به این معنی نیست که بزرگسالان به هیچ عنوان احتیاج به عمل جراحی لوزه پیدا نمی‌کنند.

افرادی که لوزه‌هایشان در دو سمت گلو قرار دارد بیشتر ممکن است به انجام این عمل احتیاج داشته باشند. به لوزه‌های این افراد لوزه کامی گفته می‌شود.

لوزه زبانی، اگر دو عدد باشند و در قاعده زبان قرار گرفته باشند نیز به عمل جراحی احتیاج خواهند داشت.

لوزه آدنوئید و یا لوزه سوم هم اغلب به عمل جراحی احتیاج دارد. لوزه آدنوئید در قسمتی به نام نازوفارنکس قرار دارد. در واقع لوزه سوم جایی در پشت مجرای بینی را اشغال کرده است.

قبل از عمل لوزه چه کارهایی انجام می‌شود؟!

با اینکه عمل لوزه بسیار ساده است و عموما سرپایی انجام می‌شود، لازم است قبل از انجام آن به نکاتی دقت شود. عموما قبل از انجام عمل جراحی لوزه، پزشکان توصیه به انجام چند نمونه آزمایش می‌کنند که حتما باید چند روز قبل از عمل انجام شود. در صورتی که افراد آنتی بیوتیک و داروهای ضدعفونی استفاده می‌کنند، باید حتما چند هفته قبل از عمل جراحی خود از مصرف آن‌ها خودداری کنند.

در صورتی که قبل از عمل به پزشک خود مراجعه کردید، حتما داروهایی که مصرف می‌کنید را نشان دهید. ممکن است بسیاری از دارو‌ها حاوی آسپرین باشد، در حالی شما اطلاع ندارید. در صورتی که مدت کوتاهی قبل از عمل، آسپرین مصرف کرده باشید، امکان بیشتر شدن خونریزی در دوران عمل وجود دارد.

به شما توصیه می‌شود چند ساعت قبل از عمل، از میل کردن و یا نوشیدن هر چیزی صرف نظر کنید. چرا که ممکن است این کار، مشکلی در بیهوشی شما پیش آورد. علاوه بر این مورد در صورتی که معده شما قبل از جراحی خالی باشد، امکان داشتن حالت تهوع پس از جراحی کمتر خواهد بود.

پس از عمل لوزه

اگر بخواهیم نگاهی به بعد از عمل لوزه و دوران نقاهت آن بیندازیم، باید بگوییم که این عمل در کودکان و بزرگسالان کمی متفاوت است. عمل جراحی لوزه در کودکان ساده‌تر خواهد بود. بنابراین آن‌ها چند ساعت پس از جراحی می‌توانند مرخص شود. کودکان معمولا به چند روز استراحت احتیاج دارند.

بزرگسالان نیز می‌توانند چند ساعت پس از عمل جراحی لوزه، ترخیص شوند. با تفاوت که احتمالا تعداد روزهایی که بزرگسالان به استراحت احتیاج دارند کمی بیشتر است. البته باید به این نکته توجه کرد که برخی از افراد با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارند احتیاج به استراحت بیشتری به نسبت به دیگران دارند. به طور کلی با توجه به تفاوت بدن افراد باهم، دوران نقاهت آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

توصیه می‌شود افراد پس از عمل جراحی تا دو روز خوراکی‌های سرد مصرف کنند. بیشترین چیزی که در این زمان برای آن‌ها مناسب خواهد بود بستنی است. پس از گذشت این دو روز بهترین غذاهایی که برای این افراد مناسب است غذای نرم‌تر مانند سوپ است.

در صورتی که بیمار احساس درد داشته باشد می‌تواند از مسکن استفاده کند. عموما پزشک پس از جراحی برای افراد آنتی بیوتیک هم تجویز خواهد کرد. به طور کلی در صورت که چنین عملی را انجام دادید، سعی کنید از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

سخن پایانی

اگرچه برخی از کودکان مجبور به برداشتن لوزه‌های خود هستند، اما باید بگوییم که این کار حتما به نفع آن‌ها خواهد بود. بسیاری از والدین نگران سیستم ایمنی بدن کودکان خود پس از عمل جراحی هستند؛ در این شرایط باید بگوییم که در صورتی که خود لوزه‌ها دچار ورم و یا عفونت شود، می‌تواند به سیستم ایمنی فرد آسیب برساند. به همین دلیل عمل جراحی واجب است. بسیاری از والدین که هر دو شاغل هستند و مجبور می شوند برا کودک خود پرستار بگیرند کمتر به این مسائل دقت میکنند با اینکه وجود پرستار کودک در مواقع این چنینی ضروری است اما توجه خود والدین بسیار مهم تر است. از لحاظ روانشناسی این موضوع بسیار با اهمیت است و تاثیر بسیار زیادی بر روحیه کودکان دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *