فشارخون در سالمندان

فشار خون در سالمندان

آغاز دوره سالمندی همراه است با کاهش احساس لامسه، بویایی، بینایی و طعم. اما کاهش حواس فقط به این موارد ختم نمی‌شود و کاهش حواس چشایی و بویایی در سالمندان نسبت به دیگر موارد بسیار شایع‌تر است. کاهش حواس در سالمندان علل مختلفی دارد که این علل می‌توانند داروها، آلزایمر، عوامل محیطی و مداخلات جراحی باشند.

کم شدن حواس فقط موجب کاهش اشتها و یا لذت نبرد از غذا نخواهد شد و عواقب سنگین‌تری همچون مسمومیت غذایی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک را در پی خواهد داشت. رعایت کردن اصول تغذیه‌ای در سنین پایین‌تر باعث خواهد شد افراد در سنین بالا زندگی راحت‌تری را تجربه کرده و کم‌تر دچار بیماری‌های مختلفی همچون فشارخون بالا، چربی خون بالا، دیابت و … شوند.

فشارخون بالا یکی از بیماری‌هایی است که در بین سالمندان به‌شدت رایج بوده و افراد زیادی را درگیر خودکرده است. ما در این مقاله سعی داریم برخی از نکات مربوط به این بیماری را برای شما بازگو کنیم تا با رعایت آن‌ها افراد کم‌تری به این بیماری دچار شوند.

فشارخون، قاتل خاموش

در بسیاری از منابع و کتب علمی که به مبحث فشارخون پرداخته‌اند از آن به‌عنوان قاتل خاموش یادکرده‌اند. خون برای گردش در تمام بدن باید نیرو و فشاری را داشته باشد که این نیرو و فشار را فشارخون تلقی می‌کنند. فشارخون به‌خودی‌خود بیماری محسوب نخواهد شد و این افزایش غیرعادی فشار آن است که به‌عنوان بیماری شناخته می‌شود. افزایش غیرعادی فشارخون می‌تواند اندام‌های زیادی ازجمله قلب، کلیه‌ها ، مغز و … را تحت تأثیر قرار داده و برای آن‌ها مشکلاتی را به وجود آورد.

در منابع مختلف پزشکی میزان فشارخون متفاوت بوده و هر منبعی فشارخون را مقداری متفاوت در نظر گرفته است، اما در حالت عادی و معمول فشارخون باید بین ۹۰ تا ۱۴۰ میلی‌لیتر جیوه بوده و بیشتر از این مقدار بیماری فشارخون محسوب خواهد شد. فشارخون در دسته بیماری‌های بی علامت و خطرناک قرار می‌گیرد که در عین بی علامت بودن بسیار خطرناک نیز است. به این دلیل که در موارد شدید فشارخون ممکن است منجر به حمله قلبی و سکته مغزی  گردد.

چه کسانی به فشار مبتلا می‌شوند؟

بیماری فشارخون بالا در افراد سالمند بسیار رایج است به صورتی که تقریباً ۲۵ درصد این افراد به این بیماری  مبتلا هستند. همچنین در سنین جوانی و میان‌سالی این بیماری رایج است اما بیشتر در آقایان قابل‌مشاهده خواهد بود. هرچه سن افراد بیشتر می‌شود خطر ابتلا به بیماری فشارخون نیز افزایش پیدا خواهد کرد اما این افزایش در خانم‌ها بیشتر است تا در آقایان.

عوامل مؤثر در فشار

برخی از عوامل هستند که در این بیماری مؤثر بوده و باعث تشدید آن خواهند شد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • سن: بیماری فشارخون با افزایش سن رابطه‌ای مستقیم داشته و افراد در سنین بالاتر بیشتر به این بیماری دچار خواهند شد.
 • عوامل ژنتیکی: طبق آزمایش‌های انجام‌شده توسط دانشمندان بر روی ژنتیک افراد این نتیجه به اثبات رسید که فشارخون از طریق ژن قابل‌انتقال است و دسته‌ای از افراد هستند که این بیماری را به ارث دارند.
 • نژاد: نژاد یکی دیگر از مواردی است که در بیماری فشارخون مؤثر و معمولاً افراد سفیدپوست، هندی و اروپایی به این بیماری دچار هستند.
 • عوامل محیطی: عوامل زیادی همچون مصرف الکل، چاقی، نمک زیاد و استرس در بیماری فشارخون دخالت دارند.
 • بیماری‌های کلیوی: تجمع آب و نمک در بدن باعث بالا رفتن فشارخون خواهد شد که این تجمع به دلیل بیماری‌های کلیوی رخ خواهد داد.
 • داروها و سموم: افزایش فشار می‌توان از عوارض جانبی مصرف استروئیدها، الکل، کوکائین، سیکلوسپورین و اریتروپوئیتین باشد. همچنین خطر ابتلا به بیماری فشار در خانم‌هایی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند نیز زیاد خواهد بود.

دلیل کنترل فشار بالا

هنگامی که فشار در افراد بالا می‌رود نارسایی قلبی افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین در بروز بیماری‌های دیگری همچون عروق شبکیه چشم، سکته مغزی و حمله قلبی مؤثر است. پس پیشگیری از افزایش این بیماری بسیار مؤثرتر است تا درمان آن. اگردر مواردی فشارخون از حد معمول عبور کرد و به حدود ۱۳۰/۲۰۰ رسید به آن فشارخون بدخیم گفته می‌شود که بسیار خطر آفرین بوده و در مواردی باعث مرگ افراد خواهد شد.

درمان فشار بالا

درمان این بیماری در افراد به این معنی است که فشار در افراد معمولی به کمتر از ۹۰/۱۴۰ و در افراد مبتلابه دیابت و بیماری‌های کلیوی به ۸۵/۱۳۰ برسد. برای درمان فشارخون بالا نکات متعددی وجود دارد که رعایت آن‌ها باعث می‌شود افراد کمتری به این بیماری مبتلا شده و از این بیماری در امان باشند. در ادامه برخی از این نکات را برای شما آورده‌ایم:

 • کشیدن سیگار را تا حد امکان کاهش داده تا در پی آن آسیب عروقی کمتر شود.
 • رژیم غذایی و ورزش را به‌منظور کاهش وزن خود در نظر بگیرید.
 • از غذاهایی که دارای شوری بالا بوده خودداری کرده و مصرف نمک را به حداقل برسانید.

توصیه‌هایی برای کاهش فشار

 • مصرف آب سالم و گوارا در طول روز را افزایش دهید.
 • مصرف قند و شکر و مواد تهیه‌شده از آن‌ها مانند انواع نوشابه‌ها، مربا، ژله، شکلات، کیک‌ها و … را محدود یا حذف کنید.
 • تا حد امکان غذا را جویده و سعی کنید آن را در محیطی به‌دوراز استرس میل کنید.
 • از مصرف غذاهای خیلی گرم و یا خیلی سرد پرهیز کنید.
 • از مصرف چای و شکلات تا حد امکان صرف‌نظر کرده و به‌جای آن‌ها از چای‌ها و دم‌نوش‌های خانگی استفاده کنید.
 • مصرف ماهی در طول هفته را فزایش داده و سعی کنید به‌جای گوشت قرمز از گوشت سفید استفاده کنید.
 • در طول روز برایی مدتی چشم‌ها را بسته و به استراحت بپردازید.
 • ….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *