فیزیوتراپی رباتیک چیست؟!

آیا تاکنون درباره فیزیوتراپی رباتیک چیزی شنیده اید و یا درباره آن چیزی می‌دانید؟! فیزیوتراپی رباتیک در واقع برای افرادی استفاده می‌شود که با توجه به بیماری خود و یا به علت‌ کم تحریکی آن‌ها، عوارضی را متحمل می‌شوند. این شیوه درمانی برای جلوگیری از عوارض ناشی از این کم تحرکی است.

از جمله افرادی که می‌توانند از طریق فیزیوتراپی رباتیک از پیشامد‌هایی که دچار آن می‌شوند، جلوگیری کنند، بیماران مبتلا به انواع آسیب‌های نخاعی و افراد دارای مشکلات حرکتی هستند. این افراد به علت اجبار خود در ماندن‌های طولانی مدت در بستر و یا صندلی‌های چرخدار، علاوه بر مشکلات بیماری خود، دچار عوارض ثانویه نیز می‌شوند.

در این بخش از مقالات توانیتو به بررسی یکی از شیوه‌های درمانی فیزیوتراپی، یعنی فیزیوتراپی رباتیک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

توانیتو یکی از سایت‌های خدماتی است که با مراجعه به آن و استفاده از بخش‌های مختلف این سایت، می‌توانید از خدمات بهداشتی و درمانی آن استفاده کنید. سایت توانیتو که مدیریت آن به دست آقای رجبلو است، می‌تواند یکی از مفیدترین سایت‌هایی باشد که علاوه بر کاربرد‌های خدماتی آن، می‌توانید با استفاده از وبلاگ‌های گوناگون آن درباره مطالب مختلف و به روز دنیا، به اطلاعات خود بیفزایید.

اسپاسم چیست و کاربرد درمان فیزیوتراپی رباتیک در درمان آن چگونه است؟!

اسپاسم یکی از عواملی است که می‌تواند در هر فردی، بنا به دلایل مختلف روی دهد و در حرکت و یا در گفتار طبیعی فرد مشکل ایجاد کند. علت ایجاد اسپاسم، انقباض مداوم عضله‌ای خاص و بنابراین سفتی آن عضله است.

اسپاسم به دلیل آسیب‌ به بخش‌هایی که‌ مسئول کنترل حرکات ارادی بدن در مغز و یا نخاع هستند، ایجاد می‌شود. درمان‌های مختلفی برای این مشکل در افراد وجود دارد. از جمله این درمان‌ها می‌توان به جراحی‌ها، درمان‌های دارویی، تحریک الکتریکی و یا تزریق‌های موضعی اشاره کرد.

تزریق‌های موضعی روش بسیار موثری برای درمان اسپاسم‌های عضلانی است. اما می‌تواند نقاط ضعفی مانند ایجاد اشکال در تنفس و بلع فرد و یا پراکنده شدن مشکل در سایر نقاط بدن داشته باشد.

یکی از درمان‌‌های تکمیلی اسپاسم، استفاده از فیزیوتراپی‌های رباتیک است. این روش اگرچه نمی‌تواند تنها جایگزین برای سایر درمان‌ها باشد، اما می‌تواند به عنوان یکی از بهترین روش‌های تکمیلی برای از بین بردن اسپاسم مورد استفاده قرار بگیرد.

چه افرادی میتوانند تحت درمان فیزیوتراپی رباتیک قرار بگیرند؟!

  • افراد فلج مغزی: این روش فیزیوتراپی برای افرادی که دچار فلج مغزی هستند، باعث پیشگیری از سفت شدن عضلات و جلوگیری از تغییر شکل آن‌ها، به علاوه آسان‌تر شدن حرکات ارادی افراد در عضلات گوناگون می‌شود.
  • افراد دچار ضایعه نخاعی و تنگی کانال و فتق دیسک: این افراد دچار ضعف‌های پیشرونده به علت فشار‌ به عصب در کانال‌ها و ریشه‌های اندام‌های فوقانی، مانند دست‌ها و شانه‌ها، هستند. بنابراین دامنه حرکتی آن‌ها کاهش یافته و به صورت دائم دچار درد و ضعف هستند. مهارت فیزیوتراپیست در این زمان در این است که با توجه به نوع و شدت مشکلی که در فرد وجود دارد، روش درمانی را در دستگاه طرح ریزی کند، همچنین عملکرد بیمار را اندازه‌گیری کرده و از آن گزارش تهیه کند.
  • پس از انواع جراحی‌های دست: پس از انواع جراحی‌هایی که در قسمت‌های فوقانی بدن مانند دست‌ها و شانه‌ها و کتف انجام می‌شود می‌توانند از فیزیوتراپی‌های رباتیک استفاده کنند. جراحی‌هایی مانند ترمیم و پیوند زدن اعصاب پس‌ از انواع آسیب‌های کشیدگی و پارگی عضلات، می‌تواند جزو این دسته از مشکلاتی قرار بگیرد که به فیزیوتراپی رباتیک نیاز داشته باشد.
  • افراد دارای مشکلات فلج یکطرفه یا دوطرفه بدن: این مشکلات باعث می‌شود اندام‌های یک طرف یا دو طرف بدن دچار شلی و یا سفتی بیش از حد، و یا فراموشی‌های شدید و خفیف گردد‌. این مشکلات می‌تواند ایجاد درد و یا ضعف کارکرد را برای فرد به وجود بیاورد. علاوه بر این‌ها عوارض‌های جانبی و یا کاهش دامنه‌های حرکتی نیز برای فرد قابل تجربه‌ست. این مشکلات نیز می‌تواند با درمان‌های فیزیوتراپی‌های رباتیک رو به کاهش گذاشته و یا کنترل شود.

سیستم واقعیت مجازی فیزیوتراپی رباتیک

واقعیت مجازی برای افزایش تاثیرات فیزیوتراپی برای بیماران، با ربات‌های توانبخشی ترکیب می‌شوند. تنظیم واقعیت مجازی می‌تواند بازخورد دیداری، شنوایی و یا لمسی را افزایش دهد. این سیستم می‌تواند برای اصلاح رفتار انسان بسیار مفید باشد. از این سیستم‌ها می‌توان برای نظارت، کنترل و تقویت تعامل بیمار، با محیط خود و با هدف ترغیب بهبود عملکرد استفاده کرد.

این سیستم برای افرادی که دارای اختلال حرکتی و حسی سیستم عصبی مرکزی هستند، مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است. افرادی که شامل فلج مغزی، انواع آسیب‌های نخاعی و مغزی هستند مورد بررسی‌های گوناگون قرار گرفته است.

سیستم واقعیت مجازی همچنین در درمان‌های ارتوپدی و پزشکی ورزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد‌ تا محیطی جذاب و ساختاری برای انجام تمرینات قلبی عروقی‌ و تقویت آن‌ها و تمرینات کششی فراهم شود.

مزایای فیزیوتراپی رباتیک

یک مطالعه که توسط اداره جانبازان انجام شده است، نشان داد که درمان رباتیک فشرده منجر به بهبود قابل توجهی در حرکات و استفاده کاربردی از اندام‌های فوقانی، شده است. این درمان نسبت به بازماندگان سکته مغزی، که از مراقبت‌های سنتی برخوردار هستند، ۳۴ درصد کاهش هزینه در مراقبت‌های بهداشتی داشته است.

 علاوه بر آن، درمانگران انسانی برای بهبودی مبتنی بر شواهد در دوره نقاهت بیمار، به کمک احتیاج دارند که کمک از طریق سیستم‌های فیزیوتراپی رباتیک که توسط هوش مصنوعی تهیه شده است، حاصل می‌گردد.

این سیستم قادر به تشخیص دقیق‌تر حرکات، در طول جلسات درمانی بوده است و در صورت لزوم می‌تواند کمک‌های فردی را ارائه دهد. این به آن معنا است که در هر جلسه می‌تواند ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ حرکت ثبت کند که بسیار قابل توجه تر از ۳۲ تا ۸۰ حرکت فیزیوتراپی است که توسط انسان درمانی تشخیص داده می‌شود.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو به بررسی یکی از روش‌های توانبخشی به نام فیزیوتراپی رباتیک پرداختیم. مزایا آن را نام بردیم. افرادی که عموما می‌توانند از این روش درمانی بهره مطلوب را ببرند، کسانی هستند که به علت آسیب‌های مغزی و یا نخاعی دچار ضعف در حرکت و یا ناتوانی در آن شده‌اند. آن‌ها از این روش به علت اینکه از روش‌های انسانی مزایای بیشتری دارد می‌توانند استفاده کنند.

توانیتو برای شما و همه انسان‌ها آرزوی سلامتی و شادابی روز افزون را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *