قوانین حمایتی جانبازان

8سال دفاع مقدس یکی از جنگ‌های پرضرر و زیان برای ما مردم ایران تلقی می‌شود که از آثار مهم این جنگ می‌توان به تأثیرات بمب‌های شیمیایی بر روی جانبازان عزیز اشاره نمود.

مردان و زنانی که جان‌برکف برای حمایت از خاک وطنمان جنگیدن و بدون حتی ذره‌ای توقع پس از جنگ  به زندگی خود ادامه دادند.

درواقع این جنگ 8ساله برای جانبازان عزیز معلولیت و یا نقصان عضو به همراه داشت به همین منظور می‌توان این جامعه پرتوان را نیز در گروه افراد دارای معلولیت در نظر گرفت.

اما در نظر داشته باشید که جانبازان شیمیایی، قطع نخاع و یا نقص عضو برای ادامه زندگی چگونه و چه طور باید شرایط و امکانات زندگی خود را فراهم نمایند که دولت‌مردان انقلاب اسلامی برای حمایت همه‌جانبه آنان شروع به تصویب قوانین موردنیاز برای حمایت از جانبازان عزیز نمودند.

اگرچه تمامی این جانبازان عزیز برای حمایت از خاک و وطن وارد جنگ شده‌اند و این باور غلط است که آنان برای دست‌یابی به امکانات وارد جنگ شدند، اما این مسئولیت یعنی حمایت همه‌جانبه  ما در قبال آنان است که باید به‌درستی انجام دهیم و اکنون ما حمایت خود را نسبت به آنان مشخص نماییم.

در نظر داشته باشید که در جامعه امروزی امرارمعاش برای یک فرد بدون معلولیت سخت است و حالا در نظر داشته باشید که همین امر برای افراد دارای معلولیت و مشکل‌های عدیده حاصل از جنگ چقدر می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد. به همین منظور دولت‌مردان در نظر دارند تا امکانات رفاهی و البته آسایشی را برای این جامعه پرتوان تهیه نمایند.

در ادامه با برخی از قوانین حمایتی برای جانبازان عزیز آشنا خواهید شد:

1-اگر طبق نظر پزشک مشخص گردد که جانباز عزیز بالای 25% درصد می‌باشد به همین منظور طبق آیین‌نامه اجرایی 9866 دولت موظف است حقوق پرداختی برابر با افراد مشغول در پست‌های دولتی را به وی پرداخت نماید.

2-اگر طبق نظر پزشک مشخص گردد که جانبازی 50% درصد به بالا می‌باشد درنتیجه می‌تواند از مزایای حق پرستاری برخوردار گردد(ازکارافتادگی و نقص عضو شدید و جانبازان اعصاب و روان مشمول این امر می‌باشند.)

3-به جانبازان 50% به بالا تنها برای یک‌مرتبه حق دریافت خودرو از شرکت ایران‌خودرو تعلق می‌گیرد.(برای تأمین بودجه آن چیزی حدود 40% مشمول تخفیف واقع می‌گردد و 60% باقی‌مانده نیز به‌عنوان وام تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود که منبع پرداخت آن بودجه سالانه کشور می‌باشد.

4-بنا به مصوبه دولت اگر خانواده‌های افراد جانباز سنشان به 70سال برسد می‌توانند در بیمه ایران بیمه شوند.

همچنین اگر جانبازان نیز در قید حیات طبق روال عادی زندگی خود ادامه دهند درنتیجه با توجه به درصد جانبازی مشمول بیمه خواهند گردید.

5-اگر مشخص گردد که جانباز بالای 50% درصد ازکارافتادگی کامل دارد و امکان امرارمعاش برای وی میسر نیست، به همین منظور طبق مصوبه سال‌های 80 و 81 به وی و خانواده مبالغی برای کمک‌معیشت در نظر گرفته می‌شود.

6-جانبازان و ایثارگران عزیز که نقص عضو، شیمیایی و جانبازان روح و روان و خانواده‌های جانبازان بالای 25% طبق مصوبه‌های سال 79 از مزایای و اهم بیمه تکمیلی به‌صورت 100% درصد بهره‌مند خواهند شد.

7- جانبازان بالای 70% از مزایای آمبولانس رایگان بهره‌مند خواهند بود.

8-پوشش امکانات محیطی برای رفت‌وآمد و البته حضور جانبازان در محیط بیرون باید به‌صورت گسترده و البته مناسبشان آنان انجام گیرد.

9-طبق ماده 139 قانون کشور، جانبازان 25% و یا بالای 25% درصد مشمول دریافت وام‌ها و تسهیلات مربوط با ساخت و یا خرید مسکن خواهند بود.

10-اعطای تسهیلات مربوط به آموزش جانبازان 25% به بالا برای کلاس‌های شبانه و یا آموزش‌های خاص.

همچنین اگر مشخص شود که فرزندان این جانبازان عزیز برای پرداخت شهریه با مشکل مواجه خواهند بود به همین منظور از پرداخت شهریه برای تحصیل معاف می‌گردند.

11-اگر بسیجیان نیز در 8سال دفاع مقدس طبق ماده 175 جانباز شده باشند و در تائید پزشکی ازکارافتادگی مبرهن باشند درنتیجه حقوق ماهیانه آنان مانند افراد دولتی باید پرداخت گردد.

12-اگر جانبازان عزیز قبل از دفاع مقدس در یک ارگان نظامی مشغول به کار بوده باشند پس از جنگ نیز تنها یک‌بار می‌توانند برای اشتغال در شغل قبلی اقدام نمایند.

13-درصورتی‌که جانبازان امکان ادامه اشتغال را داشته باشند و کار معین‌شده درخور وضعیت جسمانی و روحی جانبازان عزیز واقع گردد درنتیجه هر یک از ارگان‌ها موظف‌اند اقدام برای استخدام را به عمل‌آورند.

14-اگر جانباز عزیزی قبل از تصویب این قوانین توانسته است مشغول به کار گردد درنتیجه باید با در نظرگیری زمان اشتغال حقوق و مزایای وی محاسبه‌شده و به او پرداخت گردد.

15-جانبازانی که به سبب جنگ تحمیلی 8ساله براثر عواقب به وجود آمده فوت نمایند شهید محسوب شده خانواده‌های ایشان از تمامی امکانات و قوانین مرسوم بهره‌مند خواهند شد.

16-اگر دستگاهی شرایط و ابلاغیه‌ای برای ایجاد امکانات رفاهی_ اقتصادی و غیره می‌تواند برای جانبازان میسر نماید، درنتیجه موظف است همگی را طبق قوانین مصوب برای آنان مهیا نموده ویا جانبازان را در اولویت قرار دهد.

17- کلیه دستگاه‌های اجرایی که جانبازان عزیز در آنان اشتغال دارند درصورتی‌که باید امکانات آموزشی و یا تحصیلاتی را در خدمت آنان قرار دهند، باید تمامی این اوامر به کلی و بدون هیچ هزینه‌ای برای آنان رعایت گردد و همچنین جزء سوابق جانبازان تلقی گردد.

18-اگر جانبازان عزیز برای عدم رسیدگی به موارد یاد شده هرگونه شکایات و یا انتقاداتی داشته باشند درنتیجه می‌توانند در کمیته رسیدگی به این امور مراجعه نموده و شکایات خود ثبت و مورد پیگیری قرار دهند.

تمامی این موارد برای آن است که اگر جانبازان عزیز امکان حضور در هر عرصه و هر فعالیتی را دارند بتوانند مثمر ثمر واقع‌شده و نشان دهیم که ادای دین ما به آنان همیشگی است.

نتیجه

در دفاع مقدس به علت آسیب‌های وارده چه از نظر جسمانی و چه از نظر روحی بهتر است که همواره نشان دهیم که حامی جانبازان عزیز هستیم. به همین منظور در نظر داریم تا مصوبات و تعهدات انقلاب اسلامی را در برابر این عزیزان بیان نماییم.

افراد دارای معلولیت بالای 25% از حقوق و مزایای افراد عادی در ترجمان‌های دولتی بهره‌مند خواهند شد.

افراد دارای معلولیت بالای 50% که امکان امرارمعاش برای آنان و خانواده میسر نباشد از کمک‌های معیشتی بهره‌مند خواهد شد.

اگرچه این‌ها گوشه‌ای از ابزارها و وسایلی است که برای خدمت به جانبازان عزیز ارائه می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *