قوانین معافیت از سربازی برای افراد دارای معلولیت

خدمت سربازی یکی از چالش‌های زندگی مردان ایرانی تلقی می‌شود. در اکثر موارد جوانان و خانواده‌های ایشان به دنبال راه گریزی از دوره سربازی هستند. در این ‌بین می‌توان به عواملی که موجب معافیت برخی افراد نیز می‌شود اشاره کرد.

قانون‌گذار نیز معافیت‌های پزشکی و غیرپزشکی را برای افراد واجد شرایط قرار داده است. پس توجه به این نکته که معافیت از خدمت سربازی فقط از بستر قانون در موارد خاص امکان‌پذیر است خالی از لطف نخواهد بود.

یکی از این بسترهای قانونی معافیت مددجویان بهزیستی است؛ اما شرایط این نوع معافیت چیست؟ این معافیت شامل حال چه کسانی می‌شود؟ آیا خانواده افراد دارای معلولیت نیز می‌توانند از این قانون بهره‌مند شوند؟

در این گفتار به ارائه توضیحاتی درباره معافیت از خدمت سربازی به ‌موجب قوانین بهزیستی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

آیا معلولیت والدین موجب معافیت از سربازی می‌شود؟

بر اساس قانون بهزیستی یکی از موارد معافیت از خدمت سربازی وجود والدین دارای معلولیت است. طبق این قانون اگر پدر و یا مادر (یا هردوی آن‌ها) دارای معلولیت باشند یکی از پسران خانواده از خدمت سربازی معاف می‌شود. تفاوتی ندارد که وی تک پسر باشد و یا اینکه پسر بزرگ‌تر خانواده باشد یا خیر. بلکه هر یک از پسران خانواده که زودتر اقدام به معافیت از این طریق نماید، مشمول این ماده می‌شود.

شرط اصلی در این مورد اینکه معلولیت والدین باید از طریق سازمان بهزیستی و همچنین پزشک معتمد سازمان نیروهای مسلح مورد تائید قرار بگیرد. انتخاب فرزند برای معافیت نیز به عهده پدر و مادر است.

 علاوه بر این، در صورتی ‌که شخص دارای معلولیت در مرکز یا محل دیگری نگهداری شود، معافیت شامل حال مشمول نمی‌شود. بر اساس دستورالعمل منشر شده اگر مادر فرد مشمول فاقد همسر باشد وی از سربازی معاف می‌شود. البته این مورد هم نیازمند تحت سرپرستی بودن مادر وی توسط سازمان بهزیستی است.

آیا معلولیت فرزندان در معافیت از سربازی تأثیر دارد؟

از دیگر شرایط معافیت از خدمت سربازی از طریق قانون بهزیستی وجود حداقل دو فرزند دارای معلولیت در خانواده است. در این مورد فرد مشمول باید حداقل دو برادر یا خواهر دارای معلولیت داشته باشد. یکی از شروط استفاده از این معافیت، نگهداری افراد دارای معلولیت در خانواده و سپرده نشدن آن‌ها به مراکز توان‌بخشی است.

همچنین تأهل فرزند دارای معلولیت مانع از معافیت برادر وی می‌شود. در این شرایط فرزند خود شخص دارای معلولیت می‌تواند از این امتیاز بهره‌مند شود. در صورتی ‌که فرد مشمول خدمت سربازی فرزند دارای معلولیت داشته باشد نیز می‌تواند از این معافیت استفاده کند.

بررسی شرایط معافیت از سربازی باوجود همسر دارای معلولیت

به‌موجب ماده ۶ قانون بهزیستی آن دسته از مشمولانی که همسرشان دارای معلولیت هستند از خدمت سربازی معاف می‌شوند. این مورد نیز دارای شروطی است.

از جمله اینکه در صورت طلاق همسر خود این معافیت لغو می‌شود. همچنین فوت همسر دارای معلولیت نیز موجب ملغی شدن این معافیت می‌شود. پس این نوع معافیت مادامی‌که فرد نسبت به نگهداری از همسر خود اقدام می‌کند جاری است. در غیر این صورت چنین معافیتی وجود نخواهد داشت.

روند پیگیری اداری معافیت از خدمت سربازی

شخص مشمول خدمت سربازی ابتدا باید شناسنامه همه اعضای خانواده را همراه با یک قطعه عکس، کد ملی و کد پستی ده رقمی به بهزیستی شهرستان مربوطه تقدیم کند. در صورتی‌ که فرد دارای معلولیت تاکنون در سازمان بهزیستی پرونده نداشته باشد، بهتر است ابتدا پرونده وی با مراجعه به ادارات بهزیستی تشکیل گردد.

در صورتی ‌که شرایط اخذ معافیت را داشته باشید با ثبت درخواست خود در اداره بهزیستی روند اداری آن آغاز می‌شود. سپس کمیسیون صحت ادعای شما را بررسی می‌کند و در صورت تائید باید به دفاتر پلیس +۱۰ رجوع کنید.

 پس از ثبت درخواست مراحل کمیسون پزشکی بیمارستان نظامی آغاز می‌شود. پس ‌از آن با واریز فیش‌های نظام‌وظیفه مراحل قانونی جهت صدور کارت معافیت از خدمت سربازی انجام می‌گیرد.

مشاهده می‌گردد که مراحل اداری و قانونی معافیت خدمت سربازی به‌موجب ماده ۶ بهزیستی دارای ابعاد مختلفی است. همین امر لزوم توجه به این روند را دوچندان می‌کند.

برای پشت سر گذاشتن این سخت‌گیری‌های قانونی پیشنهاد ما بهره‌گیری از خدمات حقوقی توانیتو خواهد بود. مشاوره با متخصصین حقوقی موجود در توانیتو می‌تواند یاری‌دهنده شما در این راه باشد تا با خیال آسوده در این مسیر گام بردارید.

شروط ماده ۶ بهزیستی جهت معافیت از سربازی

  1. فرد مشمول نباید دارای غیبت از خدمت سربازی باشد. پس اشخاص باید در موعد مقرر درخواست اعزام به خدمت را ارسال کنند.
  • فرد دارای معلولیت باید در خانواده نگهداری شود. اگر شخص در مراکز شبانه‌روزی نگهداری شود فرد مشمول این معافیت نمی‌شود.
  • اشخاصی که از چند نوع معلولیت برخوردارند بارزترین نوع آن‌ها در تعیین میزان معلولیت موردتوجه قرار می‌گیرد.
  • استفاده از این نوع معافیت منوط به وجود نوع بیماری و یا معلولیت در شمار بیماری‌های موجود در ماده ۶ بهزیستی است.
  • برای معافیت شخص از سربازی علاوه بر تائید معلولیت توسط سازمان بهزیستی تائید سازمان وظیفه عمومی نیز لازم خواهد بود.

کلام پایانی

گذراندن خدمت سربازی برای مشمولین الزامی است؛ زیرا در غیر این صورت مشمولین از انجام هرگونه خدمات دولتی و بهره‌گیری از بعضی حقوق شهروندی منع می‌شوند. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای هجده سال ایرانی مشمول خدمت سربازی هستند؛ که البته این قانون استثنائاتی نیز دارد.

یکی از این استثنائات معافیت مددجویان بهزیستی است؛ مددجوی بهزیستی کسی است که به ‌واسطه معلولیت یا حمایت روحی و… تحت حمایت بهزیستی قرارگرفته است.

 ممکن است بسیاری از مشمولین دوره سربازی خودشان و یا یکی از  اعضای خانواده‌شان در غالب مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند. در این شرایط می‌توانیم به معافیت از خدمت سربازی بر اساس ماده ۶ بهزیستی اشاره‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *