قوانین و شرایط کشورهای اروپایی برای مهاجرت معلولین

افراد دارای معلولیت به دلیل نبود فرهنگ مناسب جوامع معمولاً دچار انزوای اجتماعی می‌شوند. همچنین نبود امکانات شهری و حقوق شهروندی کیفیت زندگی این افراد را مختل کرده است. اما در سالهای اخیر در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته ازجمله قاره اروپا به این مهم پرداخته‌اند. زیرا آن‌ها دریافته‌اند که افراد دارای معلولیت از پتانسیل بالایی برخوردارند.

برخورداری از این پتانسیل تنها از طریق حضور آنان در جامعه شکوفا می‌شود. همچنین این کشورها مسیر رشد و رسیدن به جامعه فعال و پویا را در گرو فرهنگ‌سازی می‌دانند. از این ‌جهت بسیاری از اشخاص دارای معلولیت در کشورهای در حال‌ توسعه از جمله کشور خودمان به فکر مهاجرت به کشورهای اروپایی افتاده‌اند.

اما سوال اینکه کدام‌یک از کشورهای اروپایی موفق به ایجاد بستری مناسب‌تر برای افراد دارای معلولیت شده است؟ منظور از این امکانات و مناسب‌سازی‌های محیطی چیست؟

با ما همراه باشید تا به بررسی کشورهای اروپایی جهت زندگی افراد دارای معلولیت بپردازیم. همین‌طور ایده‌آل‌ترین آن‌ها را برای مهاجرت افراد دارای معلولیت برشماریم.

استرالیا

در استرالیا فرد دارای معلولیت برای دولت و جامعه از جایگاه بالایی برخوردار است. این افراد برای عبور از خیابان‌ها دارای خطوط مخصوصی هستند. آن‌ها در تمامی اماکن و پارکینگ‌ها جایگاه ویژه‌ای در اختیاردارند. حمل‌ونقل عمومی در این کشور تمهیدات خاصی برای این افراد در نظر گرفته است و تردد را برای آن‌ها آسان نموده است.

در استرالیا کمک مالی دولتی نیز به این اشخاص در صورت صلاح‌دید تعلق خواهد گرفت. از بارزترین اقدامات این کشور وجود سازمان ملی حقوق معلولیت است. این سازمان باعث توسعه کنوانسیون حقوق افراد معلول در سازمان ملل متحد شده است. از وظایف این سازمان کمک در زمینه‌های مختلف ازجمله مالی و مشاوره‌ای و… به اشخاص دارای معلولیت است.

فنلاند و سوئد

در کشورهای فنلاند و سوئد چنانچه افراد دارای معلولیت در زندگی روزمره خود نیازمند کمک باشند دولت شخص کمکی در اختیار آنان قرار می‌دهد. دستمزد این شخص را نیز دولت پرداخت می‌کند. شخص کمکی در تمامی فعالیت‌های روزانه ازجمله کارهای منزل و محل کار به کمک این افراد می‌شتابد. به‌ علاوه در امور مربوط به فعالیت شغلی نیز به شخص دارای معلولیت کمک لازم را می‌کند.

در محیط تحصیلی نیز هر جا که حمایت و کمک شخص کمکی نیاز باشد در کنار فرد دارای معلولیت قرار خواهد گرفت. فقط کافی است که این اشخاص خدمات شخص کمکی را از اداره امور اجتماعی محل اقامت‌شان درخواست نمایند.

 در صورتی‌ که فرد دارای معلولیت نیاز به وسایل کمکی داشته باشد بیمارستان‌های این کشورها آنان را به‌رایگان در اختیار این افراد قرار می‌دهند. از جمله این وسایل کمکی شامل ویلچر، دستگاه‌های شنوایی، عصاهای سفید و سگ‌های راهنما است.

این افراد می‌توانند از دولت تقاضا کنند که منزل آنان را متناسب با محدودیت‌شان تغییر دهد. مثلاً می‌توان محیط منزل را طوری تغییر داد که تردد با ویلچر در آن به ‌آسانی انجام گیرد.

همچنین وسیله کمکی موردنیازشان را در محیط منزل برایشان نصب کند و کمک‌هزینه آن را دولت بپردازد. این مناسب‌سازی‌ها توسط دولت با پرداخت کمک‌هزینه‌هایی که لزوم آن تشخیص داده شود، انجام می‌شود.

توجه شهرداری‌ها به این موضوعات باعث می‌شود از بروز مشکلات بعدی که هزینه‌های بیشتری را در پی خواهد داشت جلوگیری شود. چرا که در این کشورها حضور افراد در جامعه به ‌عنوان اصلی اساسی در توان‌بخشی مطرح است.

کانادا

در کشور کانادا به دادن فرصت برابر برای زندگی به افراد دارای معلولیت بسیار توجه شده است. همچنینی به ایجاد و تقویت دید مثبت جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت و آگاهی دادن به عموم مردم پرداخته است. این کشور در تلاش است تا به زندگی اشخاصی که به ‌نوعی دارای معلولیت هستند، جهت بدهد و در راستای تقویت اعتمادبه‌نفس آن‌ها، فعال می‌باشد.

در این کشور به استفاده از امکانات عمومی جامعه توسط افراد دارای معلولیت تأکید بسیاری شده است. تا درنتیجه این تلاش‌ها بتوانند شرایط زندگی عادی در جامعه برای این اشخاص فراهم کنند. به‌علاوه این افراد را از انزوا رها کرده و در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت دهد. از جمله امکانات عمومی می‌توان به نشان‌گرهای صوتی سر چهارراه‌ها، بالابرها، گذرگاه‌های ویژه و سرویس‌های ویژه حمل‌ونقل اشاره کرد.

سازمان تأمین اجتماعی کانادا مسئول حمایت از افراد دارای معلولیت است. این افراد می‌توانند به این سازمان‌ها مراجعه کرده و تحت نظر متخصصان آن‌ها قرار بگیرند. علاوه بر این والدینی که فرزند دارای معلولیت دارند تحت پوشش کمک دولتی قرار می‌گیرند. این کمک‌ها تا سن هجده‌سالگی فرزند ادامه می‌یابد. همچنین فرزندانی که والدین دارای معلولیت دارند از کمک‌های دولتی بهره‌مند می‌شوند. این حمایت‌ها تا بعد از فوت والدین برقرار خواهد بود.

لهستان، شهر گدنیا

شهر گدنیا در کشور لهستان یکی از شهرهای تاریخی دنیا محسوب می‌شود. با این‌ وجود توجه این شهر به افراد دارای معلولیت آن را مشهور ساخته است. گدنیا از معدود شهرهای توریستی است که رستوران‌ها و موزه‌هایش برای این اشخاص، به‌سازی شده است. همچنین تمام اتوبوس‌های ناوگان عمومی این شهر دارای سطح شیب‌دار و بالابر برای معلولان هستند.

پارکینگ‌های ویژه افراد دارای معلولیت در این شهر آنجا را به یکی از ایده‌آل‌ترین‌ها برای این اشخاص تبدیل نموده است. به ‌علاوه سیستم اطلاعات منحصربه‌فرد این شهر را نمی‌توان نادیده گرفت؛ زیرا این سیستم شامل علائم راهنمایی بریل برای نابینایان است.

میلان ایتالیا

میلان شهری است که همه افراد با سطح توانایی متفاوت می‌توانند در آن تردد کنند. این شهر سیستم حمل‌ونقلش را متناسب استفاده افراد دارای معلولیت قرار داده است. میلان با وجود اینکه شهری تاریخی است اما موانع شهری را برای تردد افراد دارای معلولیت از میان برده است. به همین خاطر در سال ۲۰۱۶ جایزه دسترسی شهری در اروپا به این شهر تعلق گرفت.

کشور ایتالیا ازجمله کشورهایی است که تمام شهروندان را در مسیر توسعه خود مشارکت می‌دهد. این امر موجب توسعه روزافزون آن شده است. همچنین تحقیقات زیادی در ارتباط با مزیت‌های اقتصادی و به‌سازی سیستم حمل‌ونقل صورت گرفته است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد اثرات مثبت اقتصادی زیادی در این صورت متوجه دستگاه‌های اقتصادی محلی و کلان جامعه می‌شود.

آلمان

در کشور آلمان چنانچه فرد دارای معلولیت باشد کارت شناسایی مخصوصی دریافت می‌کند. به‌ واسطه این کارت شخص از خدمات ویژه‌ای برخوردار می‌شود. در این کشور معلولیت به چندین درجه تقسیم‌بندی می‌شود. هر شخص با توجه به میزان ناتوانی‌اش از خدمات ویژه‌ای بهره‌مند می‌شود. بهره‌مندی از خدمات و کمک‌ها بستگی به درجه معلولیت و سطح زندگی شخص دارد.

آلمان یکی از کشورهای ایده‌آل برای مهاجرین دارای معلولیت است؛ زیرا این افراد می‌توانند بدون در نظر گرفتن وضعیت اقامت خود برای کارت معلولیت درخواست دهند. یعنی چنانچه پرونده مهاجرت یا پناهندگی شخص در جریان باشد نیز مانع دریافت کارت مخصوص معلولیت نمی‌شود. علاوه بر این در مراکز مشاوره هم به افراد دارای معلولیت خدمات‌رسانی می‌شود.

مهاجرین دارای معلولیت می‌توانند با مراجعه به این مراکز از حمایت و مشاوره در زمینه‌های متفاوت استفاده کنند. برای دریافت کمک‌های لازم شخص باید در اسرع وقت به مقامات اداره مهاجرت در مورد وضعیت سلامتی خود اطلاع دهد. همچنین وی حق دسترسی به خدمات پزشکی بدون قید و شرط را نیز خواهد داشت.

ازجمله خدمات ویژه افراد دارای معلولیت در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مراقبت‌های پزشکی
  • استفاده رایگان از وسایل حمل‌ونقل عمومی
  • استفاده از پارکینگ‌های مخصوص با دسترسی آسان
  • بازنشستگی قبل از موعد
  • پرداخت مالیات کمتر
  • ایجاد بسترهای شغلی برای این افراد

کلام پایانی

افراد دارای معلولیت از سایر افراد جامعه جدا نبوده و به‌صرف داشتن نقصی در بدن نباید از حقوق شهروندی محروم شوند. بالعکس فرد کم‌توان به دلیل محدودیت عملکرد جسمی یا ذهنی نیاز دارد از امکانات ویژه‌ای برای زندگی برخوردار باشد.

 جامعه می‌بایست حقوق شهروندی را برای داشتن زندگی شایسته به وی اعطا کند. از همین روی کشورهای اروپایی در جهت ساختن دنیایی بهتر برای این افراد در تلاش هستند.

سلامت جسمی و روانی افراد دارای معلولیت مدنظر اتحادیه اروپا قرارگرفته است. تمام درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های اروپایی موظف‌اند که بخش مربوط به معلولین داشته باشند. در این صورت روند درمانی افراد دارای معلولیت برایشان ساده‌تر می‌شود.

کشورهای اروپایی اصراری بر فعالیت اقتصادی این افراد ندارند. این کشورها فعالیت‌های موردعلاقه افراد دارای معلولیت را در اولویت قرار داده است. به همین جهت ماهیانه مقرری خاصی را به این اشخاص می‌دهد تا در زندگی خود دچار مشکل نشوند.

هر ساله برنامه‌های متنوعی برای نزدیکی بیشتر مردم با افراد دارای معلولیت در نظر گرفته می‌شود. این جشن‌ها و اردوها همچنین جهت تشویق نسل بعدی به تعامل درست با این اشخاص و فرهنگ‌سازی است.

 ناوگان حمل‌ونقل عمومی در کشورهای اروپایی جهت استفاده افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی شده است. نمونه بارز آن تاکسی‌های بلک‌کپ‌ها و اتوبوس‌های بدون پله است.

در این کشورها قوانینی برای اجبار معماران جهت طراحی اماکن به صورتی که برای افراد دارای معلولیت قابل‌استفاده باشد وجود دارد؛ یعنی ساختمان‌ها همان‌طور که برای مقابله با آتش‌سوزی تجهیز می‌شوند برای استفاده این افراد هم مهیا شوند. قوانین با پشتوانه اجرایی محکم عامل موفقیت این کشورها در این حوزه بوده است. البته فرهنگ‌سازی در این زمینه هم نقش قابل‌توجهی در تسهیل این امر داشته است.

هر جامعه‌ای که آگاهی اجتماعی بیشتری از معلولیت داشته باشد شرایط مناسب‌تری برای شکوفایی افراد دارای معلولیت خواهد داشت. تمام این عوامل موجب شده تا افراد دارای معلولیت در پی زیستگاهی ایده‌آل در کشورهای توسعه‌یافته باشند.

آنچه واضح و مبرهن است وجود این مهم بوده که برای مهاجرت بهتر است این امر را با اطمینان خاطر به وکلای خبره بسپارید. همچنین برای مشاوره و پرسش و پاسخ در این زمینه می‌توانید با کارشناسان و حقوق‌دانانی که در سایت توانیتو، ویژه افراد دارای معلولیت مشاوره می‌هند، در ارتباط باشید و از خدمات حقوقی توانیتو بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *