توانیتو توانمند سازی برای همه

ماسک تنفسی، DIY

م

همانطور که می‌دانید، انسان همیشه دارای خلاقیت بوده است. این خلاقیت در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. در راستای اهداف بزرگ که جامعه و زندگی را مورد تغییر قرار می‌دهد و اهداف کوچک که تنها بخش‌های کوچکی از زندگی را در بر می‌گیرد.

در این بخش از مقالات توانیتو درباره شکوفایی خلاقیت برای ساخت یکی از وسایلی که امروزه به دلیل شرایط پیش آمده بسیار مورد استفاده است، صحبت می‌کنیم.

آیا می‌توانیم، وسایلی که امکان دسترسی کمی دارند، خودمان بسازیم؟ در این زمان که نیاز شدید به وسیله‌ای کمیاب داریم، خلاقیت می‌تواند به کمک ما بیاید؟

با ما همراه باشید.

دیآیوای (DIY) چیست؟!

به احتمال زیاد کلمه DIY را شنیده‌اید. اما این کلمه به چه معنی است؟ DIY یا do it yourself در واقع به آموزش ساخت وسایل به دست خود و یا تعمیر آن‌ها گفته می‌شود. دلایلی که باعث می‌شود به چیزی مانند “خودت انجام بده” متوسل شویم، بسیار متعدد است. این دلایل می‌تواند صرفه‌جویی در زمینه اقتصاد، یا تولید وسیله مورد نظر با کیفیت بالاتر به نسبت تولید انبوه باشد. از دیگر علل مورد استقبال قرار گرفتن این امر، نیاز ما به شخصی سازی است. زمانی که ابزاری در دسترس نباشد و یا دسترسی به چیزی سخت به نظر برسد می‌توانیم خودمان دست به کار شده و یا به اصطلاح از DIY استفاده کنیم.

نحوه استفاده از DIY بسیار گسترده و پهناور است. به طوری که هر گونه خلاقیت، هر کار انجام شده توسط خود فرد و یا ساخت وسیله‌ای دست ساز می‌تواند جزو دسته امور DIY قرار بگیرد. بنابر توضیح فوق، می‌توانیم انواع کاردستی‌های کودکان که مورد استفاده شخصی‌ آن‌ها قرار می‌گیرد و یا محصولات دیجیتالی ساخته شده توسط فرد برای مصارف شخصی را در این دسته قرار دهیم. یکی از نکاتی که درباره DIY باید بگوییم این است که بر خلاف تصور عموم درباره آن، لزوما وسایل ساخت دست بی‌کیفیت‌تر از نمونه آماده آن در بازار نیستند و حتی می‌توانند بر خلاف این تصور بسیار بهتر از تولید انبوه آن‌ها باشند.

یکی از مثال‌هایی که می‌توان برای DIY زد که بتوانید با نمونه‌های آن بیشتر آشنا شوید، موسیقی آمریکا در دهه ۸۰ است، که با کمک خود اشخاص و امکاناتی که در دست داشتند، به تولید آلبوم و برگزاری تورها می‌پرداختند. اگر از این مثال تعجب کرده‌اید باید بگوییم بله! این نمونه از کارها نیز می‌تواند جزو دسته DIY قرار بگیرد.

به طور کلی از محاسنی که در DIY وجود دارد، می‌توان به رفع نیاز بدون تهیه آماده ابزار، تولید ساده ابزار‌های دور از دسترس و کمیاب، شناخت دنیای اطرافمان با دید باز تر و خلاقانه‌تر و احساس توانایی برای حل سایر مشکلاتمان در زندگی اشاره کرد. 

ماسک تنفسی، نیاز مبرم امروزه

با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع گسترده ویروس کرونا، یکی از وسایلی که با توجه به استفاده بسیار زیاد آن، کمتر از قبل در دسترس عموم است‌ ماسک تنفسی می‌باشد. چگونه می‌توان این نیاز را به گونه‌ای دیگر جبران کرد؟

همانطور که می‌دانید این روزها برای خارج شدن از منزل حتما باید از ماسک‌های تنفسی استفاده کنیم. این کار باعث کمتر شدن شیوع ویروس می‌شود. اما اگر چه تولیدات ماسک در کشور بیشتر از قبل شده است، با توجه به یکبار مصرف بودن ماسک‌ها و احتمال آلودگی آن‌ها پس از چند ساعت استفاده، شاید تهیه ماسک به صورت آماده امری دشوار باشد. بنابراین افراد باید یا امور خود در خارج از منزل را کاهش دهند یا از مصرف ماسک یکبار مصرف خودداری کنند. در این صورت امکان شیوع گسترده‌تر ویروس را ایجاد می‌‌کنند. آیا راه سومی هم برای ورود در جامعه وجود دارد؟!

نیازهای غیر قابل دسترس را توسط خود قابل دسترس کنید!

با DIY می‌توانید ماسک تنفسی خود را که نیازمند به آن هستید و امکان خرید آن به صورت آماده را ندارید، تهیه کنید. شما می‌توانید با وسایلی که در خانه دارید، به سادگی به ساخت ماسک مورد نیاز خود بپردازید. این کار قطعا به زمان زیادی نیاز ندارد. وسایلی که می‌توانید از آن‌ها جهت ساخت ماسک بهره بگیرید، می‌تواند شامل کاغذ و مداد برای الگو، کش گرد، پارچه‌ای از جنس کتان یا پنبه جهت استفاده برای آستر، و پارچه کتان و یا نخی ضخیم، باشد.

با استفاده از کاغذ و مداد می‌توانید الگو ماسک مورد نظر خود را با کمی فاصله بیشتر (به دلیل قرار دادن جای دوخت برای ماسک) بکشید.‌ سپس با قیچی آن را برش دهید. با قرار دادن الگو بر روی پارچه، پارچه را برش بزنید. زمانی که پارچه را به کمک الگو برش دادید، پارچه را آماده برای دوختن کرده‌اید. می‌توانید از یک لایه پارچه برای آستر آن استفاده کنید. این آستر مقاومت ماسک را برای نفوذ کمتر آلودگی و ویروس کاهش می‌دهد. بنابراین یک پارچه کتان زیر ماسک بدوزید.

اندازه ماسک تنفسی می‌تواند با توجه به سلیقه شخص مورد استفاده متغیر باشد یا به صورت اندازه استاندارد برش داده شود.

پس از دوختن صفحه اصلی ماسک تنفسی خود، باید کش‌ها را به طرفین ماسک بدوزید. برای انتخاب کش مورد نظرتان، سعی کنید اندازه قطر آن، نه بسیار زیاد باشد که باعث آزار گوش‌های شخص شود، نه بسیار نازک باشد که توانایی تحمل پارچه‌ها را نداشته باشد.

این ماسک که توسط شما درست شده است، علاوه بر مصرف شخصی آن، از مزایای دیگری نیز برخوردار است. ظاهری بر اساس سلیقه فرد و قابل شست و شو بودن آن، می‌تواند محاسنی باشد که ماسک‌های آماده ندارند.

با توجه به روزهای قرنطینه، که بیشتر وقتتان در خانه می‌گذرد، ساعات بیشتری در اختیار دارید که می‌توانید با به کارگیری خلاقیت خود، به تهیه ماسک‌های تنفسی و یا هر وسیله‌ای که نیاز دارید بپردازید.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو به صحبت درباره نیاز‌ ما به ماسک‌های تنفسی، کمبود آن و روشی ساده برای ساخت آن پرداختیم. شما می‌توانید با توجه به خلاقیت خودتان، روش‌های دیگری را برای تهیه این ماسک‌ها در خانه، ابداع کنید. هر روش و ایده‌ای می‌تواند مناسب باشد.

در این روزها که باید بیشتر از قبل در خانه بمانیم‌، می‌توانیم برخی از نیاز‌هایمان را بدون رفتن به بیرون از منزل حل‌ کنیم. روش‌هایی که توسط شما خلق می‌شوند می‌تواند بسیار مناسب باشد برای ساخت اشیا و انجام کار‌های مختلف.

دست به کار شوید. قطعا شما نیز بسیار خلاق هستید!

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها