توانیتو توانمند سازی برای همه

مراقبت از سالمند ناتوان یا مبتلا به بیماری‌های مزمن در خانه

م

مقدمه:

سالمند در هر کشوری اهمیت ویژه ای دارد. در کشور ایران روزبه‌روز به جمعیت سالمندی کشور افزوده می‌شود که باعث افزایش نیازهای اجتماعی، رفاهی و مراقبتی است.  یکی از نیازهایی که به‌شدت باید به آن پرداخت نیاز مراقبتی از سالمند است که باید به نحو شایسته‌ای صورت گیرد.

وقتی صحبت از مراقبت سالمندان در میان است دو گروه از سالمندان مدنظر هستند. دسته اول سالمندانی هستند که توان مراقبت از خودرادارند و دسته دوم آن‌هایی هستند که توان مراقبت از خودرا ندارند و به کمک خانواده یا پرستار نیاز دارند. در ادامه به بررسی مراقبت سالمندان در خانه خواهیم پرداخت.

خود مراقبتی سالمندان:

انسان‌ها در هر دوره زندگی باید به توانند از خود مراقبت کنند و آگاهی‌های لازم را در جهت مراقبت از خود کسب کنند. دوره سالمندی نیز نیازمند کسب اطلاعات بیشتر و بهتر برای انجام اموری است که سالمند به آن احتیاج دارد. بسیاری از سالمندان به دلیل کهولت سن دچار بیماری‌هایی می‌شوند و بیشتر از قبل به دکتر و دارو احتیاج خواهند داشت. به همین دلیل لازم است افراد نسبت به نحوه و زمان مصرف داروهای خودآگاهی کامل کسب کنند.

مراقبت سالمندان توسط پرستار:

با توجه به افزایش روزانه تعداد سالمندان و ناتوانی برخی از آن‌ها در خود مراقبتی نیاز جامعه به وجود پرستارها دوچندان شده است. این افراد با حضور در خانه سالمندان به آن‌ها کمک می‌کنند تا زندگی بهتری را برای خود ایجاد کرده و همچنین مراقب نحوه و زمان مصرف دارویی آن‌ها نیز خواهند بود.

پرستارانی که برای مراقبت از سالمند به کار گرفته می‌شوند لازم است نسبت به انجام امور تجربه کافی را دارا باشند تا بتوانند خدمات بهتری را به سالمندان ارائه دهند و باعث ایجاد آرامش در زندگی او شوند. لازم است پرستاران در هنگام صحبت کردن با سالمند با آرامش و خونسردی با آن‌ها سخن بگویند تا باعث رنجش و عصبانیت سالمندان نشوند.

فواید مراقبت از سالمندان در منزل:

همه افراد دیر یا زود به سن سالمندی خواهند رسید، همان‌طور که قبل‌تر ذکر کردیم برخی افراد توانایی مراقبت از خود رادارند و برخی دیگر خیر. سالمندانی که توانایی خود مراقبتی را ندارند باید برای ادامه زندگی خود یا به مراکز مراقبت از سالمندان مراجعه کنند و یا افرادی را جهت مراقبت از خود استخدام کنند.

مراقبت از سالمندان در منزل طبیعتاً از مزایای زیادی برخوردار خواهد بود که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • حفظ استقلال سالمندان: سالمندان حس قدرتمندی از غرور و عزتمندی را دارا هستند نه‌تنها سالمندان بلکه تمام افراد زمین این حس را با خود همراه دارند. داشتن استقلال برای سالمندان باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس بالا و عدم سرخوردگی در آن‌ها می‌شود که این موضوع باعث ایجاد زندگی بهتر و آسوده‌تر در آن‌ها خواهد شد.

 

  • کاهش هزینه‌های سالمندان: یکی از دغدغه‌های اساسی سالمندان وضعیت مالی آن‌ها است، چراکه اکثر سالمندان درآمد خیلی بالایی ندارند و نمی‌توانند هزینه‌های بالای ناشی از سکونت در خانه سالمندان را تأمین کنند. به همین دلیل برخی از سالمندان با استخدام پرستار در منزل که ازجمله فواید این امر می‌توان به انجام خدمات مراقبتی خاص و یا تعیین روزهای موردنیاز پرستار برای سالمند است اشاره کرد.

 

  • نبود برنامه زمانی مشخص برای سالمندان: یکی دیگر از مزیت‌های مراقبت در منزل که می‌توان به آن اشاره کرد عدم وجود برنامه زمانی مشخص برای انجام کارها خواهد بود. درصورتی‌که در خانه سالمندان همهٔ امور طبق جدول زمان‌بندی و از پیش تعیین‌شده انجام خواهد شد. نبود جدول مشخص به سالمندان آزادی عمل داده و آن‌ها می‌توانند طبق نیازها و شرایطی که در لحظه دارند امور خود را انجام دهند.

 

  • راحتی و آسودگی در منزل: بهترین و مهم‌ترین فایده مراقبت در منزل نسبت به خانه سالمندان که می‌توان به آن اشاره کرد راحتی و آسودگی در منزل است.  هیچ‌چیز بهتر و راحت‌تر از محدوده خانه خودتان نخواهد بود. شما قادر به انجام تمام‌کارهایی خواهید بود که مدنظر شما است چراکه خانه شما است و قوانین موردنظر شما در آن اجرا خواهد شد.

 

  • مراقبت شخصی از سالمندان: زمانی که افراد سالمند در خانه نگهداری می‌شوند خیالشان از این بابت آسوده است که حتماً شخصی برای مراقبت از آن‌ها وجود دارد. اما در خانه سالمندان این امکان وجود ندارد که فردبه‌فرد از افراد مراقبت کنند و به‌صورت شخصی از افراد نگهداری کنند.

معایب خانه سالمندان:

یکی دیگر از معایبی که خانه سالمندان با آن روبرو است نبود امید به زندگی آینده و یکنواختی زندگی در آن مکان است. این موضوع سبب می‌شود تا افراد ازنظر روحی و روانی دچار اختلالاتی شوند. دوری و دل‌تنگی از فرزندان برای والدین یکی دیگر از موضوعاتی است که در خانهٔ سالمندان با آن مواجه هستیم.

درباره نویسنده

وحید رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی