آشنایی با مزایا و معایب دورکاری دوران قرنطینه

آشنایی با مزایا و معایب دورکاری در دوران قرنطینه

بررسی مزایا و معایب دورکاری دوران قرنطینه کرونایی

وقتی ویروس کرونا جهانی شد و به تمام شهرها، کشورها و حتی نقاط دور افتاده دنیا راه پیدا کرد، بحث قرنطینه خانگی پیش آمد. دوران قرنطینه خانگی حتی تا مدت‌ چند هفته و گاهاً چند ماه نیز اجرا شد. اما این پدیده مساوی بود با تعطیل شدن کسب و کارها و نتیجتاً تعطیل شدن جریان پولی و مالی در جهان. تا این که زمزمه‌هایی مبنی بر انجام دورکاری ، کار در منزل، کلاس‌های آنلاین و خرید و فروش‌ها و حتی مهمانی‌های غیرحضوری، شنیده شد. و حتی مشاوره ها نیز تبدیل به مشاوره آنلاین شد . از طرفی برخی افراد که نیاز به فیزیوتراپی در مراکز درمانی داشته اند دچار مشکل شدند که سایت توانیتو برای این مشکل نیز راه های زیادی را ارائه کرده است.

این که شیوع ویروس کرونا، شمایل دیگری از زندگی و کسب و کار را به همگان نمایانده است، بر هیچ کسی پوشیده نیست. اما سرانجام آن زمزمه‌ها، به ناچار چیزی به جز اجرایی شدن آنها نبود. بحث این مطلب درباره دورکاری و مزایا و معایب آن است. در ادامه به شرح این موضوع می‌پردازیم. با توانیتو همراه باشید. دور کاری، مزیت یا عیب؟

جالب است بدانید این که دورکاری مزیت محسوب بشود یا عیب، بستگی زیادی به شخصیت خودتان دارد. طبیعتاً افراد اجتماعی و برون‌گرا گرایش و نیاز شدیدی به کار کردن در خارج از منزل دارند. این قضیه در حدی است که افراد اجتماعی و برون‌گرا را در دوران قرنطینه، به سمت و سوی افسردگی و بی‌قراری کشانده است.

اما افراد کمتر اجتماعی و درون‌گرا، حتی پیش از دوران قرنطینه و شیوع کرونا هم، دورکاری و کار در منزل را ترجیح می‌دادند. در نتیجه وضعیت این روزگار، حسابی به ذائقه این افراد خوش آمده و راندمان کاری‌شان را بالا برده است.

جالب‌تر این که هر چه محیط، جغرافیا و طبع عمومی مردم یک کشور، گرما و رطوبت بیشتری داشته باشد، میزان اجتماعی بودن مردم، بیشتر و در نتیجه راندمان کاری آنها، دور از محل کار و اجتماع، پایین‌تر است.

آشنایی مزایای دورکاری

فارغ از مبحث فردی و شخصیتی، این طور که به نظر می‌رسد، مزایای دورکاری در دوران قرنطینه قابل تأمل‌تر، جذاب‌تر و بحث برانگیزتر هستند. به همین دلیل در این باره با تفصیل بیشتر می‌نویسیم و در انتها، معایب دورکاری را نیز نام می‌بریم.

۱-توجه بیشتر به برنامه‌های شخصی

فردی که به صورت دورکاری در خانه، امور محل کار خود را مدیریت می‌کند، علاوه بر درآمدی که پایان هر ماه به دست می‌آورد، می‌تواند مقدار قابل توجهی از زمان را نیز ذخیره کند.

طبیعتاً این زمان ذخیره شده می‌تواند صرف اموری مثل رسیدگی به منزل، تهیه برنامه غذایی سالم، ارتباط بیشتر با خانواده، ورزش، کتاب‌خوانی و جلسات روانکاوی و خودشناسی بشود.

این روند به صورت بسیار چشمگیری، کیفیت زندگی شخصی، خانوادگی و حتی کاری شما را بالا خواهد برد.

۲-پس‌انداز بیشتر

یکی از جالب‌ترین نکاتی که شاید کمتر به چشم آمده باشد، هزینه‌های رفتن به محل کار است.

هزینه بنزین خودروهای شخصی، هزینه‌های تاکسی و اسنپ، هزینه‌های بلیط اتوبوس و مترو، غذاهایی که به خاطر کمبود وقت از رستوران تهیه می‌کنید، هزینه‌های پوشاک، کرم و لوازم آرایشی که برای رفتن به سر کار استفاده می‌کنید، همه این مبالغ، با دورکاری می‌توانند به حساب پس‌انداز شما اضافه شوند.

۳-عدم وابستگی به موقعیت جغرافیایی

به این فکر کنید که اگر دورکاری به همین سرعت مرسوم و محبوب بشود، شاید بتوانید در یک روستای خوش آب و هوا، کنار ساحل، با موسیقی دریا، بدون شلوغی، بدون ترافیک و بدون آلودگی و استرس، زندگی کنید، اما کارمند درجه یک یک کشور ثروتمند و پیشرفته مثل کانادا باشید و به دلار پول دربیاورید.

البته چنین تصویری، محبوب همه نیست و بعضی‌ها قطعاً شلوغی و شهرنشینی را ترجیح می‌دهند. زندگی ساده و روستایی برای افرادی، خسته کننده و غیرقابل تحمل است. اما به هر حال محدود نبودن موقعیت جغرافیایی برای کسب درآمد، بسیار هیجان‌انگیز و خارق‌العاده است. مزیتی که دورکاری در اختیار ما می‌گذارد.

۴-تغییرات مثبت در اکوسیستم طبیعت

در همین چند ماه اخیر که شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مردم جهان را خانه نشین کرد، تغییرات چشمگیر و مثبتی در اکوسیستم طبیعت جهان مشاهده شد. طبیعتاً رفت و آمد کمتر انسان‌ها، مساوی است با مصرف کمتر سوخت‌های فسیلی، تولید توضیع هر چه کمتر زباله‌ها در سطح زمین، و در نهایت پاکی و طراوت هر چه بیشتر آب، زمین و آسمان.

۵-سود دو طرفه برای کارمند و کارفرما

دورکاری یک سود چند جانبه است. همسران ساعات بیشتری را کنار هم می‌گذرانند و فرزندان لذت زندگی کنار مادر و پدر و خانواده را بیشتر از پیش می‌چشند. اما چیزی که بسیار حائز اهمیت است، سود دو طرفه برای کارمند و کارفرما، در شرایط دورکاری است.

کارمندان دفتر کار اختصاصی خود را در خانه و کنار خانواده دارند. به امور شخصی‌شان بیش از پیش رسیدگی می‌کنند. محدودیتی برای تغییر مکان جغرافیایی‌شان ندارند و هزینه‌های رفت و آمد به محل کارشان را پس‌انداز می‌کنند.

کارفرمایان نیز می‌توانند به صورت توافقی هزینه‌های بیمه کارمندان را حذف یا کم کنند. همچنین اجاره بها، هزینه‌های قبوض آب و برق و گاز، هزینه‌های رفت و آمد و استرس مدیریت را به حداقل کاهش دهند.

همچنین کارفرمایان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی کارمندان خود را از میان جغرافیای نامحدود جهانی انتخاب کنند، نه صرفاً افراد حاضر در محل زندگی خودشان.

آشنایی با معایب دورکاری

به گفته یکی از اساتید با تجربه و کاربلد دانشگاه تهران، دورکاری در دوران قرنطینه به ویژه در زمینه آموزش و پرورش، چندان به سود طرفین نخواهد بود. چرا که ارتباط چشمی و تبادل انرژی دو طرفه استاد و دانشجو، در روند آموزش و یادگیری، بسیار مؤثر است.

اما به طور کلی می‌توان معایب دورکاری را این گونه برشمرد:

۱-بروز اشکال در اتصال به اینترنت و اپلیکیشن‌های ارتباط آنلاین

۲-سوء استفاده برخی افراد از شرایط کار در منزل و مسئولیت‌پذیر نبودن آنها

۳-عدم کارآمدی شرایط دورکاری برای شغل‌هایی که به وسایل تخصصی و تجهیزات ویژه و گران‌قیمت نیاز دارند.

۴-بالا رفتن هزینه‌های مصرف اینترنت و برق در منزل

حرف آخر

مزایا و معایب دورکاری قطعاً بسیار بیشتر و قابل بحث‌تر از آن است که به تمامی، در این مقاله بگنجد. اما آن چه روشن است، این است که جهان به اصطلاح نیازمند یک پوست‌اندازی عمیق و انجام اصلاحات در زمینه برخی امور، فعالیت‌ها و به طور کلی، در روش زندگی است.

در دوران قرنطینه، سایت توانیتو نیز برای رعایت هر چه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت خدمات‌دهندگان و خدمات‌گیرندگان، حتی‌المقدور اکثر خدمات موجود در سایت را به صورت غیرحضوری و از طریق آیکون خدمات لایو، در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی افرادی که نیاز به انواع پرستار حضوری مانند پرستار بیمار، پرستار کودک و یا پرستار سالمند دارند میتوانند از طریف سایت توانیتو از خدمات پرستاری استفاده کنند و در زمان مورد نظر خود نوع خدمات خود را رزو کنند. سلامتی و شاد زیستن، انتخاب ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *