معلولین ضایعه نخاعی

مشکلات معلولین ضایعه نخاعی

دسته ای از معلولین ، معلولین ضایعه نخاعی هستند که با وارد شدن آسیب به نخاع آن­ها دچار فلج در اعضا و اندام­های خود شده اند و  درد ، حرارت و حس را درک نمیکنند . سازمان بهداشت جهانی ۱۰ درصد افراد جامعه را به عنوان معلول ضایعه نخاعی تلقی میکند .

در کشور ما نیز حدود ۶۰۰ هزار معلول وجود دارد که از این تعداد ۱۰۰ هزار معلول ناتوان جسمی و ۱۰ هزار معلول ضایعه نخاعی هستند .

مشکلات بهداشتی :

یکی از مشکلاتی که معلولان ضایعه نخاعی با آن دست و پنجه نرم میکنند ، مشکلات بهداشتی است که با توجه به شرایط فعلی کشور و بالا رفتن قیمت بسیاری از اقلام تهیه وسایل بهداشتی برای آن ها بسیار دشوار شده است .

بهزیستی در زمان گذشته اقلام مورد نیاز معلولین ضایعه نخاعی را تامین میکرد اما اکنون فقط ماهیانه مبلغ ۷۰ هزار تومان آن هم به صورت یک دوره سه ماهه به آن ها پرداخت میکند . مرگ تدریجی برای معلولین زمانی رخ میدهد که وسایل بهداشتی مورد نیاز را دریافت نکنند زیرا در دراز مدت از کار افتادن کلیه­ها و در مراحل بعدی تبعات بدتری را در پی دارد .

مشکلات رابطه جنسی در معلولان ضایعه نخاعی :

یکی از مشکلاتی که درباره معلولان ضایعه نخاعی عمدتا فراموش میشود ، برقراری رابطه جنسی است به دلیل اینکه این افراد از مشکلات حسی ، عصبی و حرکتی رنج میبرند . عمده افراد تشکیل دهنده این دسته نیز آقایان هستند که بیشتر در معرض ضایعه نخاعی قرار دارند به دلیل انجام کارهای سنگین و طاقت فرسا یا افرادی که مجروح و جانبازان جنگی هستند .

برای برقرای رابطه جنسی موفق در معلولان ضایعه نخاعی باید آن­ها را از نظر تخیلی آماده کنیم زیرا تخیلی بخش مهمی از فعالیت جنسی است که در افراد اتفاق می­افتد . پس از مرحله تخیل نوبت مرحله تحریک است که اگر بخشی از دستگاه عصبی از کار افتاده باشد با استفاده از دستگاه­های به خصوص و داروهای مورد نیاز میتوان این مشکلات را برطرف کرد .

هزینه های ماهانه معلولان ضایعه نخاعی :

تجهیزات و وسایل بهداشتی مورد استفاده معلولین از دیگر افراد جامعه به حدی بیشتر است که حتی آن دسته از معلولین هم که درآمد ثابتی دارند تقریبا از پس آن بر نمیآید . به طور تقریبی بین ۳۵۰ الی ۷۰۰ هزار تومان فقط هزینه بهداشت این افراد می­شود .

به طور ثابت ماهیانه مبلغی نیز هزینه جابه­جایی این افراد می­شود اما این پایان هزینه ها نیست و هزینه هایی از قبیل هزینه فیزیوتراپی ، خرید دارو ، پرستار و دیگر هزینه ها نیز دارند .

از بین رفتن احساس درد :

معلولان ضایعه نخاعی به دلیل نداشتن احساس درد در نقاط بدن خود ، موجب بیماری هایی میشوند که به راحتی قابل درمان نیست و خود نیز هزینه هایی را در پی دارد . به عنوان مثل مهمترین آن ها زخم بستر یا زخم فشاری است که در این بیماران رایج است دلیل آن هم نداشتن حس است که موجب ایجاد زخم بستر یا زخم فشار می­شود به این خاطر که فشار آوردن طولانی مدت بر روی قسمتی از بدن صورت می­گیرد .

معلولین

غیر قابل دسترس بودن شهرهای ایران برای معلولان :

معلولان عزیز دارای مشکلات فراوانی هستند که یکی از این مشکلات در دسترس نبودن شهرهای ایران برای آن هاست به عبارت دیگر معلولان به راحتی یا شاید بهتر است بگوییم امکان سفر در شهر های ایران را ندارند چرا که اقدامات لازم برای سفر های آنها مهیا نشده است .

چه کسانی از معلولان دوری میکنند ؟

بسیاری از دستگاه ها از معلولان دوری میکنند و مسئولیت هایی که باید در قبال آنها داشته باشند را انکار میکنند و همه مسئولیت ها را به عهده بهزیستی میدانند در حالی که بهزیستی یک سازمان حمایتی از معلولان است نه یک دستگاه مرتبط با انجام کار های رفاهی و درمانی برای این قشر عزیز . به طور مثال بوده اند عده ای از معلولان عزیز که به دندان پزشکی و یا مکان های درمانی دیگر مراجعه کرده اند اما مسئولین به محض مطلع شدن از وضعیت جسمی آنها از پذیرش معلولین خودداری کرده اند .

نپذیرفتن مسئولیت توسط بیمه ها :

بیمه هایی که در کشور فعالیت میکنند باید به تمام افراد که در این باره نیاز دارند خدمات ارائه دهند نه فقط به قشر و اتفاقات خاصی . بیمه ها شاید یکی از مهمترین ارکان در برگشتن فرد از بستر بیماری به حالت عادی را دارند چرا که اگر هزینه های درمان افراد در زمان معین تامین نشود و بدنبال آن مراکز درمانی نیز کار های درمان را به تاخیر خواند انداخت در نتیجه­ی همه اینها فرد امکانات لازم برای درمان را دیرتر دریافت میکند و در نتیجه با مشکلاتی اعم از مشکلات تنفسی ، کلیوی ، گوارشی و زخم بستر روبرو می­شوند .

معلولیت ، تحفه ای برای فقرا :

مدیرکل جمعیت هلال احمر در بیان میکند که : بیشتر افرادی که دچار معلولیت نخاعی میشوند آن دسته افراد هستند که دچار فقر مالی هستند و در محل کار دچار قطع عضو می­شوند .

همچنین بسیاری از قطع نخاع ها در سوانح رانندگی مربوط به افرادی است که با وسایل نقلیه موتوری تردد میکنند و دچار حادثه می­شوند .

قانونی که اجرا نمی­شود :

یکی از مهم ترین چالش هایی که حوزه توانبخشی با آن روبرو است ، نبود ضمانت اجرایی لازم برای عملی کردن قانون ها است . برای اینکه خدمات مفید و شایسته ای به گروه ارائه داده شود باید مقررات و دستورالعمل هایی داشته باشیم و طبق آنها عمل  کنیم . با توجه به اینکه در سال ۸۳ قانونی مبنی بر قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تصویب شد و مسائلی مانند مناسب سازی ، اشتغال معلولان و …  وارد ادبیات فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی ما کرده است اما ضمانتی برای اجرای آنها در نظر گرفته نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *