این روزها مهم‌ترین فرم از نوآوری اجتماعی یا Social Inovation نهادهای خصوصی کمک رسان به اقشار جامعه هستند نهادهایی که در قالب، خیریه‌ها، NGOها و پلتفرم‌های چند وجهی که به گروه‌های مختلف خدمات می‌دهند. در این نوشته می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چه چیزی باعث می‌شه که به توانیتو رو به عنوان یکی از پایه‌های نوآوری اجتماعی در ایران بدونیم و به اون بپیوندیم.

قبل از هر چیزی باید بپرسم آیا ما واقعاً باور داریم که بخش غیر انتفاعی نقش جدی در تغییر دنیا ایفا می کند؟ امروزه افراد بسیاری معتقدند که تجارت به اقتصاد های در حال توسعه کمک می کند، و بنگاه های اجتماعی بقیه کار را انجام می دهند. من معتقدم که تجارت توده عظیم انسان ها را به جلو می راند. اما همیشه ۱۰ درصد یا بیشتر را باقی می گذارد که بیشتر ضرر یا بدشانسی است. بنگاه های اجتماعی، به بازار نیاز دارند، و مواردی وجود دارند که برای اون ها شما نمی توانید صرفاً آن مقداری پولی را به دست بیاورید که برای یک بازار نیاز دارید. به طور مثال افراد دارای معلولیت، به خنده، محبت و عشق نیاز دارند. چطور می توانید این را ارزش گذاری کنید؟ این جا جایی است که بخش غیر انتفاعی عمل می‌کند. نوع دوستی، بازار عشق است. بازار مردمی است که هیچ بازار دیگری برایشان وجود ندارد. و همانطور که باکمینیستر فولر (معمار آمریکایی) می گوید: “اگر ما واقعاً می خواهیم دنیای خوبی برای همه بسازیم، که هیچ کس و هیچ چیز در آن نادیده گرفته نشده باشد، بخش غیرانتفاعی باید نقش مهمی در این گفتگو بازی کند. “

ولی به نظر می رسد که این ایده جواب نمی دهد. چرا سازمان‌های مردم نهاد و پلتفرم‌ها راهی برای درمان سرطان یا اتمام بی خانمانی در شهر های بزرگ یا رفع مشکلات معولین پیدا نکرده‌اند. پاسخ این هست که این مشکلات اجتماعی ابعاد بسیار عظیمی دارند، سازمان های ما عیله آن ها بسیار کوچک هستند، و یکی سیستم اعتقادی وجود دارند که آن ها را کوچک نگه می دارد.

آنچه که در توانیتو در حال شکل گرفتن است چیزی فراتر از ارایه خدمات به قشری از جامعه است. ما تلاش می‌کنیم تا فرهنگی بسازیم که در آن افراد دارای معلولیت به بخش فعالی از جامعه تبدیل شوند. بخشی که توانایی ایجاد بازارهای جدید و توسعه اقتصاد رو داره و لایه‌های مختلف جامعه را به هم نزدیک می‌کنه. حضور هر عضو جدید – چه خدمت دهنده و چه خدمت گیرنده در جامعه مجازی توانیتو، این پلتفرم را قادر می‌سازه تا صدای بلندتری در گردهم آوردند نیروهای اجتماعی داشته باشه. ما بستری رو فراهم کردیم که در کنار امکان سود دهی مالی رو برای خدمت دهندگان و استفاده از خدمات با کیفیت برای افراد دارای معلولیت، این قدرت رو به مدرم میده تا با نزدیک شدن به هم فرصت‌های جدید رو خلق کنند.

نسل ما مایل نیست که روی سنگ قبرش نوشته شود: ما نتیجه کمک به دیگران را اندک در نظر گرفتیم. ما می خواهیم این خوانده شود که ما دنیا را تغییر دادیم، و قسمتی از روشی که این کار را انجام دادیم، با تغییر در روش فکر کردن‌مان بود. بنابراین دفعه دیگری که به توانیتو نگاه می کنید،در مورد اندازه آرزوهای ما سوال کنید، آرزوهای در اندازه اَپل، گوگل و آمازون، اینکه آن ها چگونه حرکتشان را به سمت این آرزو اندازه گیری می کنند و اینکه به چه منابعی برای برآورده کردن آن ها نیاز دارند. اگر ما بتوانیم واقعاً آن حد از توانمندی را داشته باشیم، توانمندی که به کمک آن، بخش غیر انتفاعی بتواند نقش بزرگی در تغییر دنیا برای شهروندانی ایفا کند، به بازیگری اصلی در جامعه و پل ارتباطی میان لایه‌های مختلف تبدیل می‌شویم. اگر این بتواند میراث ماندگار نسل ما باشد، اینکه مسئولیت اندیشیدن که بر دوش های ما نهاده شده بود را پذیرفتیم، اینکه آن را بازبینی کردیم، در آن تجدید نظر کردیم، و تمام آنچه را که انسانیت در مورد تغییر چیزها می اندیشید، دوباره ساختیم، برای همیشه، برای همه، میراثی به جا خواهیم گذاشت که یک نوآوری اجتماعی خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *