معرفی کتاب مهار ناشدنی نوشته نیک وی‌آچیچ

مرز! عجیب‌ترین مفهومی که به دست بشر خلق شده است. شگفت انگیزی مرز از این جهت است که سازنده خود (بشر) را محدود می‌کند. و مرز، شاید جزو معدود مفاهیمی است که توان این کار را دارد. مرز موفقیت و شکست، خواستن و نخواستن، بودن و نبودن، مهار شدن و مهار نشدن و … کجاست؟

مرز یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است. یعنی شما مرز را در ذهن خود دارید. جایی که ایمان به قدرت و توانایی‌تان می‌تواند موفقیت و شکست را در دنیای واقعی رقم بزند. نیک وی‌آچیچ یکی از افرادی است که اعتقادی به مرز ندارد. گاهی اوقات کفر به برخی باورها، از ایمان به برخی دیگر مفیدتر هستند. کفری که از ایمان پیشی می‌گیرد و اتفاقا ایمان را هم صیقل داده و آن را جلا می‌دهد.

کتاب مهار ناشدنی اثر نیک وی‌آچیچ در بردارنده مطالب انگیزشی و بخش‌هایی از زندگی خود نویسنده است. مخاطب می‌تواند با استفاده از این کتاب با سختی‌ها و مشقاتی که نیک در زندگی خود کشیده است آشناتر شود و در زندگی خود تلاش بیشتری برای اهداف شخصی‌اش داشته باشد.

برای آشنایی با کتاب مهار ناشدنی، با مجموعه توانیتو همراه باشید.

درباره نویسنده: نیک وی‌آچیچ کیست؟

نیک در تاریخ  4 دسامبر 1982 در ملبورن استرالیا به دنیا آمد. در همان بدو تولد، دست و پا نداشت. زیرا یک سندروم خاص و بسیار نادر مادر زادی به نام تترا آمیلیا داشت. در کودکی به علت معلولیتی که از آن رنج می‌برد، دچار افسردگی شد.

سرانجام در 17 سالگی، با کمک‌های مادرش توانست با مشکلات خود کنار بیاید و از افسردگی نجات بیابد. در 21 سالگی دو مدرک حسابداری و برنامه ریزی مالی از دانشگاه گریفیت اخذ کرد. نیک، علاوه بر مدارک تحصیلی در رشته‌های مختلف ورزشی نیز فعالیت می‌کند. از جمله در رشته‌های ورزشی شنا، گلف و موج سواری.

نیک سال‌ها به سخنرانی انگیزشی پرداخته است. وضعیت جسمانی که دارد در کنار موفقیت‌هایی که کسب کرده، او را به یک الگو و سخنران خوب در حوزه انگیزش تبدیل کرده و جوانان بسیاری از او الگو برداری می‌کنند. نویسندگی فعالیت دیگری است که نیک به آن علاقه زیادی دارد. در کتاب‌هایی که به رشته تحریر درمی‌‌آورد، جنبه‌هایی از زندگی خود را به همراه مطالب انگیزشی بیان می‌کند.

درباره کتاب: مهار ناشدنی

کتاب مهار نشدنی با نام اصلی (unstoppable)، در 10 فصل انتشار یافته و دومین کتاب انتشار یافته از نیک است. فصل‌های این کتاب به ترتیب شامل موارد زیر است:

 ایمان در عمل، صعودی از دره به قله، خدا دل ما را از عشق سرشته است، شور زندگی، بدنی ضعیف روحی قوی، قانون توفیق الهی، قدرت ایمان، عشق بنیاد است، اثر بال پروانه و تاملات.

علت نامگذاری این نام بر روی کتاب این است که نویسنده خود را مهار نشدنی می‌داند. کسی که در طوفان مشکلات قرار گرفته و سربلند و موفق بیرون آمده است. قدرت باور نکردنی ایمان در عمل، نام دیگر این کتاب است و از عقیده زیربنایی نیک سرچشمه می‌گیرد (او به ایمان عملی در زندگی اعتقاد دارد).

پیش از کتاب مهار ناشدنی، نیک یک کتاب دیگر با نام زندگی بی‌حد و مرز نوشته بود. مقایسه بین این دو کتاب نشان می‌دهد که در کتاب مهار ناشدنی، مطالب کمتری در مورد خود نویسنده بیان شده و بیشتر مطالب انگیزشی و باور به خود در آن گنجانده شده است. با این حال، در این کتاب نیز از زندگی خود سخن می‌گوید، که حول محور عشق و ازدواج می‌گردند.

ویژگی منفی کتاب، بی‌تجربگی نویسنده در پروراندن موضوع و تبیین عادی مطالب است. به شکلی که در خواننده حس رخوت ایجاد می‌کند. مطالب به شکل خوبی بیان نشده اند و از پویایی مناسبی نیز برخوردار نیستند.

به هر حال این کتاب مطالب مفیدی از زندگی نیک را بیان می‌کند. افرادی که می‌خواهند با زندگی نیک آشنا شوند، می‌توانند از این کتاب استفاده کنند و آن را بخوانند و در جاهای مختلف آن مسائلی که نیک با آنها مواجه شده را از نظر بگذراند. نیک در این کتاب از قدرتی که والدینش به او داده اند صحبت می‌کند و تأثیری که آنها بر مسیر زندگی‌اش گذاشته‌اند قدردانی می‌کند.

مخاطب اصلی این کتاب نوجوانان هستند. زیرا به علت پویایی ضعیف و انگیزشی بودن، باعث شده است که نوجوانان بیشترین استفاده را از این کتاب ببرند. با این وجود تمام افرادی که به دنبال الگویی هستند تا با مشکلات زندگی خود کنار بیایند می‌توانند از مطالعه این کتاب بهره‌مند شوند.

جملاتی از نیک در کتاب مهار ناشدنی

در این بخش مطالبی را مستقیما از کتاب مهار ناشدنی بیان می‌کنیم تا با آن آشنایی بیشتری پیدا کنید.

اگر کوششی نباشد، رشدی هم در کار نخواهد بود. شخصیت تو به واسطه روبه‌رو شدن با دشواری‌های زندگی ساخته می‌شود. شجاعت تو زمانی بیشتر می‌شود که تو با ترس‌های خود مواجه می‌شوی. توان تو و نیز ایمان تو با تجربه‌های زندگی تو آزموده می‌شوند.

من به خدا ایمان دارم. من به چیزهایی ایمان دارم که شاید نتوان آنها را با چشم سر دید، یا با گوش‌ها شنید و یا با دست‌ها لمس کرد. من با چشمان دلم می‌بینم. با گوش‌های دلم می‌شنوم، با دستان دلم لمس می‌کنم. هنگامی که ایمانم را در عمل می‌گذارم، از یاری خداوند بهره‌مند می‌شوم. خدا با کسانی است که ایمان دارند و ایمان خویش را در عمل خویش می‌گذارند.

حقیقت این است که راه موفقیت همواره در حال ساخته شدن است. یعنی تو تا جایی که راه ساخته‌ای، پیش می‌روی. برای پیشرفت بیشتر، باید راه بیشتری بسازی.

جمع‌بندی

کتاب مهار ناشدنی از عقیده نیک در مورد زندگی خود سرچشمه می‌گیرد. جایی که هیچ مشکلی نتوانسته او را محدود کند. نیک زندگی دشواری را سپری کرده بود، ولی بر مشکلات پیروز شد و به الگویی برای بسیاری از افراد (دارای معلولیت و فاقد آن) تبدیل شد. بخش‌هایی از زندگی نیک (عشق و ازدواج) در این کتاب در ده فصل پوشش داده شده است و مطالعه آنها می‌تواند مفید باشد.

توانیتو مجموعه‌ای تخصصی است که متخصصان مختلفی را از حوزه‌های مختلف کنار هم جمع کرده است تا نیازهای متنوع سالمندان و افراد دارای معلولیت را برآورده کند. خانواده‌های این عزیزان می‌توانند کلیه امور رفاهی مورد نیاز را در توانیتو جستجو و رزرو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *