معلولین نابغه را می‌شناسید؟

مقدمه:

معلولیت یک پدیده و عارضه‌ی کاملاً طبیعی است و در هر جامعه‌ای معلولین وجود دارند و می‌توان آن را در جوامع مختلف به صورت‌های متفاوت دید. طبق آمار رسمی و جهانی، ده درصد مردم این کره‌ی خاکی را معلولین تشکیل می‌دهند. برای راحت بودن زندگی معلولین در هر زمینه‌ای و هر کشوری تلاش بسیار زیادی صورت می‌گیرد. این تلاش­­ها به این دلیل صورت می‌گیرند که معلولین تصور نکنند که سربار جامعه و خانواده خود هستند و بتوانند به‌طور مستقل نیازهای خود را برطرف کنند و به کسی برای کمک نیاز نداشته باشند.

امروزه با تلاش‌های بسیار زیاد درزمینه روانشناسی، جامعه‌شناسی، پزشکی، تربیت‌بدنی و … و فراهم کردن امکانات برای معلولین، محققان تا حدی موفق شده‌اند که زندگی را برای معلولین راحت‌تر کنند.

معلولیت، محدودیت نیست!

ممکن است شما هم بارها و بارها با این جمله مواجه شده باشید و با خود فکر کرده باشید که آیا این جمله واقعاً حقیقت دارد و یا فقط جمله‌ای‌ برای روحیه دادن به معلولین است و نه چیز دیگر؛ اما اگر کمی بیشتر تحقیق کنید و مقداری ذهن خود را درگیر این موضوع کنید پی خواهید برد که این جمله، کاملاً واقعی است. معلولیت از گذشته تا به امروز بنا بر عوامل مختلفی در جهان وجود داشته است و توانسته است که افراد زیادی را از زندگی به‌صورت کامل ناامید کند اما افرادی هم وجود داشته‌اند که معلولیت را هیچ‌وقت به‌عنوان یک محدودیت در نظر نگرفته و همانند سایر افراد جامعه به زندگی روزمره خود پرداخته و توانسته‌اند که به موفقیت‌های بسیار بزرگی دست یابند.

هدف ما از نوشتن این مقاله این است که معلولینی را که توانسته‌اند این عارضه را شکست دهند و به موفقیت‌هایی دست یابند را به شما معرفی کنیم. اگر کسی را می‌شناسید که معلول است همیشه با این جمله به او یادآوری کنید که معلولیت محدودیت نیست. در ادامه این مقاله با بررسی همچنین معلولینی با شما خواهیم بود و شما را با زندگی آن‌ها و نحوه موفقیتشان در زندگی آشنا خواهیم کرد.

استیون هاوکینگ

می‌توان گفت که استیون هاوکینگ یکی از معروف‌ترین معلولینی بوده که در جهان وجود داشته‌اند. استیون هاوکینگ در هشتم ژانویه سال 1942 در انگلیس و در شهری به نام شهر آکسفورد به دنیا آمد. او از همان سال‌های نوجوانی علاقه بسیار زیادی به علوم فضایی و نجوم داشت و همیشه در این زمینه مشغول به مطالعه و تحقیق بود.

او برای تحصیل رشته فلسفه کیهانی را انتخاب کرد و در سن 21 سالگی که دانشجوی همین رشته بود، بیماری نادر و فلج‌کننده اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شروع به نشان دادن علائم خود در استیون جوان کرد.

اما این بیماری فلج‌کننده هم قادر نبود که هاوکینگ را درراه رسیدن به علاقه‌اش متوقف کند و هاوکینگ باوجوداین بیماری، بازهم به مطالعه و تحقیق در این زمینه پرداخت. او با استفاده از تحقیقات زیاد و همچنین هوش قوی خود توانست با نوشتن کتاب‌هایی در مورد علم باعث شد که مردم با خواندن کتاب‌هایش به‌راحتی علم را درک کنند.

در سال 2014 زندگی استیون هاوکینگ در فیلمی به نام تئوری همه‌چیز به تصویر کشیده شد و شما می‌توانید با دیدن این فیلم، به‌راحتی بفهمید که هاوکینگ چگونه توانسته است با این بیماری مقابله کند و بتواند به موفقیت‌های زیادی دست بیابد. او در مورد بیماری خودش این‌چنین سخن می‌گفت:

 من هیچ‌وقت از مرگ هراسی ندارم، عجله‌ای‌ هم برای مرگ ندارم چون هنوز کارهای زیادی دارم که باید انجام بدم.

معلولین ای که به بیماری نادر و فلج‌کننده اسکلروز جانبی آمیوتروفیک مبتلا می‌شوند معمولاً زود تسلیم آن می‌شوند و همین باعث می‌شود که مرگ به سراغ آن‌ها بیاید و دست آن‌ها را از این دنیا کوتاه کند؛ اما استیون هیچ‌گاه تسلیم اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نشد و در کنار مبارزه با این بیماری توانست خدمت‌های بسیار زیادی به مردم کند. او در سال 2018 میلادی و در چهاردهم مارس سرانجام تسلیم اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شد و دار فانی را وداع گفت. او توانست در مدت‌زمان 76 ساله زندگی خود موفقیت‌های بی‌شماری را کسب کند و در میان مردم بسیار معروف شود. لازم به ذکر است که استیون هاوکینگ هیچ اعتقادی به خدا نداشت و به‌عنوان دانشمند خدانشناس نیز شناخته می‌شد.

لودویگ بتهوون:

لودویک بتهوون به‌عنوان یکی از موسیقی‌دانان معروف و برجسته کشور آلمان شناخته می‌شود. شنوایی لودویک، موسیقی‌دان بزرگ آلمانی در سن 28 سالگی او رو به نقصان رفت و این نقصان تا سن 44 سالگی ادامه داشت هرروز شدیدتر می‌شد و سرانجام در همین سن، لودویک شنوایی خود را به‌صورت کامل از دست داد. باوجود نداشتن شنوایی، او توانست پس از تلاش دوساله‌ی خود سمفونی شماره 9 را بسازد. او پس از ساختن این سمفونی بر روی صحنه رفت و آن را اجرا کرد. سمفونی او به‌قدری عالی بود که حاضران به وجد آمده بودند و به‌شدت او را تشویق می‌کردند. زمانی که لودویگ شوق تماشاچی را دید بسیار خوشحال شد و از شدت خوشحالی شروع به گریه کرد.

کریستی براون:

فلج مغزی یکی دیگر از انواع معلولیت است و باعث می‌شود که معلولین مبتلابه این بیماری، توانایی به حرکت درآوردن اعضای معدودی از بدن خود را داشته باشد. کریستی براون در سال 1932 میلادی در شهر دوبلین به دنیا آمد. کریستی براون هم یکی از آن انسان‌هایی بود که به فلج مغزی مبتلا شد و فقط قادر بود که یک‌پای خود را حرکت دهد. مادر کریستی باوجود فلج مغزی بودن فرزندش، هیچ‌وقت ناامید نشد و به او یاد داد که تنها با یک‌پا هم می‌توان نقاشی کشید و موفق شد که نقاشی کشیدن را به فرزندش یاد بدهد.

براون توانست با استفاده از آموزش مادر خود، آثار فوق‌العاده‌ای‌ را خلق کند، همچنین او در کنار نقاشی، به نویسندگی هم مشغول بود و در این حرفه هم توانست معروف شود. او به‌عنوان نویسنده، شاعر و نقاش شناخته می‌شود.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی