توانیتو توانمند سازی برای همه

معلولین نقاش

م

معلولیت و خلق آثار هنری شگفت‌انگیز

در دهه‌ای زندگی می‌کنیم که دیگر به معلول و معلولیت نگاهی ناامیدانه نداریم. تغییر نگرش و البته به وجود آمدن امکانات رفاهی بیشتر،برای خدمات‌رسانی و البته رفاهی معلولین عزیز، سبب شده است تا آنان نیز بتوانند وارد عرصه‌های مختلف شوند و توانایی‌های خود را به منصه ظهور برسانند. اکنون معلولیت، مشکلات و حتی توانایی آنان، به مردم شناخته‌شده است و همین تغییر نگرش جایگاه آنان را در جامعه تثبیت نموده است، ما با همین زیرساخت‌ها آنان را عضو فعالی از جامعه می‌دانیم و در قسمت‌های مختلف شغلی می‌توانیم روی کمک معلولین عزیز حساب بازکنیم.

در ادامه می‌خواهیم نام چندین معلول از گوشه‌کنار جهان را نام ببریم که باوجود معلولیت، توانسته‌اند آثار هنری و نقاشی‌های معروفی را خلق نمایند. آشنایی با این افراد زیرساخت‌های شناختی مثبتی را نسبت به معلولین و معلولیت در پی خواهد داشت.

استفان ویلتشایر

استفان ویلتشایر که مشهور است به مرد دوربینی، از سه‌سالگی به بیماری اوتیسم مبتلا شد. نام و شهرت حرفه او از زمانی جهانی شد که توانست با یک پرواز ۳۰ دقیقه‌ای در آسمان مکزیکوسیتی در عرض ۴۰ ساعت تمامی نمای شهر را با وضوح، به تصویر بکشاند.

استفان ویلتشایر یک هنرمند معلول بریتانیایی است که تا سن ۹ سالگی توانایی صحبت کردن را نداشت، اما پس از تلاش‌های خانواده او، استفان اولین درخواست خود را به زبان آورد و آن قلم و کاغذ بود. استفان به‌تدریج توانست بیماری خود را کنترل کند و در دانشگاه هنر لندن ادامه تحصیل دهد. اگرچه دارای معلولیت است و از بیماری اوتیسم رنج می‌برد اما به علت حافظه تصویری قوی که دارد توانسته زندگی سراسر شور و شادی را تجربه نماید.

آیرس گریس یک دختربچه مبتلابه بیماری اوتیسم است، که او نیز از قدرت تکلم برخوردار نبوده اما با حمایت دقیق و به هنگام خانواده در کنار آموزش‌های گفتاردرمانی توانسته است یک نقاش ماهر در سبک آبرنگ شود. پل اسمیت یک نقاش معلول  شناخته‌شده در جهان، که از همان ابتدای تولد فلج مغزی بوده است. وی یک هنرمند معلول خوش‌فکر است که توانسته آثار بی‌نظیر خود را با استفاده از ماشین‌تحریر و تنها یک انگشت به تصویر بکشاند.

فاطمه حمامی

فاطمه حمامی نصرآبادی، در ۱۲ بهمن سال ۱۳۶۷ در سفید شهر، آران و بیدگل چشم به جهان گشود. این نقاش معلول ایرانی اگرچه بار سنگین معلولیت از نواحی دست‌وپا را به دوش می‌کشد اما با توجه به توانایی‌های بالای ذهنی و استفاده از چند انگشت پای خود توانسته است آثار منحصربه‌فردی را بر روی بوم نقاشی به تصویر بکشاند.

فاطمه حمامی در تمامی حوزه‌ها توانسته است هنر نقاشی خود را نشان دهد، اما تبحر خاصی در نقاشی چهره دارد. این معلول عزیز با تصویری که از چهره رونالدو کشیده است توانسته شهرت جهانی پیدا کند.

جان برمبلیت

جان برمبلیت یک نابینای هنرمند است که نقاشی و آثار او توانسته است به‌سرعت توجه سراسر دنیا را به خود جلب کند. جان از آغاز کودکی خود به بیماری صرع دچار بود. یکی از عوارض نادر بیماری صرع نابینایی است. جان برای آینده خود نقشه‌های بسیاری داشت که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، معلم شدن و تدریس در رشته نویسندگی بوده است. پس‌ازاینکه بینایی خود را از دست داد و دوره‌ای را گذراند تا بتواند با شرایط جدید کنار بیاید، شروع به نقاشی کرد.

ویژگی خارق‌العاده جان این است که می‌تواند تفاوت رنگ‌ها را با سرانگشت خود تشخیص و تمیز دهد. وی با همین توانایی توانسته است آثاری بی‌نظیری را ایجاد کرده و کسب درآمد کند. همچنین به آرزوی نویسندگی خود نیز جامه عمل پوشاند. وی با انتشار کتاب فریاد در تاریکی تجربیات و اتفاق‌هایی که برای او در دوران مواجه با نابینایی افتاده است را با شیوه نگارشی که مخصوص به خود جان است به نگارش درآورد. همچنین با کمک همسر و فرزند خود توانسته است آثار خود را به‌صورت آنلاین به دید مخاطبان خود رسانده و یا بفروشد.

هنر ذهن چیست؟

Jody xing این شخص با اختراع یک سربند الکتریکی که از ناحیه سر به اعصاب متصل می‌شود توانسته است با کمک هوش مصنوعی توپ‌های حاوی رنگ را بر یک صفحه سفید پر تاپ کند و آثار هنری جالبی را بر جای بگذارد. جان نام این وسیله و آثار حاصله به کمک آن را هنر ذهن گذاشته است. در چین یک هنرمند معلول از دست‌وپا، به‌وسیله کشی که به سر او متصل می‌شود قلم را تکان می‌دهد و آثاری با بریده‌های کاغذ خلق می‌نماید.

معلولیت تنها یک نقص عضو است. می‌توان با وسایل و البته شناخت دقیق توانایی‌های معلول، حتی معلولیت را در نظر نگرفت و معلولین را وارد عرصه‌های مختلف اجتماعی کرد. در برخی موارد این نقص عضو برای معلولین یک فرصت تلقی می‌شود تا با انجام کارهایی که ناممکن بوده، شهرت و ثروت کسب نمایند. هنر در ذهن پرورش می‌یابد پس مهم نیست که فرد هنرمند حتماً یک فرد عادی باشد بلکه ذهن پویا و خلاق معلولین نیز می‌تواند همان‌طور که دیدید آثار فاخری را ایجاد نماید.

نکته مهم معلولیت

آنچه در مورد معلول و معلولیت یک نکته حائز اهمیت تلقی می‌گردد، شناخت و باور او است. اگر به‌درستی و با در نظر گرفتن زمان مناسب خانواده‌ها و یا سرپرستان و مددکاران بتوانند توانایی‌های معلولین عزیز را شناسایی کنند مانند فاطمه حمامی که معلم مددکار او در بهزیستی توانست استعداد ویژه او را در نقاشی کشف کند و به‌صورت هفتگی برای او کلاس برگزار کند.

ورود معلولین به جامعه و ایجاد ارتباط میان معلولین و افراد عادی سبب می‌شود تا آنان معنای زندگی را دریابند، از افسردگی رهایی یابند و احساس مفید بودن کنند. سپس مرحله حمایت ما افراد عادی آغاز می‌شود. بهتر است به آن‌ها نشان دهیم که باورشان داریم و از توانایی‌ها آنان حمایت خواهیم کرد نه ترحم. درواقع گاهی افراد معلول الگوی ما می‌شوند، ما افراد عادی گاهی تمام‌روز، ماه‌ها و سال‌ها را از شرایط خود ناراضی هستیم و دست‌به‌کاری برای بهبود اوضاع نمی‌زنیم.

اما درواقع این معلولین عزیز هستند که خود را از روزمرگی به‌راحتی می‌رهانند و با استفاده از توانایی‌های خود به ما درس جنگیدن و ایمان به هدف و آرزو را می‌دهند. در تعداد زیادی از موارد دیده‌شده است که افراد معلول از ما برای رسیدن به اهدافشان مصمم‌تر هستند به‌عنوان‌مثال شرکت توانیتو یک شرکت استارتاپی است که گروه مدیریت فناوری آن را آقای وحید رجب لو یک فرد معلول حرکتی اداره و پشتیبانی می‌کند. فرهنگ‌سازی در این حیطه شناخت و باور توانایی‌های معلولین، می‌تواند زیرساخت‌های یک جامعه پویا و متحد را شکل دهد. به امید آن روز…

درباره نویسنده

وحید رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها