خودرو ویژه معلولین

مناسب سازی خودرو ویژه معلولین

شرایط مناسب سازی خودرو معلولین با استفاده از دانش روز

استقلال یکی از مهم‌ترین نیازهای هر انسان است. افراد در هر سن و شرایطی، نیاز به حس استقلال و عدم وابستگی به دیگران را دارند، به ویژه برای انجام امور روزمره زندگی. این ویژگی ذاتی، حتی در یک کودک دو ساله نیز دیده می‌شود. وقتی در حال انجام امور روزمره زندگی یک کودک باشید، مدام با مداخله او روبرو خواهید شد و مدام کلمات، خودم می‌خوام، خودم و خودم می‌تونم را از او می‌شنوید. رانندگی در دنیای امروز، از الزامات انجام امور روزانه است. امروزه زن و مرد و پیر و جوان، این مهارت را می‌آموزند، پشت فرمان ماشین شخصی‌شان می‌نشینند و از این که نیازمند مهارت یا وسیله نقلیه دیگران نیستند، احساس شیرین استقلال را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی، عادلانه‌تر آن است که افراد دارای معلولیت نیز، چنین تجربه‌ای را از طریق خودرو های مناسب سازی شده ویژه معلولین ، به دست آورند.

در ادامه این نوشتار، همراه توانیتو باشید و درباره خودرو های مناسب سازی شده ویژه معلولین ، بیش‌تر بدانید.

مناسب‌سازی چیست؟

انجام تغییرات جزئی و حتی کلی در ساختار، ساختمان و طراحی مکان‌ها، ابزار، وسایل نقلیه و … ، با توجه به شرایط مخاطب و مصرف‌کننده، به منظور ایجاد سهولت در کاربری را مناسب‌سازی می‌گویند.

مناسب‌سازی خودرو

مناسب‌سازی خودرو، صرفاً برای افراد دارای معلولیت نیست. بلکه خودروهایی مثل آمبولانس، ماشین آتش‌نشانی، خودروهای حمل بیماران خاص و … نیز به عنوان خودروهای مناسب‌سازی شده، شناخته می‌شوند.

شرکت‌هایی که وظیفه مناسب‌سازی این خودروها را بر عهده دارند، صرفاً شرکت‌های خودروسازی نیستند. بلکه این شرکت‌ها، ماشین‌های موردنظر را از سایر خودروسازی‌ها تحویل گرفته و توسط متخصصین مناسب‌سازی، طراحی‌ها و تغییرات را روی آنها اعمال می‌کنند.

خودروهایی که برای افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی می‌شوند، به خاطر تفاوت‌ها و نیازهای ناشی از این تفاوت‌ها در معلولیت‌های مختلف، هر کدام با دیگری فرق خواهند داشت.

به همین دلیل است که خودروهای ویژه افراد دارای معلولیت، تولید انبوه نمی‌شوند و به صورت انفرادی، طراحی، اجرا و تحویل می‌شوند. چرا که طبیعتاً فرد دارای معلولیت که از ناحیه دست دارای معلولیت است، به خودرویی شبیه خودروی فرد ویلچرنشین، نیازمند نخواهد بود.

دیگر آن که تولید خودرو ویژه افراد دارای معلولیت، به همین دلایل گفته شده، به هیچ وجه صرفه اقتصادی برای انبوه سازان نخواهد داشت.

خودرو مناسب سازی شده

مناسب‌سازی استاندارد خودرو برای افراد دارای معلولیت

برای مناسب‌سازی خودرو، ویژه افراد دارای معلولیت، علاوه بر متخصصین مناسب‌سازی، افراد آشنا به شرایط و نیازهای فرد دارای معلولیت، به حضور و اظهار نظر توانبخشان، مهندسین پزشکی و پزشکان نیز نیاز است.

چرا که سنجش میزان ایمنی، سلامت، راحتی و حفظ جان و تن‌درستی افراد دارای معلولبت، در طولانی مدت و در ارتباط با این نوع خودروها، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ویژگی‌های خودروی مناسب‌سازی شده افراد دارای معلولیت

برای جلوگیری از آسیب‌ها و صدمات، چه در طولانی مدت و چه به هنگام تصادف یا ترمزهای ناگهانی، بهتر است صندلی فرد دارای معلولیت، در خودرو، چه راننده باشد و چه سرنشین، دارای نگه دارنده پشت سر و نگه دارنده ستون فقرات و کمر باشد.

همچنین خودروی مناسب‌سازی شده برای فرد ویلچرنشین، باید دارای ثابت نگهدارنده ویلچر نیز باشد، تا هنگام دور زدن، از حرکت ویلچر و عدم تعادل فرد، جلوگیری به عمل آید.

تاثیر مناسب‌سازی خودرو برای افراد دارای معلولیت بر نقش و حضور آنها در جامعه

اگر مناسب‌سازی وسایل حمل و نقل، خودروهای شخصی و فضای شهری برای افراد دارای معلولیت، انجام بشود، می‌توانیم شاهد حضور بسیار گسترده‌تر و پررنگ‌تر افراد دارای معلولیت در جامعه باشیم.

هر انسانی چه دارای معلولیت و چه فاقد معلولیت، با توانمندی‌ها و استعدادهای خاصی متولد شده است. پس قطعاً نگه داشتن افراد دارای معلولیت، در خانه و به دور از اجتماع، کنار گذاشتن بخش قابل توجهی از سرمایه و استعداد جامعه است.

خودرو مناسب سازی معلولین

شرایط شرکت‌های مناسب سازی خودرو ویژه معلولین در ایران

این شرکت‌ها با سازمان بهزیستی همکاری دارند. به این صورت که سازمان بهزیستی، معلولین که به خودروی مناسب‌سازی شده نیازمند هستند را به این شرکت‌ها معرفی می‌کند.

سپس بخشی از هزینه‌های مناسب‌سازی خودرو توسط بهزیستی به شرکت مناسب سازی خودرو پرداخت شده و مناسب‌سازی، طبق معلولیت فرد و نیازمندی‌های وی، طراخی، اجرا و تحویل می‌شود.

البته افراد دارای معلولیت، بدون معرفی‌نامه بهزیستی نیز می‌توانند با هزینه شخصی، خودروی مناسب سازی شده مودرنیازشان را از این شرکت‌ها بخواهند.

جالب‌تر این که، شرکت‌های مناسب‌سازی خودرو ویژه افراد دارای معلولیت، برای آموزش رانندگی به این افراد، با ماشین مناسب‌سازی شده‌شان، در پنج کلان‌شهر ایران، تعهد دارند.

هزینه‌ها و شرایط خودروهایی که قابلیت مناسب‌سازی دارند

طبیعتا در شرایط خاص اقتصادی که امروزه در آن قرار داریم، نمی‌توان مبلغ مشخصی برای مناسب سازی خودرو اعلام کرد. اگرچه که با توجه به نوع خودرو، نوع معلولیت و قطعات موردنیاز این کار، مبلغ مناسب‌سازی متفاوت خواهد بود.

اما به هر صورت، خوشبختانه امکان مناسب‌سازی تمام خودروهای موجود در بازار ایران، برای افراد دارای معلولیت، وجود دارد. ولی بهتر آن است که خودروهای ناامن و غیراصولی مثل پراید، پژو، سمند و … برای این امر انتخاب نشوند. اگرچه که شرایط اقتصادی عجیب و بی‌سابقه این روزها، گزینه‌های دیگری را پیش روی ما جهان سومی‌ها نمی‌گذارد!

جمع‌بندی

مناسب‌سازی خودرو، صرفاً برای افراد دارای معلولیت نیست. بلکه خودروهایی مثل آمبولانس، ماشین آتش‌نشانی، خودروهای حمل بیماران خاص و … نیز به عنوان خودرو های مناسب سازی شده، شناخته می‌شوند.

اما خودروهای ویژه افراد دارای معلولیت، تولید انبوه نمی‌شوند و به صورت انفرادی، طراحی، اجرا و تحویل می‌شوند. چرا که طبیعتاً فرد دارای معلولیت که از ناحیه دست دارای معلولیت است، به خودرویی شبیه خودروی فرد ویلچرنشین، نیازمند نخواهد بود.

برای مناسب‌سازی خودرو، ویژه افراد دارای معلولیت، علاوه بر متخصصین مناسب‌سازی، افراد آشنا به شرایط و نیازهای فرد دارای معلولیت، به حضور و اظهار نظر توانبخشان، مهندسین پزشکی و پزشکان نیز نیاز است.

بهتر است صندلی فرد دارای معلولیت، در خودرو، چه راننده باشد و چه سرنشین، دارای نگه دارنده پشت سر و نگه دارنده ستون فقرات و کمر باشد.

همچنین خودروی مناسب‌سازی شده برای فرد ویلچرنشین، باید دارای ثابت نگهدارنده ویلچر نیز باشد، تا هنگام دور زدن، از حرکت ویلچر و عدم تعادل فرد، جلوگیری به عمل آید.

اگر مناسب سازی وسایل حمل و نقل، خودرو های شخصی و فضای شهری برای معلولین ، انجام بشود، می‌توانیم شاهد حضور بسیار گسترده‌تر و پررنگ‌تر افراد دارای معلولیت در جامعه باشیم.

همچنین شما در توانیتو میتوانید از خدمات پرستاری ، فیزیوتراپی ، روانشناسی ، مشاوره آنلاین بهره مند بشید .

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *