فضای ورزشی مناسب سازی شده

مناسب سازی فضای ورزشی برای معلولین

آموزش و راهکار هایی برای مناسب سازی فضای ورزشی برای معلولین

در زندگی روزمره گاهی انسان برای فرار از دغدغه‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی به فعالیت‌های گوناگونی روی می‌آورد تا روح و روان او را قوا بخشد. تعداد افرادی که برای انجام فعالیت‌های ورزشی خود به بیرون از خانه می‌روند و از فضاهای ورزشی در سطح شهر استفاده می‌کنند، کم نیست.به این ترتیب لازم است اقداماتی جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی برای معلولین صورت گیرد. این افراد علاوه بر این که علاقه مند به انجام فعالیت‌های خود به صورت تک نفری هستند، گاهی برای تنوع لازم دارند فضای اطراف‌شان متغیر باشد.

امروزه با توجه به توسعه شهرها فضاهای سبز، پارک‌ها، جاده‌های سلامتی و محل‌های بسیاری که در آن افراد می‌توانند به فعالیت‌های ورزشی خود بپردازند بنا شده است. اما متاسفانه در برخی از موارد به دلیل نقص‌هایی که در ساخت فضاهای ورزشی در سطح شهر وجود دارد برخی از نیروهای فعال جامعه که شامل سالمندان، خردسالان، جانبازان و معلولین می‌شود قادر نیستند به طور مطلوب از این امکانات استفاده کنند.

این افراد نیز درست مانند دیگر شهروندان، خواهان استفاده از امکانات و فضاهای ورزشی در سطح شهر هستند اما گاهی این افراد به علت کم توانی و یا ناتوانی جسمی و حرکتی و همچنین عدم تطابق فضاهای ورزشی با توانایی و نیازهای‌شان، قادر به بهره‌مندی از فضاهای ورزشی در سطح شهر نخواهند بود که این امر در طولانی مدت خسارات اجتماعی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. امروزه بحث استفاده از معلولین از امکانات ورزشی در سطح شهر اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چرا‌که این افراد گروه عظیمی از جمعیت انسانی را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این انجام فعالیت‌های ورزشی هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی اهمیت بسیار زیادی برای آن‌ها دارد. زیرا این افراد با انجام فعالیت‌های ورزشی به حس اعتماد به نفس دست می‌یابند و برای ادامه دادن مسیر‌شان انگیزه کسب می‌کنند.

چه اقداماتی می‌توان جهت مناسب سازی فضای ورزشی برای معلولین انجام داد؟

در سال‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی تلاش‌های بسیاری جهت رفع نابرابری‌های اجتماعی انجام داده است. سازمان بهداشت جهانی بر این عقیده است که برای ارتقا و رشد جامعه می‌بایست سطح سلامت افراد جامعه را تا حد ممکن افزایش داد. در همین راستا دولت‌ها اقدامات ارزنده‌ای جهت مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولین به ثمر رساندند.

برای مثال دولت آلمان در برنامه توانبخشی معلولین ، فراهم کردن شرایط زندگی برای آنان را یکی از اهداف اصلی خود در نظر گرفت. دولت ایالات متحده نیز جهت رفاه و آسایش معلولین اقدام به ساخت هزاران مسکن ویلایی، شخصی و استیجاری کرد.

در کشور ما نیز پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق و بازماندگان جنگی بی‌شماری که به علت کمبود امکانات و عدم بهره‌مندی از فضاهای ورزشی روز به روز به انزوا کشیده می‌شدند، دولتمردان اقداماتی جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی انجام دادند.

اما متاسفانه به دلیل ضعف‌های ساختاری، همچنان امکان بهره‌مندی معلولین از امکانات به‌شیوه‌ای مطلوب وجود ندارد. به این ترتیب لازم است اقداماتی جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی انجام شود.

عوامل متعددی در بازدارندگی افراد دارای معلولیت از حقوق برابر با دیگران، نقش دارد. عواملی که منجر می‌شود امکانات رفاهی و ورزشی، تامین‌کننده نیاز‌ها و خواسته‌های معلولین نباشد. به این ترتیب با توجه به مشکلات بسیاری که افراد دارای معلولیت با آن دست و پنجه نرم می‌کنند لازم است بسترهای کافی برای ارتقاء سطح امکانات آنان مهیا شود‌. در ادامه به مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اقدامات، جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی برای معلولین می‌پردازیم.

فضای ورزش معلولین

دسترسی آسان به فضاهای ورزشی

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که در فضاهای ورزشی باید برای معلولین در دسترس باشد صندلی‌های چرخدار است. همچنین راه‌های تعبیه شده در این فضاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر استفاده مردم عادی، معلولین نیز امکان رفت و آمد داشته باشند.

به این ترتیب در زمان ساخت اماکن ورزشی حتماً باید به این موارد توجه کرد. راه‌های صعب‌العبوری که با گذاشتن موانع، رفت و آمد را برای معلولین سخت و حتی در مواردی غیر‌ممکن می‌کند در واقع نیاز به دسترسی آسان به فضاهای ورزشی را در این افراد نادیده می‌گیرد.

ایمنی حداکثر در فضاهای ورزشی

یکی دیگر از ضروری‌ترین اقدامات جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی برای معلولین طراحی محیط های ورزشی به گونه‌ای است که حداکثر ایمنی را در مواقع اضطراری و آتش‌سوزی داشته باشند.

معلولین به دلیل استفاده از انواع وسایل کمکی-حرکتی قادر به حرکت سریع و به موقع نیستند. به این ترتیب باید این فضاها به گونه‌ای باشد که امکان فرار را برای آنان آن فراهم ساز است. درب راهروها باید به گونه‌ای باشد که رفت و آمد معلولین با مشکل برنخورد.

در فضاهای ورزشی برای جلوگیری از پرت شدن معلولین ، باید از اختلاف سطح‌های غیر‌ضروری اجتناب کرد. همچنین دسترسی ساده به تاسیسات و کلید ایمنی در موارد خطر اهمیت بسیاری دارد.

فراهم‌سازی ارتباط بصری آسان

در ورزشگاه‌ها برای اینکه برقراری ارتباط بصری و یا دیداری با مناظر در معلولین و افراد بدون معلولیت به طور یکسان برقرار باشد، لازم است که در ساخت محیط های ورزشی دقت بسیاری کرد. به طوری که از ساخت محیط های پیچ در پیچ و یا تو در تو تا حد امکان اجتناب کرد.

برای اینکه معلولین بتوانند به طور موثر در فضاهای جمعی احساس مشارکت داشته باشند، می‌بایست فضاهای دیداری متناسب با شرایط حرکتی آن‌ها فراهم شود. همچنین امکان برخورداری از ارتباط شنیداری در آن دسته از معلولینی که فاقد هرگونه امکان تحرک بینایی هستند بسیار مهم است.

ورزش معلولین

کلام پایانی

۱۰ درصد از جمعیت جهان را معلولین تشکیل می‌دهند؛ افرادی که می‌توانند به عنوان نیروی فعال در جامعه بسیار موثر و موفق عمل کنند. در این راستا دولت‌ها باید سرویس‌های اجتماعی متناسب با شرایط و توانایی آنان فراهم سازد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدمات اجتماعی، در زمینه فعالیت‌های ورزشی است. در فضاهای ورزشی می‌بایست امکانات مورد نیاز معلولین به طور مطلوبی فراهم شود.

امکان دسترسی آسان به آسانسور، برخورداری از سرویس‌های بهداشتی مخصوص، برخورداری از استخرهای مجهز و مناسب، به کار بردن مصالح مناسب در ساخت کف‌پوش‌ها که احتمال لیز خوردن بر روی آن‌ها کم باشد، اجتناب از ساخت سطح‌های شیب‌دار طولانی و ساخت پل‌های مسطح برای دسترسی آسان از جمله اقدامات مهمی است که می‌توان جهت مناسب سازی فضاهای ورزشی برای معلولین انجام داد.

توانیتو علاوه بر کمک به فرهنگ سازی جامعه جهت مناسب سازی فضاهای مختلف برای معلولین ، خدمات فیزیوتراپی ، گفتار درمانی، کاردرمانی و … را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *