مکان‌های آموزشی دنیا برای افراد دارای معلولیت

افراد دارای معلولیت، از چه مکان‌هایی برای آموزش استفاده کنند؟

بهترین آموزشگاه‌ها برای این افراد کدام‌اند؟

 تعریف معلولیت در دنیای امروزه، “عدم تناسب بین ظرفیت‌های فرد با محیط زندگی و عملکرد او است”. بسیاری از مکان‌های آموزشی در سرتاسر دنیا تلاش می‌کنند تا با اصلاح محیط (تغییر نگرش، آموزش‌های زیر ساختی، تقویت عملکرد) از طریق آموزش‌های حرفه‌ای متناسب با وضعیت جسمی این افراد، سطح معلولیت در جامعه را کاهش دهند. این نوع خدمات آموزشی سطوح مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به:

 • مشاوره روانشناسی و بررسی مشکلات روحی و روانی
 • ارائه خدمات آموزشی نظیر: فعالیت‌های روزمره، مهارت‌های زندگی و…
 • آموزش در زمینه توانایی تصمیم گیری و توانایی حل مشکلات
 • آموزش حرفه‌ای نظیر: فعالیت‌های هنری، رایانه‌ای و…

سایت«توانیتو» پیشرو در زمینه ارائه خدمات آنلاین به افراد دارای معلولیت، آمادگی خود را در این رابطه اعلام می‌کند. افراد دارای معلولیت با دنبال کردن این سایت احتیاجی به هیچ نوع مراکز توانبخشی دیگری پیدا نمی‌کنند. پس با ما همراه باشید…

 • آموزشگاه موسیقی:

نخستین آموزشگاه موسیقی ویژه افراد دارای معلولیت در تهران آغاز به کار کرد. این آموزشگاه در بخش‌های مختلف از جمله: صداسازی، سازهای کوبه‌ای، سازهای ملودی، سازهای بادی و… شروع به کار کرده است.

 این آموزشگاه از اساتیدی بهره می‌برد که با بحث معلولیت آشنایی دارند و برای انتخاب ساز برای این افراد جلسه مشاوره رایگان برگزار می‌کنند. وجود چنین آموزشگاه‌هایی، از نظر روحی و عملکردی تاثیر بسیار مثبتی در افراد دارای معلولیت می‌گذارد و در آموزش مهارت به آن‌ها بسیار تاثیر گذار است.

 • موسسات فرهنگی – هنری:

وجود این گونه موسسات در شهرها و استان‌ها بسیار حایز اهمیت است. زیرا همانگونه که بقیه افراد در این زمینه نیاز به آموزش دارند، افراد دارای معلولیت هم از این دسته مستثنا نیستند. از اهداف این موسسات می‌توان به:

 • تلاش برای معرفی افراد دارای معلولیت و همچنین افزایش توانمندی‌ها و ارتقاء وضعیت فرهنگی
 • فراهم کردن کانونی برای هم اندیشی، تعامل مثبت و همکاری‌های متقابل
 • تلاش جهت گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی در افراد دارای معلولیت
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مددکاری به اینگونه افراد و خانواده‌ی آن‌ها
 • و…
 • مرکز آموزش حرفه‌ای :UPMC

این آموزشگاه حرفه‌ای، برنامه‌های ویژه‌ای برای افراد دارای معلولیت بخصوص معلولیت ذهنی ارایه می‌دهد. این مدرسه در ایالت پنسیلوانیای ایالت متحده فعالیت می‌کند.

 هدف این مرکز، ارایه آموزش با کیفیت و کار هدف دار برای رسیدن به یک نتیجه مناسب است. زیرا دانش آموزان این مدرسه مشاغل واقعی را می‌آموزند. آن‌ها از نظر آمادگی ارزیابی شده و به دقت زیر نظر قرار می‌گیرند.

 یکی از ویژگی‌‌های این آموزشگاه حرفه‌ای، برنامه پشتیبانی اشتغال است که در طی این برنامه برای بزرگسالانی که دارای معلولیت هستند، شغل پیدا می‌کنند.

انتخاب یک مدرسه حرفه‌ای برای افراد دارای معلولیت:

افراد دارای معلولیت نیازهای ویژه‌ای دارند. به همین دلیل انتخاب مدرسه مناسب برای اینگونه افراد بسیار مهم است. هنگام انتخاب این نوع مدارس توجه به سیاست‌های آن بسیار اهمیت دارد، زیرا خط مش مدرسه را کیفیت آموزش آن مشخص می‌کند.

 • مدرسه هریس:

این مدرسه در سال 2000 و در لافایت تاسیس شده است. دانشجویان آن از 6 تا 21 سال سن دارند و دارای معلولیت ذهنی، رفتاری، گفتاری و عصبی هستند.

 • مدرسه بین المللی چمبرلین:

این مدرسه آموزشی، درمانی در سال 1979 در هیدربوروی ماساچوست واقع شده است. مدرسه چمبرلین با رویکرد آموزش عمومی و تخصصی به نوجوانان کار خود را شروع کرده است و بسیاری از پروژه‌های مهم خود را از این طریق به اجرا درآورده است.

در انتخاب دانشگاه برای افراد دارای معلولیت باید دقت زیادی صورت گیرد، زیرا علاوه بر مشکلات گفته شده مطمئنا رفت و آمد آن‌ها نیز مشکلات خاص خود را دارد.  پس دانشگاه‌هایی که به صورت آنلاین آموزش می‌دهند، می‌توانند گزینه مناسبی برای این افراد محسوب شوند.

دانشگاه‌هایی که ما در این مقاله معرفی می‌کنیم، دارای ویژه‌هایی از جمله: آموزش برتر برای داشتن فرصت برابر، اسکان و داشتن رتبه مناسب در بین دیگر دانشگاه‌ها می‌باشد.

 • دانشگاه دنور:

این دانشگاه در سال 1864 به عنوان اولین موسسه خصوصی تاسیس شد که در حال حاضر بیش از 11700 دانشجو را ثبت نام می‌کند. بر اساس آمار و اطلاعات این دانشگاه، جزء دانشگاه‌های برتر آنلاین محسوب می‌شود.

دانشگاه دنور بصورت حرفه‌ای و مداوم 6 برنامه ارشد و 10 کارشناسی ارشد را بصورت آنلاین اعطا می‌کند. پیشنهادات آنلاین آن شامل: لیسانس در هنرهای ارتباطی، لیسانس مطالعات محیط زیست و کارشناسی ارشد بهداشت است.

 • دانشگاه آروسا اقیانوس آرام:

این دانشگاه در حومه لس آنجلس واقع شده که در حدود 10700 دانشجو دارد و جزء 175مین دانشگاه برتر نامگذاری شده است. دانشگاه آروسا با 33 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد، از طریق مرکز غنی سازی یادگیری به خدمت افراد دارای معلولیت شتافته است.

از جمله برنامه‌های آنلاین می‌توان به کارشناسی روانشناسی کاربردی، کارشناسی علوم و کارشناسی ارشد تاریخ اشاره کرد.

 • دانشگاه گالودت:

این انشگاه با حدود 2400 دانشجو، یک موسسه خصوصی است که آموزش آن بدون مانع برای دانشجویان ناشنوا و کم شنوا در واشنگتن دی سی ارایه می‌شود.

 دانشجویان این دانشگاه می‌توانند با استفاده از خدمات آموزشی نظیر: مشاوره، تدریس و مربیان علمی، مدارکی از جمله: لیسانس مطالعات ناشنوایان، کارشناسی ارشد روانشناسی، کارشناسی ارشد در آموزش زبان و کارشناسی ارشد بهداشت روان را به دست آورند.

 • دانشگاه مینسوتا – کروکستون:

این دانشگاه در گراند فورکس، یک موسسه در زمینه لیسانس عمومی و 4 ساله است که در سال 1905 افتتاح شد. این دانشگاه 1800 دانشجو دارد و 63مین دانشگاه برتر در زمینه برنامه‌های آنلاین شناخته شده است.

زبان آموزان آنلاین با معلولیت می‌توانند لیسانس خود را در مدیریت ورزشی و تفریحی، لیسانس در مدیریت بهداشت و کارشناسی ارتباطات به پایان برسانند.

سایت«توانیتو» مرجعی با انواع خدمات آنلاین برای افراد دارای معلولیت، پاسخگوی تمامی نیازهای خدماتی و آموزشی افراد دارای معلولیت است و شما می‌توانید با دنبال کردن توانیتو، از خدماتی نظیر: کاردرمانی، گفتاردرمانی، آرایشگری مردانه، فیزیوتراپی، روانشناسی، مشاوره تغذیه، آموزش نرم افزار و… بهره ببرید.

نتیجه گیری…

در پایان باید به این نکته توجه داشت که هیچ کودکی را نباید غیر قابل آموزش دانست و یا از تحصیل مستثنا کرد. اغلب معلولیت‌ها مادام العمر هستند و می‌توانند بین توانایی‌‌های فکری و موفقیت واقعی شکاف ایجاد کنند، ولی این تنها یک حدس از پیش تعیین شده است.

 در زندگی امروزه دیگر پیش فرض‌های گذشته اهمیتی ندارند و هر فرد با هر نوع مشکلی می‌تواند با آموزش مناسب و مختص به خود هر نوع مانعی را از سر راه تحصیل خود بردارد. البته در این راه، وجود مکان‌های آموزشی مناسب در سرتاسر دنیا عواملی برای کمک به این قضیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *