نقش اینترنت اشیا در زندگی افراد دارای معلولیت

انسان از ابتدای تاریخ خود همواره در پی کشف راهی برای به خدمت گرفتن اشیا بوده است تا آنها کارهای انسان را انجام دهند. آموزش حیوانات اهلی یکی از نخستین مثال‌های این مطلب است. در دنیای مدرن نیز تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته و یکی از جذاب‌ترین آنها اینترنت اشیا یا اینترنت چیزهاست.

اینترنت اشیا، که به آن چیزنت نیز می‌گویند، در بسیاری از حوزه‌های زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکاناتی که اینترنت اشیا در اختیار قرار می‌دهد، به ویژه برای افرادی که ضعف‌هایی دارند مفید است. یکی از این حوزه‌ها مربوط به افراد دارای معلولیت است که به دلیل مشکلاتی که دارند، به اطرافیان خود وابسته اند.

در این مقاله، توانیتو، شما را با اینترنت اشیا، کاربردهای آن و نیاز افراد دارای معلولیت به اینترنت اشیا آشنا می‌کند.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا (Internet of Things) شامل هر نوع شی‌ای است که به شبکه اینترنت متصل است و توسط فرد با استفاده از تلفن همراه یا دیگر ابزارها مانند تبلت یا لپ‌تاپ قابل کنترل است. کاربران اینترنت اشیا می‌توانند از راه دور و از طریق اینترنت اشیا مورد نظر خود را وادار به انجام کارهایی بکنند.

شی در عبارت اینترنت اشیا می‌تواند هر چیزی باشد و انواع و اقسام گوناگونی دارد. این اشیا از لباس‌های مخصوص فضانوردان و غواصان تا سیستم‌های تجزیه و تحلیل DNA، دستگاه‌های کنترل آب‌های ساحلی، سنسور خودروها و … گسترده‌اند.

کاربردهای اینترنت اشیا

از اینترنت اشیا می‌توان در هر محیط و موقعیتی استفاده کرد. البته اندکی چاشنی بداعت و ابتکار نیاز دارد. برای مثال در خانه‌های هوشمند برای سیستم روشنایی، برودتی و حرارتی، سیستم تهویه هوا، سیستم امنیت خانه و … استفاده کرد.

اینترنت اشیا در ساخت شهرها برای کنترل عبور و مرور و ترافیک شهری، انجام بروکراسی اداری، حمل و نقل و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین کشاورزی، دام‌پروری، صنعت، نظارت شهری و محیطی نیز از اینترنت اشیا استفاده‌های فراوانی می‌برند.

چرا افراد دارای معلولیت به اینترنت اشیا نیاز دارند؟

افراد دارای معلولیت، نیازهای ویژه‌ای دارند که آنها را به اطرافیان خود وابسته می‌کند. بنابراین هر شی‌ای که بتواند به آنها کمک کند که این وابستگی را کمتر کنند، آنها را در جهت ارتقاء رضایت از زندگی و بهبود سلامت روانی و جسمانی پیش می‌برد. و یکی از این موارد، اینترنت اشیا است.

در برخی از انواع معلولیت، مشکلات فرد به قدری حاد و پیچیده است که نمی‌تواند از هیچ شی‌ای استفاده کند، چه این شیء اینترنت اشیا باشد چه نباشد. به استثناء این موارد، سایر افراد دارای معلولیت می‌توانند از اینترنت اشیا، بسته به نیازها و توانایی‌های خود، استفاده کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که افرادی که مشکلات شدید دارند، نمی‌توانند از اینترنت اشیا استفاده کنند. آنها فقط در استفاده از این اشیاء به اطرافیان وابسته هستند.

اینترنت اشیا برای افراد دارای معلولیت

در این بخش، مواردی را که افراد دارای معلولیت به اینترنت اشیا نیاز دارند، معرفی می‌کنیم. این موارد آنهایی هستند که نیازی را از فرد دارای معلولیت برآورده می‌کنند یا به ارتقا کیفیت زندگی او کمک می‌کنند.

در ابتدا باید توجه کرد که تمام موارد استفاده از اینترنت اشیا می‌تواند برای افراد دارای معلولیت نیز مفید باشد. اما با این حال برخی از چیزنت‌ها با هدف کمک به معلولان ساخته شده‌اند.

کاربردهای مربوط به سلامتی

با استفاده از اینترنت اشیا دیگر نیازی نیست تا پزشک بر تمام جنبه‌های سلامت فرد از تشخیص تا درمان مشکلات نظارت داشته باشد. نیازهای خاص و حیاتی بیمار به راحتی با استفاده از اینترنت اشیا، قابل تشخیص است و پرستاران با آموزش مناسب می‌توانند به این امر مهم را انجام دهند.

نظارت مداوم بر سطح گلوکز خون، برچسب‌های تشخیصی رادیولوژی، سنسورهای حیاتی و … مواردی هستند که اینترنت اشیا می‌تواند به کسب بهبودی بیمار کمک کند. به علاوه با برقراری تماس‌های اینترنتی و ویدیو کنفرانس‌ها، پزشکان می‌توانند از دانش یکدیگر برای کمک به یک بیمار خاص استفاده مناسب‌تری داشته باشند.

نرم‌افزارهای ویژه معلولان

شرکت مایکروسافت نرم‌افزاری با عنوان seeing Al ارائه داده است که با استفاده از آن فرد کم‌بینا می‌تواند درک بهتری از محیط اطراف خود به دست بیاورد. این نرم افزار از دوربین گوشی استفاده می‌کند و بعد از این که نمایی کلی از اطراف به دست آورد، آن را به صورت صوتی توصیف می‌کند تا فرد بتواند اطلاعات را با توانایی شنیداری خود دریافت کند.

عبور از عرض خیابان برای بسیاری از افراد دارای معلولیت کار دشواری است. اما فناوری crosswalk به فرد در این مهم کمک می‌کند. این فناوری مدت با سنسورهایی که دارد، نزدیک شدن فرد معلول را تشخیص می‌دهد و تایمر چراغ‌ها را دستکاری می‌کند تا مدت زمان بیشتری برای عبور فرد در اختیار باشد.

موارد عمومی‌تر بین افراد معلول و سالم مشترک هستند. مثلا اینترنت اشیایی که در خانه به کار می‌روند می‌توانند تا حدود زیادی رفاه را برای افراد سالم و دارای معلولیت فراهم کنند. برای مثال در خانه هوشمند این موارد بسیار مفید هستند: حسگر دود، قفل در، زنگ در، جاروبرقی روباتیک، درهای گاراژ، پردا‌ها، تلویزیون، دوربین‌های امنیتی و اجاق گاز. هر کدام از این موارد برای افراد دارای معلولیت، به عنوان یک نعمت به شمار می‌روند.

نتیجه‌گیری

اینترنت اشیا تکنولوژی‌های گسترده و جدیدی هستند که برای ارائه زندگی دارای رفاه بیشتر به کار می‌روند. تقریبا می‌توان گفت که اینترنت اشیا می‌تواند شامل تمامی اشیا پیرامون ما بشود. اینترنت اشیا به ما این امکان را می‌دهد که فکر کنیم و اشیا کار کنند. این ویژگی‌های باعث می‌شوند اینترنت اشیا به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن باشد.

اینترنت اشیا در خانه، شهر هوشمند، ادارات، پزشکی، آموزش، صنعت، کشاورزی، دامداری و بسیاری دیگر از حوزه‌های مربوط به زندگی ما کارآمد و مفید است. اینترنت اشیا از تکنولوژی‌های خاص مانند لباس فضانوردان تا تکنولوژی‌های معمولی‌تر مانند جارو برقی هوشمند متنوع است.

اما علاوه بر استفاده های عام، اینترنت اشیا استفاده‌های خاص و ویژه‌ای نیز برای افراد دارای معلولیت است. این کارکردها در حوزه سلامت برای تشخیص و درمان، و تعیین میزان بهبود و سایر مراحل به کار می‌روند. در حوزه تکنولوژی نیز مواردی وجود دارد که استفاده از اینترنت اشیا به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند. از جمله Seeing Al و crosswalk.

مجموعه توانیتو در راستای خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت و سالمندان عزیز، مجرب‌ترین نیروی کارآزموده را از گردآوری کرده است. شما می‌توانید نیازهای خود به افراد متخصص را در مجموعه توانیتو برآورده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *