توانیتو توانمند سازی برای همه

نوروز کرونایی را چگونه سپری کنیم؟!

ن

سال ۱۳۹۹ شروعی متفاوت با سال‌های دیگر داشت. تفاوت آن با سال‌های دیگر شیوع ویروسی خطرناک به جامعه ایران و اکثر کشور‌های دنیاست. این ویروس یک “باید” برای افراد جامعه ایحاد کرده است و آن، در خانه ماندن است.

بنابراین در عید نوروز سال ۱۳۹۹ و در آخرین صده ۱۳۰۰ باید چگونه روز‌ها را سپری کنیم؟ چه کارهایی را باید انجام دهیم که شیوع را کاهش دهیم؟ چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟ چگونه اوقات فراغت خود را در تعطیلات نوروز با توجه به زمان‌های زیادی که با در خانه ماندن داریم، سپری کنیم؟!

با این بخش از مقالات توانیتو همراه باشید تا نوروز کرونایی را بهتر بشناسید!

کرونا چیست؟

ویروس کرونا از ووهان چین آغاز شد و تا کنون پای خویش را به حدودا ۱۱۰ کشور در جهان باز کرده است. وضعیت این ویروس در کشورهای ایران و ایتالیا تقریبا نگران‌کننده است.

در ۸۰ درصد افراد، این بیماری خود را به صورتی بسیار خفیف نشان می‌دهد و تنها ۴.۷ درصد از افراد این بیماری را به صورت حاد تجربه می‌کنند.

چرا باید خود قرنطینگی داشته باشیم؟

پیش‌بینی می‌شود که درصد بالایی از افراد این بیماری را تجربه می‌کنند. اگر این طور است چرا باید خودقرنطینگی داشته باشیم؟ پاسخ کاملا واضح است.

اولا ظرفیت بیمارستانی در هر کشور محدود است و اگر قرار باشد اکثر افراد در یک بازه کوتاه به این بیماری مبتلا شوند، ظرفیت بیمارستانی و کادر پزشکی در هیچ کشوری جوابگوی تعداد بالای بیماران نخواهد بود. (این در شرایطی است که ما در کنار بیماران مبتلا به ویروس کووید ۱۹ بیماران دیگری نظیر افراد مبتلا به سرطان، سکته‌های قلبی-مغزی و… نیز داریم). در حال حاضر پس از هر ۱۶ روز تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند دو برابر می‌شوند که این کلمه ۱۶ کلمه خطرناک و کوتاهی است.

در ثانی، اگر بتوان این عدد ۱۶ را بزرگ‌تر کرد، ممکن است داروی یا واکسن این بیماری کشف شود.

ثالثا به این نکته توجه کنید که در صورت عدم مراقبت و خودقرنطینگی، ممکن است هم‌زمان همه افراد در یک خانواده به این بیماری مبتلا شوند. تحت چنین شرایطی چه کسی در این خانواده می‌تواند در دوران نقاهت، از سایرین مراقبت و پرستاری کند؟

علائم کرونا چه هستند؟

همان‌طور که همگی به کرّات در تلوزیون، رادیو و شبکه‌های اجتماعی مشاهده نموده‌اید، علائم کرونا شامل تب، سرفه، تنگی نفس، درد عضلانی و سردرد است. البته این ویروس به طور کلی ممکن است در هر شخصی به صورت منحصر به فرد خود را نشان دهد.

شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان

اولین و مهم‌ترین تاثیری که کووید ۱۹ در جهان بر جای گذاشته است، تغییر در سبک زندگی افراد است. مردم در حال حاضر و با شیوع این ویروس نمی‌توانند همانند قبل به تفریح بپردازند، بیرون بروند، در رستوران‌ها غذا بخورند، به دید و بازدید بروند و یکدیگر را در آغوش بکشند. همگی مجبوریم در خانه بمانیم و جانِ خود و عزیزانمان را حفظ کنیم.

یکی از اساسی‌ترین نکات این است که با ظهور این ویروس منحوس، ترس و اضطرابی دامن اکثر افراد را گرفته که بسیار مضر می‌باشد. اضطراب بیش از حد، از یک سو باعث ایجاد وسواس فکری شده و از سوی دیگر به پایین آمدن سطح ایمنی بدن منجر خواهد شد. در چنین شرایطی افراد دارای ریز فاکتورهای مختلف نظیر بیماران تنفسی، بیماران قلبی، بیماران سرطانی و افراد سالمند بسیار در معرض خطر هستند.

در تعطیلات کرونایی چطور خود را سرگرم کنیم؟

 • کتاب‌خوانیِ به صورت دسته جمعی
 • به یکدیگر فیلم و سریال خوب معرفی کنید. چه لذتی بالاتر از این که شاهکارهای فیلم و سریال ایران و جهان را با یکدیگر ببینید. با این روش، هم شما می‌توانید از پیشنهاد دیگران استفاده کنید و هم خودتان در دیگران انگیزه ایجاد کنید.
 • درس. بله درس! اگر در زمره معلمین یا اساتید دانشگاه هستید، به تدریس مباحث آنلاین پرداخته و اگر از جمله دانش‌آموزان و دانشجویان هستید به یادگیری مبادرت ورزید.
 • انجام بازی‌های مختلف به صورت آنلاین از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید خود را سرگرم نموده و هیجان ایجاد کنید.
 • حساب‌های کاربری خودتان را منظم کنید. به حساب ایمیل خود سر زده و پیام‌هایی که تا کنون نخوانده‌اید را مطالعه کنید. به سراغ شبکه‌های اجتماعی‌تان بروید و اگر کانال یا گروهی برایتان بلا استفاده است آن‌ها را حذف کنید. خانه تکانی که همیشه برای منازل نیست، می‌توانید مغزتان، افکارتان، شبکه‌هایتان و فضای مجازیتان را نیز بتکانید!
 • از تورهای مختلف شهرها به صورت مجازی استقبال کنید. با این تورهای مجازی می‌توانید به مکان‌هایی سفر کنید که هیچ‌گاه امکان رفتن به آن‌جا را نداشته‌اید.
 • خود را بشناسید و بدانید چه مهارت‌هایی داشته‌اید که تا کنون از آن‌ها بی‌خبر بوده‌اید.
 • تکنولوژی جدید به شما این امکان را داده است که به صورت آنلاین و تصویری با عزیزانتان در ارتباط باشید.

در عید نوروز چگونه از شیوع کرونا جلوگیری کنیم؟

با رعایت نکاتی مهم، می‌توانیم زنجیره گسترش کرونا را قطع کنیم. به این نکات توجه فرمایید:

 • از رفتن به عیددیدنی خودداری نموده و به اقوام خود بگویید که در نوروز ۹۹ پذیرای آن‌ها نخواهید بود.
 • در سال جاری و در این تعطیلات، مسافرت رفتن خود را کنسل نموده و به سلامت خود و عزیزانتان بیاندیشید. با سفر کردن، ظرفیت بیمارستانی هر شهر محدود شده و فشاری مضاعف بر کادر پزشکی در شهر مذکور وارد خواهد آمد. پس در خانه بمانید و به تفریحات دیگر بیاندیشید. شما در تعطیلات دیگر هم وقت برای سفر کردن خواهید داشت.
 • به هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال کاغذی استفاده نموده و سپس آن‌ را به سطل زباله منتقل کنید.
 • از رها کردن ماسک و دستکش آلوده در معابر جدا خودداری نمایید.
 • فقط برای انجام کارهای ضروری به خارج از منزل عزیمت نمایید. و در صورت خروج از منزل حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. این کار باعث می‌شود در صورتی که ناقل هستید، این بیماری را به سایرین انتقال ندهید.
 • از رفتن به امکان تفریحی، تجاری و تاریخی بپرهیزید.
 • هر کس در منزل سعی کند تا تنش، اضطراب و ترس را از سایرین دور کند.
 • در منزل‌تان از افراد مُسن مراقبت‌های روحی و جسمی بیشتری به عمل آورید.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو درباره ویروس کرونا و نوروز کرونایی صحبت کردیم.

دانستیم که در این روزها لازم است تاجایی که می‌توانیم در خانه‌ بمانیم.

چگونه سپری کردن این روزها، نکته‌ای است که با مطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره آن بدست آورید.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها