نگاهی دوباره به ازدواج افراد دارای معلولیت (از زاویه‌ای دیگر)

همه ما تاکنون جملاتی سخیف و بی‌مایه از برخی افراد شنیده‌ایم که می‌گویند، فرد دارای معلولیت و ازدواج؟ فرد دارای معلولیت باید فکر ازدواج را از سر خود بیرون کند، چطور می‌خواهد فرزندآوری کند؟

تمامی این چالش‌ها، سایت توانیتو را بر آن داشته تا مجددا پیرامون موضوع ازدواجِ افراد دارای معلولیت، مقاله‌ای گردآوری کند تا بتواند شما عزیزان را در این مسیر یاری داده و پاسخگوی سوالاتتان باشد.

توانیتو با مدیریت داهیانه وحید رجبلو، آمده تا کیفیت زندگی را بهبود بخشد‌. انواع مقالات در حوزه‌‌های مختلفِ عمومی، پزشکی و روان‌شناختی را می‌توانید در سایت توانیتو ملاحظه بفرمایید.

همان‌طور که می‌دانید ازدواج افراد دارای معلولیت به دو صورت اتفاق می‌افتد:

 • یکی از طرفین دچار معلولیت باشند.
 • هر دو نفر دارای معلولیت باشند.

هر کدام از این دو نوع ازدواج، مزیت‌ها و عیوب مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ازدواجی که زوجین هر دو دارای معلولیت باشند

مزیت‌های این ازدواج

از آن‌جایی که ویژگی‌های جسمی زوجین تقریبا مشابه با یکدیگر است، ایشان مشکلات طرف مقابل را به خوبی درک می‌کنند و نمی‌توان گفت کسی بر دیگری برتری دارد.

از طرفی معمولا جامعه نگاه بسیار بهتری به زوجینی دارد که هر دو طرف دارای معلولیت هستند تا کسانی که در ازدواجشان فقط یکی دارای معلولیت است. خانواده‌ها هم با این مدل ازدواج موافق‌تر هستند.

عیوب

از آن روی که در این ازدواج، هر دو نفر دارای معلولیت هستند، مشکلاتشان برای یافتن شغل و نحوه امرار معاش به مراتب بیشتر خواهد بود و باید بیشتر تحت حمایت خانواده‌ها به خصوص از نظر مالی قرار بگیرند.

 ازدواجی که در آن فقط یکی از زوجین دارای معلولیت باشد

مزایا

در چنین حالتی، از آن روی که یکی از زوجین از سلامت کامل جسمانی برخوردار است قادر است به طرفِ مقابلِ خویش کمک نموده و مشکلات ناشی از معلولیت وی را برطرف نماید. افرادی که با عزیزانِ دارای معلولیت ازدواج می‌کنند، روحی متعالی دارند چرا که برای ازدواج، بیشتر به ویژگی‌های اخلاقیِ همسر خود توجه می‌کنند تا به ویژگی‌های ظاهری. از طرفی جنبه‌های مختلفِ باطنی و موفقیت‌های همسرشان را بهتر درک می‌کنند و این باعث می‌شود دنیا روی زیبایی به ایشان نشان داده تا بتوانند با دیدی متفاوت به زندگی نگاه کنند.

عیوب

از مهم‌ترین عیوبی که می‌توان در ازدواج یک فرد دارای معلولیت با فردی بدون معلولیت بیان داشت، دید و نگاه جامعه و خانواده به این نوع ازدواج است که ممکن است چه برای زن و چه برای مرد آزاردهنده باشد.

نکاتی که در ازدواج افراد دارای معلولیت باید به آن‌ها توجه کرد:

 • برای انجام چنین ازدواجی شایسته است با روان‌شناسان و مشاورین حاذق مشورت نمایید.
 • اگر شما زوج بدون معلولیت هستید، سعی کنید هیچ‌گاه به هنگام دعوا و مشاجره موضوع معلولیت همسر خود را پیش نکشید چون این کار تاثیر بسیار مخربی بر همسرتان خواهد گذاشت و باعث رنجیدن وی خواهد شد. از طرفی با پیش کشیدن این موضوعات ممکن است همسرتان به این فکر بیفتد که می‌خواهید او را ترک کنید.
 • پیش از ازدواج، شرایط فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی‌تان را به خوبی بررسی نموده و با خانواده خود جلسات توجیهی برگزار کنید تا ایشان نیز به ازدواجِ شما راغب باشند.
 • ازدواج با یک فرد دارای معلولیت محدودیت‌هایی برای شما به وجود خواهد آورد لیکن این محدودیت‌ها، در همه زمینه‌ها نیست و شما می‌توانید در حوزه‌های دیگر از مصاحبت با همسرتان لذت ببرید.

برای مثال اگر همسر شما ناشنوا باشد، نمی‌توانید از لذت گوش کردن به موسیقی با هم بهره ببرید اما قادرید در زمینه‌های دیگر با هم همراه بوده و زندگی مشترکِ لذت‌بخشی داشته باشید.

 • پیشنهادات متفاوتی وجود دارد که چه زمان به طرف مقابلتان بگویید دارای معلولیت هستید. بهترین زمان، بعد از سپری شدنِ چند جلسه است. زیرا ممکن است شما در بدو آشنایی، این راز را با طرف مقابل در میان بگذارید و بعد متوجه شوید از هیچ نظر به وی شبیه نیستید، و این فقط باعث برملا شدن راز زندگی‌تان شده است. پس ابتدا اجازه دهید دو یا سه جلسه از مصاحبت شما با یکدیگر بگذرد، اگر تا حدودی به یقین رسیدید که ممکن است با هم خوشبخت باشید، در مورد معلولیت خویش با وی سخن بگویید.
 • ممکن است شما به عنوان فردی بدون معلولیت، با نقصی خاص در طرف مقابلتان روبرو شوید. عجول نباشید و به یک باره همه چیز را خراب نکنید. شایسته است با یک پزشک مشورت نموده و مطمئن شوید این نقص واقعا چیست؟ آیا راه درمانی دارد؟ می‌توان با این نوع از معلولیت زندگی کرد؟ گاهی ممکن است معلولیت‌ها هیچ گونه مانعی برای زندگی زوجین ایجاد نکنند.
 • مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سوء تفاهمی که در مورد افراد دارای معلولیت و به هنگام ازدواجشان به ذهن خطور می‌کند این است که این افراد میل جنسی ندارند. معلولیت، عملکردهای جنسی را با چالش‌هایی روبرو می‌کند لیکن در اکثر مواقع باعث توقف یا از بین رفتن آن نخواهد شد.

حتی امروزه با کمک‌های شایانی که علم پزشکی به اقشار مختلف، به خصوص افراد دارای معلولیت کرده است، این افراد نیز می‌توانند طعم شیرین پدر یا مادر شدن را بچشند.

 • محدودیت‌هایی که افراد دارای معلولیت با آن‌ها روبه‌رو هستند برای خودشان تا حدودی حل و فصل شده، پس شما نیز پیش از ازدواج با ایشان، باید متوجه این محدودیت‌ها شده و آن‌ها را برای خودتان حل و فصل کنید. فراموش نکنید که ممکن است در کنار این محدودیت‌ها عشقی واقعی دریافت کنید.
 • هیچ‌گاه افراد دارای معلولیت را با دید یک فرد ناتوان نگاه نکنید. اگر شما به عنوان همسر یا خانواده یک فرد دارای معلولیت، به وی به چشم یک انسان عادی نگاه کنید، خیلی زود متوجه خواهید شد که آن‌ها هیچ‌گونه کمبود خاصی را احساس نخواهند کرد. از طرفی همیشه با افراد دارای معلولیت متناسب با سن واقعی‌شان برخورد کنید نه مانند یک کودک.

و فرجام ای که

با وجود ۴۵۰ هزار شخص دارای معلولیت در کشورمان، پرداختن به موضوعات مرتبط با این عزیزان بسیار پر اهمیت است. این افراد با چالش‌های گوناگونی در زندگی خود مواجه هستند که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها ازدواج است. بنابراین در پرونده‌ای که هم‌اکنون آن‌را مطالعه نمودید به بحث ازدواج افراد دارای معلولیت پرداختیم تا بتوانیم گامی در از بین بردن سوء تفاهم‌ها نسبت به ایشان برداشته و مسیر ازدواج آنان را اندکی ساده کنیم و دیگران را متوجه این موضوع مهم کنیم که احساس و نیز هیجان، مانند سایر شهروندان، در افراد دارای معلولیت نیز وجود دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *