نگهداری از سالمندانتان را به پرستار متخصص بسپارید

سالمندان و نیازهای آنان

از مهم ترین نیازهای یک سالمند ، مراقبت  از وی است که با توجه به جایگاه این عزیزان، باید به بهترین نحو ممکن انجام شود.

پرستاری سالمند یک تخصص در رشته پرستاری است که وظیفه خدمت‌رسانی به سالمندان را بر عهده دارد. اغلب  بازه سنی بیشتر از ۶۰ تا ۶۵ سال، سالمند می‌­نامند. رسیدن به سن سالمندی مزایا و معایب فراوانی برای شخص به دنبال دارد. با رشد جمعیت سالمند در کشور، مراقبت و نگه‌داری از این افراد، اهمیت پیدا کرده است. در کشورهای توسعه‌یافته مراقبت و نگهداری از سالمندان، در منزل و توسط شخصی تحت عنوان پرستار سالمند به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده، انجام می‌­شود. پرستار سالمند با تمام وظایف عملی خود آشنایی کامل داشته و توانایی انجام اصولی وظایف و خدمات خود را دارد. در این کشورها، پرستار سالمند دوره‌های آموزشی مراقبت از این افراد را گذرانده و از این رو خانواده سالمندان، به آنان اعتماد کامل داشته و تمام امور سالمند خود را به این افراد واگذار می‌کنند. این در حالی است که در ایران مراقبت از افراد سالخورده توسط پرستار سالمند بیشینه زیادی نداشته و تجربه و سابقه پرستاران نیز کاملا سنتی و بدون آموزش و دوره است. اما امروزه با رشد و پیشرفت علوم و فنون مختلف، حرفه و ایده مراقبت از سالمندان در منزل توسط پرستار سالمند رونق گرفته است.

پرستار سالمند

سالمندان گروهی ویژه از افراد جامعه هستند که به اقتضای سن و شرایطشان، نیازهای خاصی دارند. مراقبت و نگهداری از این قشر آسیب پذیر، تربیت متخصصان دارای توانایی علمی و عملی کافی را می­‌طلبد. اگر چه حمایت و نگهداری از سالمندان نیازمند کار تیمی متشکل از متخصص‌های طب سنتی، روانپزشک سالمند، فیزیوتراپ و …  است، اما پرستار سالمند به دلیل ارتباط مداوم و نزدیکی که با سالمند دارد، نقشی منحصر به فرد در نگهداری این افراد، ایفا می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت، پرستاری سالمند را به صورت زیر تعریف کرده است:

ارائه خدماتی نظیر خدمات مراقبتی و پرستاری به افراد سالخورده در قالب گروهی متشکل از چند رشته در زمینه‌های مختلف مربوط به سالمند، از وظایف پرستار سالمند بوده و به معنای بررسی نیازهای ویژه افراد مسن و مراقبت از فرد به منظور رفع نیازهایش است. این امر به منظور ارتقای سطح سلامت جسمی و روحی سالمند و نیز رفاه خانواده وی انجام می­‌شود.

همان طور که قبلا یادآور شدیم، سالمندان قشری خاص از افراد جامعه هستند که همچون سایر افراد به اقتضای سن و موقعیتشان، نیازهای خاصی نیز دارند. پس بدون شک نگهداری و مراقبت از آنان نیز نیازمند شناخت و تخصص بالایی در این زمینه است. با توجه به رشد روزافزون جمعیت سالمند در کشورمان، توجه به نیازها و تدارک شرایط لازم برای رفاه کامل این افراد، امری ضروری و وظیفه‌ای همگانی است. به دلیل صنعتی شدن جامعه و دور شدن از فضای سنتی گذشته و نیز با رشد سریع و چشمگیر دغدغه‌های شغلی، نگهداری سالمندان توسط خانواده و فرزندانشان تقریبا غیرممکن به نظر می‌­رسد. چرا که این افراد به دلیل اشتغال و مسائل فراوان زندگی خود، به تنهایی قادر به نگهداری تمام وقت از این افراد، نخواهند بود. در نتیجه برای رفع این مشکلات و کمک به رفاه و سلامت فردی شخص سالمند، خدماتی تحت عنوان خدمات پرستار سالمند در جامعه گسترش یافته است. پیش تر نیز اشاره کردیم که پرستار سالمند شخصی آشنا به ویژگی ها و نیازهای این افراد و آموزش دیده در این زمینه است و به سبب همین ویژگی­ها، خانواده افراد سالخورده به راحتی می‌­توانند نگهداری از سالمند خود را به این افراد واگذار کنند.

مهم‌ترین وظایف پرستار سالمند در پنج دسته زیر خلاصه می‌­شود:

وظایف مرتبط با بهداشت سالمند

وظایف مرتبط با سلامت جسمی سالمند

وظایف مرتبط با سلامت روانی سالمند

وظایف مرتبط با تغذیه سالمند

وظایف مرتبط با امور منزل سالمند

نمونه هایی از آنچه یک پرستار سالمند انجام می‌­دهد:

تهیه غذا و دادن غذا به سالمند

همراهی سالمند در محیط بیرون از خانه

رسیدگی به امور رفاهی و تفریحی فرد سالخورده

رسیدگی به امور مالی و اداری سالمند در صورت رضایت خانواده وی

استحمام سالمند و رسیدگی به نظافت وی

کنترل مداوم فشارخون و قندخون سالمند

رسیدگی به امور شخصی و وضع ظاهری سالمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *