همه چیز درباره دخانیات و تاثیر آن روی محیط زیست و زندگی انسان:

امری که بر کسی پوشیده نیست، این است که این روزها، سیگار یکی از پرمصرف ترین موادی است که در دست هر فرد جوان و یا مسنی مشاهده می‌شود. بنابراین تصمیم بر آن است که در این بخش از مقالات توانیتو به بررسی یکی از شناخته شده ترین موضوعات یعنی دخانیات بپردازیم.

آیا مصرف دخانیات تاثیری بر محیط زیست خواهد گذاشت؟!

آیا زندگی انسان‌ها بر اثر تاثیرات سوء سیگار، مورد حمله قرار می‌گیرد؟!

در ادامه سرگذشتی از سیگار و مشکلات آن بر محیط زیست و زندگی انسان‌ها را بازگو می‌کنیم.

با توانیتو همراه باشید.

استعمال دخانیات چیست؟!

دخانیات به طور کلی، به استعمال توتون و یا تنباکو، به شکل‌های مختلف، گفته می‌شود.

استعمال دخانیات، امری است که پس از سوزاندن تنباکو، دود حاصل را تنفس و وارد ریه می‌کنند. با انجام این کار نیکوتین وارد بدن فرد شده و می‌تواند بسیار اعتیاد آور باشد.

قلیان وسیله‌ای آبی است که از آن برای استفاده از تنباکو استفاده می‌شود. استفاده از این وسیله بیشتر در آسیا مرکزی و به طور کلی در خاورمیانه کاربرد دارد.

سیگار وسیله‌ای است که در آن، به وسیله کاغذ نازکی، برگ‌های ریز شده توتون را می‌پیچند و مورد استعمال قرار می‌دهند. در این ابزار می‌توان به وسیله فیلتری، دود را وارد ریه و سپس نیکوتین را وارد خون کرد.

تاریخچه پیدایش سیگار و دخانیات:

شاید برای شما جالب باشد که بخواهید درباره سرگذشتی از سیگار و ابتدایی‌ترین استفاده‌‌ از آن، مطلبی بدانید. دخانیات که راه طولانی را طی کرده است تا امروز بتواند به این اندازه به زندگی انسان‌ها نزدیک شود، در ابتدا به عنوان گیاهی دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

محققان و تاریخ‌شناسان از آثار یافته شده باستانی دریافته‌اند که حدود ده هزار سال قبل، اولین استفاده از توتون و تنباکو برای درمان برخی از امراض بوده است.

ابتدا کریستف کلمب، پس از وارد شدن به جزیره‌ای که در میان دو آمریکای شمالی و جنوبی قرار داشت، مشاهده کرد که بومیان آن سرزمین، با تنفس دود برگ‌های سوخته گیاهی، به استعمال آن می‌پردازند. پس وی برگ‌های آن گیاه را به اسپانیا برد و توتون را به کل قاره اروپا وارد کرد. در واقع لغت سیگار از کلمه توتون به زبان بومی اسپانیایی‌ها به وجود آمده است.

این گیاه که به مرور زمان در نقاط مختلف دنیا وارد شد و مورد استفاده قرار گرفت، نخستین بار توسط پرتغالی‌ها وارد کشور ما، ایران شد. زمانی که این ماده، از ابتدای ورود به ایران بیشترین رواج را بین مردم پیدا کرد، در سال‌های حکومت شاه عباس بود.

وابستگی و اعتیاد به سیگار و دخانیات:

شاید شما هم شنیده باشید که سیگار، جزو اولین مواد اعتیادآور محسوب می‌شود. پس از تحقیقات متعدد دریافتند که بسیاری از افراد معتاد به مواد مخدر، در ابتدا سیگار استعمال می‌کرده‌اند.

جالب است بدانید که دخانیاتی مانند سیگار، پیپ، قلیان و … نه تنها پس از چندبار مصرف، فرد را از نظر روانی مجاب به مصرف مجدد می‌کند، بلکه از جنبه فیزولوژیکی نیز وابستگی را در افراد به وجود می‌آورد.

در واقع پس از مصرف سیگار و ورود نیکوتین به خون فرد، بدن برای عدم قطع این ماده نیازمند به ورود مجدد میزان معینی نیکوتین است. بنابراین فرد مجاب به مصرف مجدد دخانیات شده و پس از مدت کوتاهی وابستگی و اعتیاد در وی ایجاد می‌شود.

تاثیر دخانیات بر زندگی انسان:

Mid adult man smoking a cigarette in bar and coughing.

اگر به طور کلی بخواهیم درباره مضرات استعمال دخانیات صحبت کنیم، باید بگوییم که سیگار و به طور کلی استفاده از دخانیات می‌تواند زندگی شما را دگرگون کرده و به سمت نابودی بکشاند.

تاثیراتی که استفاده از سیگار در بر دارد، می‌تواند مضرات فراوانی را بر بسیاری از اندام‌های بدن بگذارد.

جالب است بدانید که استعمال تنباکو، با تغییر در ساختار‌های پوست و موی شما، آسیب‌های جدی به آن وارد می‌کند. به طوری که تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند تاثیر بسیار مستقیمی در ایجاد سرطان پوست داشته باشد. ریزش مو، کچل شدن و …، از دیگر آسیب‌هایی است که تنها در ظاهر شما به وجود می‌آید.

از دیگر ارگان‌هایی که مورد آسیب این ماده واقع می‌شود، دستگاه جنسی و تولید مثل فرد است. نیکوتین باعث کاهش گردش خون در دستگاه‌های جنسی افراد می‌شود.

یائسگی زودرس، زردی دندان‌ها، اضطراب، آسیب به دستگاه‌ هاضمه انسان، نازایی، مشکلاتی در نعوظ و مشکلات متعدد دیگر، از تاثیرات منفی استعمال دخانیات بر زندگی انسان محسوب می‌شود.

تاثیر دخانیات و سیگار بر محیط زیست:

علاوه بر مواردی که درباره مضرات دخانیات بیان کردیم، باید مسائل مضاعفی که سیگار می‌تواند در محیط زیست ایجاد کند هم صحبت کنیم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، فیلتر سیگار، تعداد باور نکردنی فلزات سنگین را در بر دارد که تجزیه آن در طبیعت زمان بسیار طولانی را صرف خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که بالای ۲۰۰۰ ماده خطرناک از جمله فلزات سنگین در فیلتر سیگار وجود دارد. استان سلولوز یکی از مواد خطرناک و شیمیایی است که می‌تواند طبیعت را با خطر جدی مواجه کند. چرا که با توجه به تجزیه سخت آن، وجود ته سیگار‌ها می‌تواند باعث آلودگی خاک شده و در رشد گیاهان تاثیر منفی بگذارد.

ممکن است با ورود فیلتر سیگار، از طریق باران و یا انواع آب‌های روان به زنجیره غذایی پستانداران دریایی و یا انواع جانواران آبزی، آن‌ها را مسموم کرده و خطرآفرین باشد.

حتی موادی که در فیلتر سیگار وجود دارد، می‌تواند خاصیت سرطان‌زایی داشته و یا باعث آلودگی‌های هوا شود.

از دیگر مواردی که باید جزو مضرات سیگار و تاثیر منفی آن بر روی محیط زیست بگوییم، این است که در سیگار از بهترین کاغذ به نام شیت استفاده می‌شود. برای تولید این جنس کاغد و ساخت سیگار، درختان زیادی رو به نابودی می‌روند.

سخن پایانی:

در این‌ بخش از مقالات توانیتو درباره ماده مضری صحبت کردیم که می‌تواند ضرر‌های بسیاری را نه‌ تنها بر روی زندگی شخصی ما، بلکه بر روی کل چرخه حیات طبیعت بگذارد.

دخانیات و استفاده‌های مکرر از سیگار می‌تواند جان بسیاری از موجودات و یا حتی انسان‌هایی را که از این ماده استفاده نمی‌کنند به خطر بیندازد.

بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید از استعمال این ماده دوری کنید. در صورت استفاده از سیگار نیز، از انداختن فیلتر آن بر روی زمین و یا طبیعت جدا خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *