جزئیات وام ها تسهیلات و خدمات دولتی برای بازنشستگان پس از بازنشستگی

وامها، تسهیلات و امکانات دولتی برای بازنشستگان

آشنایی با جزئیات پرداخت تسهیلات به بازنشستگان

اگرچه برای بازنشستگان ، دوره کار کردن به پایان رسیده است، اما این مسئله نباید باعث بی توجهی خانواده ها به آنها شود بلکه آنها نیاز به توجه بیشتری دارند حتی گاهی برخی از آنها نیاز به پرستار دارند. پرستار سالمند با توجه به علم و تجربه ای که دارد میتواند راه گشا باشد. برخی نیز به علت کهولت سن و یا بسته به نوع فعالیتی که انجام داده اند امکان دارد بدنشان تحلیل رفته و نیاز به فیزیوتراپی در منزل داشته باشند جدایی از خانواده ها این امر نباید باعث بی‌توجهی مسئولان کشور به این بزرگواران شود. در یک جامعه بخش بزرگی از مردم را بازنشستگان و افراد مسن‌ تشکیل می‌دهند. بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم که در این بخش از مقالات آموزشی توانیتو به بررسی خدمات و تسهیلات و وام هایی که پس از بازنشستگی به افراد تعلق می‌گیرد صحبت کنیم؛ این خدمات می‌تواند شامل وام‌ها و سایر امکانات رفاهی دیگر باشد که در ادامه توضیحات مختصری درباره آن‌ها مطالعه خواهید کرد.

با ما همراه باشید.

صندوق بازنشستگی کشوری

یکی از سازمان‌هایی که وابسته به وزارت رفاه و تامین اجتماعی است، صندوق بازنشستگی کشوری‌ است که موسسه‌ای بیمه‌ای محسوب می‌شود.

این صندوق، خدمات مختلفی را به بازنشستگانی که دارای شرایط لازم باشند ارائه می‌دهد و یا مصوبات سازمان بازنشستگی کشوری را به اجرا در می‌آورد.

اکنون صندوق بازنشستگی کشوری در تعداد زیادی از استان‌های کشور، خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. در این صورت امور مختلف بازنشستگان به سادگی در استان خود آن‌ها انجام می‌شود.

نکته جالبی که درباره این صندوق وجود دارد این است که این‌ نهاد بعد از سازمان تامین اجتماعی، دومین موسسه‌ای است که تعداد بسیاری از افراد بازنشسته را مورد حمایت خود قرار داده است.

از جمله خدماتی که در صندوق بازنشستگی کشوری به مردم عزیز ایران ارائه می‌شود شامل وام‌های ضروری، رسیدگی به امور مختلف آن‌ها، تاسیس خانه‌های امید برای بازنشستگان، خدمات مربوط به حقوق و دستمزد، تسهیلات مربوط به خرید کالا، برگزاری انواع جشنواره‌های ملی، بیمه‌های مختلف، تقدیر از این بزرگواران در مراسم‌های مختلف، وام‌های ازدواج به فرزندان آن‌ها و… می‌شود.

هدف سازمان بازنشستگی کشوری چیست؟!

هدف بزرگ صندوق بازنشستگی کشوری این است که سیستمی مستقل برای احقاق حقوق و ارائه خدمات مختلف به بازنشستگان وجود‌ داشته باشد. این امر باعث می‌شود که شان و مقام بازنشستگان حفظ شود.

این صندوق بیمه‌ها و خدمات مربوط به بازنشستگان را گسترش می‌دهد و در شرایط از کارافتادگی و یا فوت بازنشستگان، با توجه به قوانین، در زمینه ارائه خدمات به آن‌ها و یا عزیزان‌شان فعالیت می‌کند‌.

اخبار جدید در خصوص ارائه خدمات مختلف به بازنشستگان

مطالبی که در ادامه مطالعه می‌کنید، خدماتی است که به تازگی توسط صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشستگان عزیز ارائه شده است. ثبت نام وام‌ها و تسهیلات مختلف برای خرید لوازم منزل و یا ازدواج فرزندان در ماه‌های اخیر توسعه یافته است.

سهیلات خرید کالای منزل

باید در مورد یکی از جدیدترین اطلاعیه‌هایی که در صندوق بازنشستگی کشوری منتشر شده است، خبر بدهیم. مدیرعامل این صندوق اعلام کرد که تسهیلاتی به مردم بازنشسته ارائه خوهد شد که کمکی برای خرید کالای خانگی و یا جهیزیه برای فرزندان آن‌ها باشد.

این تسهیلات به صورت اقساطی و بلند مدت ارائه می‌شوند. همچنین مدیرعامل این صندوق بیان کردند که این کار جهت ارائه حقوق به بازنشستگان و یا با هدف همسان‌سازی انجام می‌شود.

این طرح که با نام طرح یاری شناخته می‌شود در مرداد ماه شروع شده و برای بازنشستگانی است که تا سقف یک میلیون و دویست هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.

سهام بورس و اولویت بازنشستگان

در مورد وارد شدن صندوق بازنشستگی کشوری به بورس باید بگوییم که مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری بیان کردند که در این زمینه اولویت صندوق در این است که بازنشستگان تحت پوشش، برای خرید سهام در اولویت باشند. در همین زمینه به بازنشستگان تسهیلات اعتباری به مبلغ یک میلیون تومان ارائه شده است که تعداد بسیاری از مردم از آن استقبال کرده‌اند.

وام ۲۱ درصدی به بازنشستگان

مدیر صندوق بازنشستگی بیان کرده است که پس از اجرای طرح یاری که در بالا به صورت خلاصه به توضیح آن پرداختیم، وام‌هایی برای خرید محصولات لبنی به افراد بازنشسته ارائه خواهد شد. این وام صد هزار تومانی است و با تخفیف‌های بین ۱۸ تا ۲۱ درصد به افراد بازنشسته تعلق می‌گیرد.

وام فرزندان ازدواج برای فرزندان افراد بازنشسته

علاوه بر موارد فوق، مدیر صندوق بازنشستگی کشوری گفته است که بیشتر از ۱۰ میلیون تسهیلات قرض‌الحسنه با عناوین مختلف، به تعدادی از بازنشستگان تعلق می‌گیرد. این امر از ابتدای سال صورت گرفته بود و مهلت ثبت نام برای این وام تا ۲۰ام خرداد ماه بوده است. اگرچه بیشتر از ده هزار نفر برای دریافت این وام ثبت نام کرده‌اند اما به قید قرعه تنها به هزار نفر از آن‌ها این وام تعلق می‌گیرد. مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که مدیر این صندوق بیان کردند: ثبت‌نام برای دریافت وام‌های ازدواج، فرصتی است که مجددا تجدید خواهد شد.

تورهای مسافرتی و کمک‌ هزینه‌های سفر

برخی از این بزرگواران پس از بازنشستگی دچار افسردگی میشود و از لحاظ روانشناسی بهتر است که به سفر روند. جالب است بدانید که صندوق بازنشستگی کشوری هر ساله تور‌هایی را برای افراد بازنشسته برگزار می‌کند. این مسافرت‌ها می‌تواند در افزایش روحیه مثبت در این قشر جامعه تاثیرگذار باشد. اگرچه این تورها رایگان نیستند، اما این صندوق کمک هزینه‌هایی را نیز برای برگزاری این تورها ارائه داده است.

با این حال متاسفانه بسیاری از بازنشستگان از این سفرها استقبال نمی‌کنند و تعداد افراد متقاضی کم است. به همین دلیل مدیر کل امور فرهنگی صندوق بازنشستگی پیشنهاد کرده است که باید امکان سفر را برای بازنشستگان بیشتر کرد. به گفته ایشان باید تنوع سفر را برای افراد بازنشسته افزایش داد و سپس انتظار افزایش استقبال این عزیزان را داشت. با توجه به بیماری کویید-۱۹ پیشنهاد شده است که روش‌های سفر کمی تغییر کند؛ بنابراین این سفر‌ها به گردش‌هایی با رعایت فاصله اجتماعی تغییر کرده‌اند.

بیمه تکمیلی بازنشستگان

بازنشستگان کشور با توجه به افزایش سنشان، بیشتر از سایر اقشار چامعه احتیاج به بیمه‌های تکمیلی دارند. بنابراین شاید بتوان گفت پس از همسان‌سازی حقوق، احتیاج به بیمه تکمیلی مهم‌ترین خواسته بازنشستگان است.

به همین منظور است که صندوق بازنشستگی کشوری، برای پوشش بیشتر افراد بازنشسته به بیمه تکمیلی تلاش بسیاری می‌کند. خوشبختانه یکی از مهم‌ترین اموری که امسال تصویب شده است، پرداخت بخشی از اعتبارات مربوط به بیمه تکمیلی توسط دولت است.

سخن پایانی

ارزش و احترام به بازنشستگان کشور امری است که به هیچ عنوان نباید فراموش شود. تکریم این افراد، ارائه انواع خدمات مربوط به بیمه و تسهیلات گوناگون می‌تواند آرامش خاطری برای آن‌ها باشد. سال‌ها تلاش و کوشش این زحمت‌کشان برای کشور نباید نادیده گرفته شود‌.

در این بخش از مقالات توانیتو به صحبت درباره مهم‌ترین  اخبار مربوط به بازنشستگان کشور پرداختیم. با پیگیری سایت صندوق بازنشستگی کشوری، از  تسهیلات و خدمات گوناگون ارائه شده به بازنشستگان مطلع شده و سپس ز این خدمات بهره‌مند شوید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید میتوانید با گرفتن یک مشاوره آنلاین اطلاعات لازم را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *