پارکینسون، علائم و راههای درمان آن

پارکینسون، جزو بیماری‌هایی است که به مرور زمان پیشروی می‌کند و ممکن است با گذشت زمان به وخامت آن افزوده شود. اما درباره این پیشروی، باید این خبر خوب را بدهیم که سرعت این روند بالا نیست، بنابراین بیماران مبتلا به این بیماری، می‌توانند فرصت کافی داشته باشند تا برنامه‌ای برای درمان خود انتخاب کنند.

قبل از شروع توضیح بیماری پارکینسون و علائم آن، باید بگوییم که با وجود بررسی‌های پی‌ در پی درباره علل آسیب به سلول‌هایی که این بیماری را به وجود می‌آورند، هنوز دلیل مشخص و واضحی برای آن پیدا نشده است.

با این وجود، هنوز محققان در حال بررسی این مسئله هستند و این بررسی به رسیدن به نتایج احتمالی انجامیده است که در مطالب ذیل به توضیح آن می‌پردازیم.

در ادامه با توانیتو همراه باشید تا درباره پارکینسون و علائم آن و روش‌هایی برای پیشگیری و درمان پارکینسون، بیشتر آشنا شوید.

پارکینسون چیست؟!

اگر بخواهید به صورت علمی با بیماری پارکینسون آشنا شوید، باید به صورت بسیار ساده بگوییم پارکینسون با کاهش ماده‌ای شیمیایی، به نام دوپامین، که در حقیقت اوامر مربوط به ارتباط سلول‌های عصبی را کنترل می‌کند، ارتباط مستقیم دارد. جسم سیاه، ماده‌ای که در درون ساقه مغز قرار دارد، می‌تواند ساخت این ماده شیمیایی را متوقف کند، که این امر موجب بیماری به نام پارکینسون می‌شود.

در این هنگام به طور مشخص اتفاقی که رخ می‌دهد این است که به طور کلی حرکات بدن، بسیار کند انجام می‌شود.

دکتر جیمز پارکینسون، که اولین بار این بیماری را کشف کرد، معتقد بود که این بیماری در حقیقت یک نوع فلج لرزان است. اما امروزه می‌توانیم ببینیم که تمامی افراد مبتلا به پارکینسون لرزش را تجربه نمی‌کنند.

علائم بیماری پارکینسون

از مهم‌ترین علائم بیماری پارکینسون در مراحل ابتدایی، می‌تواند کندی حرکت باشد که همراه با سختی زیاد برای حرکت در اجزای فرد بیمار اتفاق می‌افتد. همانطور که گفته شد، لرزش در اجزای بدن فرد مبتلا به پارکینسون حتمی نیست اما بیشتر افراد این لرزش را تجربه می‌کنند.

این لرزش‌ها ممکن است چند ثانیه یا حتی چند دقیقه به طول بی‌انجامد‌. نکته جالب درباره این لرزش‌ها این است که ممکن است در هنگام برخی از واکنش هیجانات، تشدید شود. مانند هنگام احساس خشم یا شادی زیاد و…

پارکینسون که پیشرفت می‌کند، فرد در زمان ایجاد انقباضات ماهیچه‌ای خود، درد را نیز تجربه خواهد کرد. همچنین لرزش فرد به سایر نقاط بدن وی منتقل شده و سخت‌ شدن حرکات بدن او به حدی می‌رسد که امکان راه رفتن را برای او سلب می‌کند.

از جمله علائمی که ممکن است در برخی از افراد وجود داشته باشد، می‌تواند شامل بلع دشوار، لکنت زبان، احساس خستگی مداوم، یبوست، داشتن بی‌قراری، خواب دشوار، مشکلات حافظه و زوال‌های عقلی باشد.

دلایل ایجاد بیماری پارکینسون

همانطور که در مطالب فوق گفته شد، دلایل مشخصی برای ابتلا به پارکینسون وجود ندارد. اما دانشمندان با پژوهش فراوان در این زمینه، برخی از دلایل احتمالی ظهور بیماری پارکینسون در برخی از افراد را شامل برخی از عادات غذایی اشتباه، عواملی مانند جهش‌های ژنتیکی و عوامل کلی مربوط به‌ محیط می‌دانند.

منظور از عوامل محیطی، می‌تواند به طور مثال قرار گرفتن در معرض مواد آلوده و سمی همانند حشره‌کش‌ها و یا امثال آن‌ها باشد.

از جمله مسائلی که تحت عنوان عادات غذایی اشتباه در مطالب فوق ذکر شد، می‌تواند مصرف زیاد چربی‌های حیوانی باشد. بنابراین شما می‌توانید با مصرف سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات، حبوبات، به طور کلی، رژیم غذایی مدیترانه‌ای، احتمال ابتلای این بیماری را بسیار کاهش دهید.

از جمله نکاتی که درباره پارکینسون گفته شد، این بود که پارکینسون یک بیماری پیشرونده است و در صورت عدم پیشگیری، مغز به مرور زمان به طور کامل با آن درگیر می‌شود. اما نکته دیگری که باید در این باره به آن اشاره کنیم این است که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، در ابتدای شروع این بیماری ممکن است علائم خفیفی را تجربه کنند و متوجه حضور این بیماری نشوند. اما هرچه بیشتر زمان می‌گذرد این علائم شدت بیشتری پیدا کرده و بیشتر بروز پیدا می‌کند.

این بیماری با اینکه بیشتر در افرادی در بازه سنی ۵۵ تا ۶۰ سال ظهور می‌کند، اما امکان ابتلا آن در جوانان نیز وجود دارد.

پارکینسون در مردان بیشتر از زنان و همچنین در افرادی که در خانواده خود، دارای فردی مبتلا به این بیماری هستند، بیشتر دیده می‌شود.

درمان‌ پارکینسون

برای درمان پزشکی بیماری پارکینسون، می‌توان از برخی داروها برای تسهیل روش زندگی استفاده کرد. اما به طور کلی پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون، لزوما از دارو درمانی استفاده نمی‌کنند. چرا که ممکن است عوارض بعدی به همراه داشته باشد، ضمن اینکه بدن افراد مختلف در برابر داروها پاسخ‌های متعددی را ارائه می‌دهند.

از دیگر راه‌های درمان پزشکی این بیماری، تحریک الکتریکی و عمقی مغز می‌باشد که به نقاط مختلف مغز سیگنال ارسال شده تا عملکرد مغز بهبود یابد. در افراد معدودی هم اجبار برای جراحی وجود دارد که پزشک، نوع آن را انتخاب می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های بسیار متداول برای درمان پارکینسون، فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌باشد. این روش امروزه برای تسهیل روند این بیماری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین افراد مبتلا به پارکینسون به علت اختلال در گفتار خود، لزوم استفاده از گفتاردرمانان را نیز در روند درمانی خود احساس می‌کنند.

افراد مبتلا به پارکینسون عموما به علت بیماری خود، برخی از اختلالات روان‌رنجوری مانند افسردگی را نیز در کنار اختلال مغزی خود تجربه می‌کنند. بنابراین این افراد به روان‌شناسان مجرب نیز برای کنار آمدن بهتر با مسائل خود احتیاج دارند.

از دیگر روش‌های درمان‌های حدودی و یا پیشگیری از ابتلا به پارکینسون، مصرف مواد غذایی سالم و همچنین انجام روزانه ورزش‌های سبک می‌باشد.

سخن پایانی

در پایان مطالب گفته شده، درباره بیماری پارکینسون، باید بگوییم که این بیماری، در صورت پیگیری در ابتدای مراحل ابتلا، می‌تواند قابل درمان باشد. پس بنابراین با بالا بردن دانش خود درباره حضور این بیماری، می‌توانید به درمان زودهنگام آن کمک کنید.

مجموعه توانیتو، سایت قابل دسترسی برای همه افراد به ویژه سالمندان و افراد دارای معلولیت می‌باشد، که می‌توانید با مراجعه به آن، برای درمان هر نوع از مشکلات خود اقدام فرمایید.

اگر نسبت به علائم پارکینسون در خود و یا عزیزانتان تردید دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت توانیتو، متخصصین مربوط به این زمینه را پیدا کرده و با مراجعه به آنها، درباره درمان خود و این بیماری بیشتر اطلاعات کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *