پروتز

پروتز و نقش آن در قطع یا نقص عضو

دلایل نقص یا قطع عضو در بدن

یکی از عوامل مهمی که باعث به وجود آمدن احساس افسردگی در افراد میشود، نقص و یا قطع عضو به دلایل مختلف است که به دو دسته کلی تقسیم میشوند:
مادرزادی
نقص اندام جنینی
فوکوملیا: یک بدشکلی مادرزادی که در آن اندام‌ها به شدت کوتاه می‌شوند. برای این که پاها و دست‌ها به بالا تنه نزدیک‌اند.
اکتسابی
قطع عضو اکتسابی به آن دسته تعلق میگیرد که دلایل خارجی مانند ابتلا به بیماری و یا برخورد های خارجی به وجود آمده باشد که شایع ترین آنها ابتلا به بیماری دیابت و یا قند خون است. دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در نهایت جراح را به این نتیجه برساند که بهترین گزینه ممکن برای جراحی قطع عضو میباشد.
برای مثال عدم جوش خوردن استخوان ساق یا ران پس از شکستگی به طوری که پس از انجام جراحی های متعدد نتیجه مطلوبی حاصل نگردد، عفونت های استخوانی که حتی با برداشتن بخشی از استخوان و استفاده مکرر از آنتی بیوتیک ها درمان نشوند، تومورهای استخوانی، گرفتگی شدید عروق به طوری که منجر به نکروز عضو شود و یا برخی نقایص ژنتیکی که در آن یک عضو فرد (معمولا اندام تحتانی) به صورت ناهنجار رشد کرده به طوری که راه رفتن فرد را با اختلال شدید مواجه کند.
عامل دیگری که میتواند منجر به قطع عضو شود تروما است. تروما یعنی صدمه فیزیکی. تروما در حوادث شغلی و رانندگی و یا در اثر انفجار مین و … امری شایع است.

راه های درمان یا جایگزین

متخصصان ارتوپدی فنی با همکاری سایر علوم مرتبط از جمله مهندسی مواد، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی و … پروتز ها را طراحی میکنند که جایگزین عضو از دست رفته گردد.
در حقیقت پروتز ها شامل استفاده از اندام مصنوعی (پروتز) برای تقویت عملکرد و سبک زندگی افراد با از دست دادن اندام است. پروتز باید ترکیبی منحصر به فرد از مواد مناسب ، تراز ، طراحی و ساخت مناسب برای مطابقت با نیازهای عملکردی فرد باشد. این نیازها پیچیده است و برای اندام فوقانی و تحتانی متفاوت است. پروتز های اندام تحتانی ممکن است به ثبات در ایستادن و راه رفتن ، جذب شوک ، ذخیره و برگشت انرژی ، ظاهر آرایشی و حتی نیازهای عملکردی فوق العاده مرتبط با دویدن ، پرش و سایر فعالیت های ورزشی بپردازند. پروتز های اندام فوقانی ممکن است رسیدن و درک ، چالش های خاص شغلی مانند چکش زدن ، نقاشی یا وزنه برداری و فعالیت های زندگی روزمره مانند غذا خوردن ، نوشتن و لباس پوشیدن باشد.

اهداف استفاده از پروتز

هدف استفاده از پروتز بازگرداندن فعالیتهای فرد به حالت قبل از قطع عضو و یا مسائل زیبایی میباشد. امروزه پروتز ها و قطعات و امکانات به کار رفته در آنها به اندازه ای پیشرفت کرده اند که انجام قطع عضو برای یک فرد دیگر مانند گذشته نگرانی خیلی زیادی به دنبال نخواهد داشت چرا که در بیشتر موارد فرد پس از مدتی استفاده از پروتز مستقل شده و به راحتی به فعالیت خود ادامه خواهد داد. پس هنگامی که قرار باشد بین اندام طبیعی خود فرد که زندگی او را مختل کرده و قطع عضو این اندام یکی را انتخاب کرد اکثر افراد گزینه دوم یعنی قطع عضو و استفاده از پروتز را ترجیح میدهند. پروتزها
هم میتوانند در داخل بدن (اینترنال) و هم در اندام های خارجی بدن (اکسترنال) به کار روند در اینجا تنها به پروتز های قابل استفاده در اندام های خارجی بدن میپردازیم. از آنجایی که احتمال قطع عضو در هر سطحی از اندامها وجود دارد پروتز ها نیز برای هر قسمت از بدن به مرور زمان توسعه یافته اند. به همین جهت پروتز ها را به سه دسته کلی اندام فوقانی، اندام تحتانی و پروتز های زیبایی تقسیم میکنند.
قطع عضوهای اندام تحتانی شامل موارد زیر میگردد:
– قطع عضو بخشی از انگشتان Partial toe
– قطع عضو یک یا تمام انگشتان پا
– قطع عضو از میانه پا- قطع عضو از مچ پا
– قطع عضو از ناحیه ساق
– قطع عضو از میان مفصل زانو
– قطع عضو از ناحیه استخوان ران
– قطع عضو از مفصل لگن (هیپ)
– قطع عضو از استخوان لگن
تمام موارد فوق میتواند به صورت یک یا دوطرفه باشد.

پروتز پا

قطع عضوهای اندام فوقانی شامل موارد زیر است:
– قطع عضو بخشی از انگشتان
– قطع عضو یک یا تعدادی از انگشتان
– قطع عضو از میانه دست
– قطع عضو از مچ دست
– قطع عضو از ناحیه ساعد
– قطع عضو از میان مفصل آرنج
– قطع عضو از ناحیه بازو
– قطع عضو از مفصل شانه
تمام موارد فوق میتوانند به صورت یک یا دو طرفه باشند.

پروتز دست

معرفی برخی از جدیدترین دستاوردهای حیطه پروتز گروه متخصصان ما در توانیتو

پروتز های موقت هوشمند پس از جراحی
سوکت های موقت ساخته شده از ترموپلاستیک : این سوکتها به فرد این امکان را میدهند که پیش از دریافت پروتز نهایی مدتی را (معمولا دو هفته الی یک ماه) با
سوکت موقت راه برود تا حجم استامپ یا عضو قطع شده تا حد ممکن کاهش یابد و به عبارتی ادم یا ورم عضو از بین برود. این کار دو مزیت دارد اول باعث کم شده هزینه ها می شود و دومی اینکه متخصصین پروتز میتواند مشکلات احتمالی را در سوکت نهایی برطرف کنند
کاور ساق پروتزی پیش ساخته : این کاورها که بیشتر جنبه زیبایی دارند با استفاده از فناوریهای نوین طراحی و ساخته میشوند. از مزایای این کاور ها نسبت
به انواع ابری و فومی قبلی عمر بیشتر (حداقل پنج سال،) زیبایی بسیار زیاد، قابلیت شستشو و دسترسی آسان به اجزای پروتز جهت تنظیمات میباشد.
لاینرهای سیلیکونی سفارشی ساخت : این لاینرها بر اساس قالب پای فرد ساخته شده و با استامپ مطابقت کامل دارند.
زیباسازی قالب های پروتزی با استفاده از رنگ آمیزی منحصر به فرد:
متخصصان ما در توانیتو با استفاده از دانش متخصصان نقاشی و رنگ آمیزی قالبهای پروتزی شما را بر اساس سلیقه تان به زیباترین شکل ممکن عرضه میکند طوری که اغلب اکثر افراد از قرار دادن ابر پوشش بر روی آن اجتناب میکنند.
پروتز های زیبایی
پروتز ها را از لحاظ کاربردی که برای استفاده کننده دارند میتوان به دو دسته عملکردی و زیبایی تقسیم بندی کرد. پیش تر در مورد پروتز های عملکردی صحبت شد. اما طیف وسیعی از قطع عضو ها وجود دارند که فرد را به یک نوع پروتز زیبایی نیازمند می سازند. ای نوع پروتز ها به علت ظاهر زیبایی که دارند بسیار پرطرفدار هستند اما هزینه های زیادی را نیز دربر دارند.  این قطع عضو ها معمولا اختلال چندانی در عملکرد فرد ایجاد نمیکند اما از لحاظ ظاهری برای اشخاص درگیر ناخوشایند هستند. قطع یک یا چند انگشت دست یا پا، قطع از مچ، از دست دادن بینی، گوش، پستان و یا هر قسمت بیرونی دیگری از بدن که افت عملکردی جدی در پی ندارد نمونه هایی از مواردی است که با استفاده از پروتز های زیبایی میتوان به فرد آسیب دیده کمک کرد. با توجه به گستردگی این نوع پروتز ها، مقاله ای اختصاصی درباره آن در روز های آینده منتشر خواهیم کرد و اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت.
پروتز های عملکردی دست گاهی قطع عضو از سطحی انجام میشود که استفاده از پروتز های عملکردی را برای فرد ضروری میسازد. همچنین ممکن است امکان دریافت هردو دسته پروتزهای زیبایی و عملکردی باشد اما فرد با مشورت پروتزیست بنا به دلایل مختلف پروتز های عملکردی را ترجیح دهد. در این موارد کارایی پروتز بیشتر مد نظر قرار دارد به گونه ای که برخی جنبه های زیبایی به ناچار نادیده گرفته خواهد شد. اما در کل پروتز عملکردی چه وسیله ایست؟
پروتز عملکردی در واقع عضو مصنوعی جایگزین اندام است که کاربرد آن تا حد امکان عملکرد از دست رفته را جبران میکند. این دسته پروتز ها هم در اندام فوقانی و هم تحتانی کاربردهای بسیار زیادی دارند. پروتز های عملکردی دست عموماً به منظور گرفتن و بلندکردن اشیا و رانندگی استفاده میشوند. این پروتز ها به وسیله یک سری نوارهای محکم به نام بانداژ هارنس بر روی بدن جای می گیرند. این نوارها – که به صورت ۸از دور دو شانه عبور میکنند- همچنین تکیه گاهی برای کابل ها و سیم های باز کننده دست پروتزی و یا خم و راست کننده آرنج و شانه می باشند. استفاده از پروتزهای عملکردی برای بسیاری افراد بخصوص کسانی که از لحاظ جسمانی ضعیف هستند یا توانایی یادگیری پایینی دارند کار آسانی نیست. به کارگیری تمام امکانات این پروتز ها در ابتدا نیاز به آموزش توسط پروتزیست یا متخصصین تمرینات پروتزی و سپس تمرین منظم توسط خود فرد دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *