پزشکان دارای معلولیت

آیا افراد دارای معلولیت می‌توانند وارد رشته پزشکی شوند؟

پزشکان دارای معلولیت چه اثری بر روی افراد جامعه می‌گذارند؟

معلولیت یکی از پدیده‌های پیدا و پنهان بشر امروزی است. پیدا از جهتی که نرخ افراد دارای معلولیت بسیار بالا است و پنهان از آن نظر که این موضوع چندان مورد توجه جریان اصلی جامعه و سیاست گذاران اجتماعی نیست. اما همین وضع موجود هم تفاوت‌های بسیار زیادی با گذشته پیدا کرده است.

در حال حاضر افراد دارای معلولیت با پذیرش شرایط خود و همت فراوان در زمینه علم و دانش می‌کوشند تا علاوه بر اینکه آینده را برای خود روشن و زیبا می‌کنند، نگاه افراد جامعه را به خود نیز تغییر دهند.

پزشکان توانمند در این زمینه نمونه‌ای از این گروه هستند که به درستی در این جایگاه قرار دارند، زیرا بسیاری از کارهایی که از دست آن‌ها برمی‌آید، افراد دیگر قادر به انجام آن نیستند.

سایت«توانیتو»به دنبال هدف گذاری خود در ایجاد و راه اندازی خدمات آنلاین به افراد دارای معلولیت، خود را به یکی از بروزترین و پربازدید ترین سایت‌های ایران معرفی کرده است. توانیتو در بسیاری از زمینه‌های بهداشتی و درمانی خدمات ارائه می‌دهد.

  • تد رومل

دکتر رومل به عنوان یکی از پزشکان نجات بخش معروف است، زیرا در ایالت مینیسوتا عمل‌های جراحی زیادی از این قبیل انجام داده است. این مرد در سال ۲۰۱۰ دچار مشکل عجیبی شد که بدن او را از کمر به پایین فلج کرد. او بر اثر این حادثه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و حتی مجبور شد حدود ۲ سال فقط بر روی تخت دراز بکشد.

دکتر رومل سرانجام تصمیم گرفت بار دیگر کاری که تخصشش هست را انجام دهد، پس با همان شرایط و به کمک یک صندلی چرخ دار به بیمارستان رفت و توانست بار دیگر با انجام عمل‌های خاص خود همه را شگفت زده کند.

این پزشک برای همه از جمله همکارانش به عنوان فردی عاشق جراحی شناخته می‌شود، زیرا معلولیت را پایان زندگی و آرزوهایشان نمی‌داند.

  • دکتر حمید امان زاده

وی متولد ۱۳۶۰ و تنها دکتر متخصص در رشته ارتوپدی است که در کودکی به علت رعایت نشدن زنجیره سرد واکسیناسیون فلج اطفال مبتلا به این بیماری شد.

او در سال اول کنکور خود توانست با رتبه ۲۰۰۰ رشته دامپزشکی دانشگاه شیراز را به دست آورد، ولی بعد از گذراندن ۱۱ ترم و رویارویی با دروس عملی و کمبود امکانات و همراهی نکردن برخی عوامل محیطی، ناچار به انصراف شد، اما تصمیم گرفت با عزمی راسخ تر در کنکور سراسری شرکت کند تا بتواند جوابی محکم برای مشکلات پیش رو باشد.

 در نهایت او توانست با رتبه ۶۹۴ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شود و پس از ۷ سال درس خواندن در دکترای عمومی، تخصص خود را در زمینه ارتوپدی کسب نماید.

  • دکتر کارلین استرن

این پزشک مسیول و با دانش با یک دکمه که بر روی دیوار اتاق انتظار قرار دارد، بیمارانش را می‌پذیرد. با ورود بیماران به مطب او، دکتر استرن خودش را معرفی می‌کند و توضیح می‌دهد که ناشنوا است. اما خودش معتقد است، بیماران او را ناشنوا نمی‌دانند، زیرا تا زمانی که ارتباط اتفاق می‌افتد، این طرز تفکر کنار می‌رود.

او به راحتی صحبت می‌کند و در حین مکالمه با لب خوانی می‌تواند به گفته‌های بیمارش پاسخ دهد. او در زمینه کاری خود بسیار موفق است و اگر کسی او را از قبل نشناسد، نشانه‌ای از ناشنوایی را در رفتارش مشاهده نمی‌کند.

  • دکتر حامد اسلم

او اندکی پس از شروع دانشکده پزشکی در طی سانحه رانندگی فلج شد. این اتفاق او را مجبور کرد که بسیاری از کارهایش، از جمله ثبت نام دانشگاه را به مدت ۱ سال به تعویق بیندازد.

با وجود مشکلات پیش رو و آنچه که پشت سر گذاشته بود، توانست با رنج و تلاش فراوان سرانجام در سال ۲۰۱۴ فارغ التحصیل شود. او در دانشگاه تنها کسی بود که با صندلی چرخ دار تردد می‌کرد، که از دید افراد مختلف قابل ستایش بود.

وی در حالی که زیر نظر پزشکان توانبخشی معالجه می‌شد، تحت تاثیر کارهای درمانی آن‌ها قرار گرفت و بر اساس آن تصمیم گرفت تخصص خود را در این رشته پشت سر بگذارد.

خوشبختانه پذیرش و پشتیبانی از دانشجویان پزشکی و پزشکان دارای معلولیت همچنان رو به افزایش است. در گذشته قوانین زیادی، سرسختانه مانع از این امر می‌شدند. اما در حال حاضر قوانین در سراسر دنیا در حال تغییر هستند و از افراد دارای معلولیت پشتیبانی می‌کنند تا این افراد بتوانند با حمایتی همه جانبه به هدف خود دست پیدا کنند.

پزشکانی که دارای معلولیت هستند از جنبه‌های مختلف می‌توانند در علم پزشکی کارگشا باشند، آن‌ها علاوه بر اینکه فرق مشخصی با سایر پزشکان ندارند، می‌توانند خدمات مثبتی را نیز در علم پزشکی برای افراد دارای معلولیت ارائه دهند، زیرا :

  • نگرش‌های سختگیرانه نسبت به افراد دارای معلولیت ندارند
  • در مورد افراد دارای معلولیت فرضیات غلطی در نظر نمی‌گیرند

در نظر گرفتن و درک چنین موضوعات بسیار مهم می‌تواند تغییرات بزرگ و اساسی در خدمات پزشکی ایجاد کند.

از نظر دیدگاه حرفه‌ای، ما قاطعانه اعتقاد داریم که افراد دارای معلولیت باید از این حرفه استقبال کنند و به سهم خود در مراقبت از بیماران، ارزش قایل شوند، زیرا شرایط آن‌ها در رسیدن به بسیاری از اهداف پزشکی مورد توجه است.

سایت«توانیتو»با استفاده از مجرب ترین پزشکان و کارشناسان در امور بهداشتی(تخصص افراد دارای معلولیت)شرایطی ویژه را برای این عزیزان به وجود آورده است تا این افراد بدون کوچکترین سختی و مشکلی بتوانند از خدمات حضوری و غیر حضوری آن استفاده کنند.

نتیجه گیری …

برای دانشجویان دارای معلولیت که به دانشگاه پزشکی وارد می‌شوند، باید شرایطی در نظر گرفته شود تا بتوانند با موفقیت فارغ التحصیل شوند. دانشکده پزشکی و مدیران در راس کار، باید سیستمی را به وجود بیاورند که تمام امکانات برای این دانشجویان مورد قبول واقع شود.

لفظ معلولیت و همه عوامل وابسته به این شرایط لزوما مانع از پزشک شدن افراد مختلف نمی‌شود. در حقیقت این احساس وجود دارد که پزشکانی که دارای معلولیت خاصی نیستند، بهتر می‌توانند شرایط بهداشت ودرمان را برای افراد در نظر بگیرند، اما با توجه به شرایط حال حاضر و تجربیات به وجود آمده، این چنین فرضیات دیگر قابل قبول نیست، زیرا این افراد نمونه‌ای از خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند که بسیار حایز اهمیت است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *