توانیتو توانمند سازی برای همه

پوکی استخوان در سالمندان

پ

شاید نام پوکی استخوان به گوش شما خورده باشد‌. باید بگوییم یکی از انواع بیماری‌های خاموش برای سالمندان، بیماری به نام پوکی استخوان است. اگر چه این بیماری بیشتر در سالمندان نمود پیدا می‌کند، اما می‌تداند به سادگی در هر سنی، گریبان افراد را بگیرد.

این بیماری به گونه‌ای است که در آن، استخوان‌های فرد سالمند، کم کم ضعیف شده، استحکام خود را از دست می‌دهد و رو به تحلیل می‌گذارد. اگر مایل به خواندن مطالب بیشتر راجع به پوکی استخوان هستید، پس با توانیتو همراه باشید تا پوکی استخوان را بیشتر بشناسید.

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان زمانی علائم و نشانه‌های خود را نشان می‌دهد که استخوان‌های فرد رو به ضعف گذاشته باشد و مقاومت خود را از دست داده باشد‌. بنابراین فرد در ابتدای ابتلا به این بیماری، به احتمال زیاد نشانه خاصی را تجربه نخواهد کرد.

افرادی که دارای پوکی استخوان‌ هستند عموما دچار کاهش قد و خمیدگی کمر می‌شوند. آن‌ها در ناحیه پشت و کمر احساس درد می‌کنند که علت آن شکستگی یک مهره می‌باشد. اگر سالمندان دچار پوکی استخوان شوند، احتمالا شکستگی استخوان‌ها را تجربه خواهند کرد. چرا که در سالمندان دارای پوکی استخوان، شکستگی استخوان‌ها بسیار شایع است.

عوامل مرتبط با ابتلا به پوکی استخوان:

باید بدانیم بعضی از عوامل، خطر ابتلای افراد را به اختلال پوکی استخوان بیشتر می‌کند که عمدتا این عوامل به گونه هستند که تحت کنترل افراد نخواهد بود. از جمله این عوامل، باید به سن اشاره کنیم. با افزایش سن، امکان ابتلا پوکی استخوان بیشتر خواهد شد.

دومین موردی که از دسترس افراد خارج است و فرد را بیشتر به این بیماری نزدیک می‌کند جنس افراد است. زنان بیشتر امکان دارد که به پوکی استخوان مبتلا شوند. از عوامل دیگر، نژاد است. تحقیقات نشان داده است که سفید پوستان آسیایی، شانس کمتری برای مصون ماندن از پوکی استخوان دارند.

سابقه خانوادگی و مسائل مربوط به ژنتیک خیلی در امکان ابتلا تاثیر دارد. داشتن فردی در خانواده با پوکی استخوان، احتمال ابتلا را بسیار بالا می‌برد.

از مسائل دیگر می‌توان به کمبود کلسیم و ویتامین D  اشاره کرد. کشیدن مداوم سیگار و مصرف داروهایی که به بافت استخوان آسیب می‌رساند هم در ایجاد پوکی استخوان در سالمندان بی‌تاثیر نیست.

استروژن کم در زنان و تستوسترون کم در مردان هم می‌تواند احتمال ابتلا را در سالمندان افزایش دهد. از آن‌جایی که ورزش کردن و تحرک زیاد می‌تواند شانس افراد را برای ابتلا کم کند، زندگی‌های کم‌ تحرک میزان ابتلا را افزایش می‌دهد.

غربالگری مرتبط با پوکی استخوان

به طور کلی، پزشکان به افراد توصیه می‌کنند، که زنان یائسه شده و یا دارای سن بالای ۶۵ سال، مردان با سن بالای ۵۰ سال و کسانی که در خانواده خود سابقه این بیماری وجود دارد، حتما غربالگری پوکی استخوان را انجام دهند.

از رایج‌ترین روش‌ها برای انجام غربالگری، تست تراکم استخوان است.

روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان و یا جلوگیری از پیشرفت آن:

به نظر شما چطور می‌شود از پوکی استخوان پیشگیری کرد؟!

روش‌های وجود دارد که شما می‌توانید، کمی از ابتلا و یا پیشرفت این بیماری خاموش جلوگیری کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا روش‌های مربوط به کاهش و یا حذف این بیماری را نام ببریم.

یکی از عوامل بسیار مهم برای جلوگیری از پیشرفت و حذف پوکی استخوان مربوط به تغذیه افراد سالمند می‌باشد. از آن‌جایی که کمبود کلسیم بسیار در ایجاد این بیماری تاثیر گذار است، استفاده زیاد کلسیم به طور کلی، برای سالمندان بیشتر توصیه می‌شود. از انواع منابع کلسیم می‌توان به لبنیات و مخصوصا شیر اشاره کرد. از دیگر مواد دارای کلسیم می‌توان به بادام، پرتقال، کنجد، فندق و برخی از سبزیجات، مانند تربچه، جعفری و برگ‌های کلم اشاره کرد.

مواردی که نمی‌گذارد کلسیم جذب بدن شود شامل نوشابه‌های گازدار، شربت‌های کاهش دهنده اسید معده و مواد افزودنی به شیر(مانند پودر کاکائو، قهوه و…) می‌باشد.

  • ورزش روزانه

از دیگر عوامل بسیار مهم برای استحکام استخوان‌ها در سالمندان، ورزش به طور منظم و روزانه می‌باشد.

اگر سالمندان قبل از انجام هرگونه ورزشی با پزشک‌های مربوطه خود صحبت کنند، می‌توانند از ورزش به عنوان یک شیوه درمانی و جلوگیری کننده برای پوکی استخوان استفاده کنند. از انواع ورزش‌های ساده و مناسب برای افراد سالمند، پیاده‌روی است.

  • مصرف بی‌رویه دخانیات

از جمله مسائل دیگری که باعث افزایش روند پوکی استخوان می‌شود و شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد ،مصرف زیاد دخانیات در سالمندان است. اما به طور کلی باید بگوییم استفاده از دخانیات در هر سنی، می‌تواند در دوران سالمندی، روند سلامتی فرد را به نفع پوکی استخوان، تغییر دهد.

برخی از روش‌های درمان پوکی استخوان:

از روش‌های رایج برای درمان پوکی استخوان، دارو درمانی می‌باشد. برخی از داروها باعث کاهش روند ابتلا به این بیماری می‌شود. دسته دیگری از داروها به درمان پوکی استخوان کمک می‌کنند.

هورمون درمانی، جزو دسته درمان‌های پوکی استخوان است. این درمان به صورت استفاده از استروژن و گاها استفاده از پروژسترون می‌باشد‌. این شیوه درمانی باعث کاهش شکستگی استخوان‌ها و کم شدن روند تضعیف آن‌هاست.

از دیگر درمان‌های خانگی برای پوکی استخوان، کلسیم درمانی است. همانطور که گفته شد، کلسیم از منابع بسیار مهم برای مبارزه با پوکی استخوان می‌باشد. یکی‌ از روش‌هایی که افراد می‌توانند به وسیله آن، جذب کلسیم را در بدن خود افزایش دهند، استفاده مکرر از ویتامین D است. نور آفتاب از در دسترس ترین منابع ویتامین D است.

از روش‌های خانگی برای درمان پوکی استخوان، پرهیز از مصرف نمک و پروتئین است.

روش‌ساده دیگر، ورزش است. ورزش به طور منظم، می‌تواند جزو دسته روش‌های درمانی بسیار مؤثر محسوب شود.

از انواع ورزش‌های مناسب برای این بیماری، دوی آهسته، تنیس، پیاده روی و… می‌باشد.

نتیجه‌گیری

بیماری پوکی استخوان در سالمندان، یکی از بیماری‌های خاموش است که گریبان‌گیر خیلی از سالمندان می‌شود. این بیماری ممکن است به گونه‌ای خطرناک و آسیب‌زا باشد که فرد مبتلا به پوکی استخوان، با یک سرفه، دچار شکستگی استخوان شود.

لازم به ذکر است شکستگی‌های مربوط به این بیماری، بیشتر در نواحی مانند لگن، ستون فقرات و یا مچ دست رخ می‌دهد.

 اگر شما به اطلاعات مربوط به پوکی استخوان نیازمند هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت توانیتو، اطلاعات مورد نیاز خود را درباره پوکی استخوان به دست آورید.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها