توانیتو توانمند سازی برای همه

چهارشنبه سوری و مراقبت از افراد دارای معلولیت

چ

همانطور که همه ما می‌دانیم، چهارشنبه سوری یکی از رسوم باستانی ما ایرانیان است. جشنی که در این شب برگزار می‌شود، به علت داشتن پیشینه جالب، برای ایرانیان بسیار با ارزش است. آیین‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، شامل آیین‌های اصلی و آیین‌های اضافی، بسیار جالب و دیدنی است. این در حالی است که در سال‌های اخیر، به جای مشاهده شادی ایرانیان برای این جشن تاریخی، تلفات بسیار زیادی را باید متحمل شویم. در این شب، با وجود مراقبت‌های بسیار جهت کاهش دادن آسیب‌های احتمالی، همچنان بیماران سوختگی بسیاری دیده‌ می‌شوند.

حال بحث ما این است که در این شب، چگونه می‌توان افراد دارای معلولیت را از آسیب‌های احتمالی در امان نگه داشت؟!

با این بخش از مقاله‌های توانیتو همراه باشید، تا بیشتر در این باره بدانید.

پیشینه کلی چهارشنبه سوری

همانطور که گفته شد، یکی از جشن‌های بسیار جالب ایرانیان، چهارشنبه سوری است. این جشن در شب آخرین چهارشنبه هر سال شمسی در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود. از مراسم اصلی این جشن، آتش برافروزی و پریدن از آن است که با گردهم آمدن افراد در کنار هم انجام می‌شود. برای اجرای این مراسم، روش‌ها و آیین‌های مختلفی وجود دارد، که می‌توان به آیین اصلی یعنی آتش افروزی و پریدن از روی آن در حین خواندن جملات “‘سرخی تو از من، زردی من از تو” اشاره کرد.

مراقبتهای چهارشنبه سوری برای افراد دارای معلولیت و بدون معلولیت

جشن چهارشنبه سوری می‌تواند برای همه ایرانیان از جمله افراد دارای معلولیت بسیار جالب و دیدنی باشد. اما همانطور که می‌دانید، مواد استفاده شده در انواع اجناس آتش‌بازی، محرک و مشتعل هستند. بنابراین، این مواد می‌تواند هم برای تماشاچیان و‌ هم برای افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند خطرناک باشد.

قبل از هر چیزی لازم است، برای افراد دارای معلولیت و کودکان، توضیح داده شود، که استفاده از وسایل و وسایل آتش‌بازی ممکن است خطرناک باشد و در عین حال، از خطرات ناشی از حضور در خیابان‌ها را در روزهای چهارشنبه سوری، بیان گردد‌. بهتر است در این روز، در مکان‌های خلوت‌تر برای تفریح، یا مکان‌های باز شخصی، مانند حیاط خانه یا باغ‌های شخصی، از رسوم گذشته برای برگزاری این جشن استفاده کرد و تنها با برافروختن آتش و پریدن از روی آن، به شادی پرداخت‌.

تا جایی که امکان‌ دارد از بازی کردن آتش توسط کودکان جلوگیری کنید. برخی از نوجوانان و جوانان، با کم لطفی، دست به تفریحات پر خطر و استفاده از مواد محرقه بسیار پر خطر، به سلب آرامش افراد دیگر می‌شوند و گاها آسیب‌های جسمی و روانی جبران‌ ناپذیری را برای هم‌وطنانشان به وجود می‌آورند.

اما به طور کلی حتی اگر تصمیم به استفاده از فشفشه‌ها و ترقه‌‌های بدون خطر را نیز دارید، در فضای باز از آن‌ها استفاده کنید و مطمئن شوید که به آرامش افراد دیگر آسیب نمی‌رسانید. در هنگام روشن کردن آن‌‌ها، مراقب باشید که از دست‌ها و صورت خود فاصله داشته باشند، که به خودتان آسیب نرسانید و دچار سوختگی نشوید.

در این جشن بزرگ، افراد دارای معلولیت، شاید به علل مختلف، آسیب‌پذیر‌تر از انسان‌های بدون معلولیت باشند. این مسئله باعث می‌شود که بیشتر به توجه دیگران و احتیاط خودشان نیاز دارند. در صورت لزوم، اگر با خطرات احتمالی این شب آشنا نیستند، به آن‌ها توضیح دهید که باید در تا جایی که امکان دارد در منزل بمانند و برای برگزار کردن آیین‌های این مراسم، از امکان خصوصی و یا محیط‌های خلوت استفاده کنند.

اگر تصمیم به استفاده از فشفشه‌ها و ترقه‌ها دارند، این کار باید به کمک دیگران انجام بشود و همه جوانب احتیاط در نظر گرفته شود. علاوه بر آن، باید وسایل آتش بازی حتما از فروشنده‌های مطمئن خریداری کرد. از قرار دادن این وسایل در کنار ویلچر یا جیب‌های افراد دارای معلولیت خودداری کنید. در هنگام روشن کردن آن و به طور کلی هر نوع اشتعالی، باید دقت کنید که نزدیک ویلچر افراد دارای معلولیت نباشد‌.

چهارشنبه سوری و کرونا

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید، خطرات چهارشنبه سوری بسیار جدی می‌باشد و آسیب‌های ناشی از آن ممکن است جبران ناپذیر باشد. بنابراین به طور کلی و برای هر سال، بهترین راه برای سپری کردن این شب، در خانه ماندن می‌باشد و در صورت تمایل به برگزاری مراسم‌های مربوط به این شب، بهترین راه، استفاده از محیط‌های خصوصی می‌باشد‌. این مسئله در صورتی است که امسال، بسیار پرخطرتر از سال‌های گذشته می‌باشد. همانطور که می‌دانید، امسال علاوه بر خطرات مربوط به آتش‌سوزی، با حضور در جوامع، احتمال ابتلا به بیماری جدید کویید ۱۹ نیز وجود دارد‌.

آنچنان که مشاهده می‌کنید قبل از شروع چهارشنبه سوری، توصیه بهداشتی به همه افراد در خانه ماندن و قرنطینه شدن است. این کار باعث می‌شود هرچه بیشتر از ابتلا به ویروس کرونا مصون بمانند. بنابراین با شروع چهارشنبه سوری، این اهمیت این توصیه دوچندان می‌شود‌. چرا که خطرات حضور در اجتماعات شلوغ، بسیار محتمل است.

همچنین احتمال آسیب‌پذیر بودن افراد دارای معلولیت، در برابر ویروس کرونا، بیشتر از افراد بدون معلولیت می‌باشد. بنابراین، رعایت کردن جوانب مختلف احتیاط برای این افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است. بیان این مورد، نشان دهنده اهمیت دو چندان در خانه ماندن و قرنطینه شدن افراد دارای معلولیت است.

با توجه به این که جشن چهارشنبه سوری ممکن است بخش بزرگی از خطرات را برای این افراد به ارمغان بیاورد و همچنین با توجه به احتمال ابتلا این افراد به ویروس کرونا، که ممکن است تهدیدی برای جان آن‌ها و حتی افراد بدون معلولیت باشد، بهترین راه، در خانه ماندن، در کنار خانواده بودن و استفاده از گرمای در کنار هم بودن قلب‌هایمان است. این زمان فرصت مناسبی است که بیشتر از قبل قدر عزیزانمان را بدانیم و از در کنار یکدیگر بودن لذت ببریم.

سخن پایانی

در مقاله، فرصتی پیدا شد تا درباره چهارشنبه سوری، خطراتی که ممکن است در این شب برای افراد دارای معلولیت پیش بیاید و همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا، امکان دارد که آسیب‌های جبران ناپذیری برای آن‌ها پیش بیاید. بنابراین، بهترین راه این است که در این مدت و علی‌الخصوص در شب چهارشنبه سوری هرچه بیشتر در خانه بمانیم و از این محیط امن خانه استفاده کنیم.

توانیتو سلامتی و شادابی روزافزون را برای شما  و خانوادتان آرزو می‌کند.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها