چگونه از اقلام بهداشتی به صورت صحیح استفاده کنیم

باز هم صحبت درباره کرونا و مسائل مهم درباره آن‌ ادامه دارد. به واقع کرونا چیزی است که هر چقدر هم زمان بگذاریم و مطلب بخوانیم کم است. بنابراین در اینجا هم نکاتی که باقی مانده است که باید به عنوان احتیاط رعایت کنیم، مجددا بازگو می‌کنیم.

همانطور که می‌دانید یکی از مفیدترین وسایلی که در دوران کرونا خیلی به کار انسان‌ها آمده است، انواع وسایل بهداشتی است؛ بنابراین قرار است در این مقاله شما را با نکات مختلف و طریقه مصرف انواع اقلام بهداشتی آشنا کنیم. تا انتهای مقاله شکیبا باشید و تا انتها ما را همراهی کنید.

اقلام بهداشتی که در دوران کرونا میتوان استفاده کرد:

وسایلی که در دوران‌کرونا به کارمان می‌آید را اغلب می‌شناسیم. وسایلی که این روزها ساده‌تر از چند ماه گذشته می‌توان یافت‌. وسایل شست و شو، مانند صابون و شامپو بدن و همچنین مواد شوینده البسه و ظروف که باید روزانه به دفعات متعدد از آن‌ها استفاده کنیم یکی از وسایل بهداشتی است که در دوران کرونا کاربرد زیادی دارد.

وسیله مهم دیگر که قطعا می‌دانید که باید در هنگام حضور در هر اجتماعی از آن باید استفاده کنید ماسک است. ماسک‌ها با انواع مختلفی وجود‌ دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند که در ادامه مطالعه می‌کنید.

 

اگر ماسک‌ها تنها در اجتماعات کوچک و بزرگ کاربرد داشته باشد، دستکش حتی در هنگام تنهایی هم استفاده می‌شود. بنابراین برای تهیه دستکش‌ها هم باید اقدامات لازم انجام شود. بعلاوه اینکه دستکش‌های بهداشتی نیز با تنوعات زیادی یافت می‌شوند که باید بدانیم کدام مورد در چه راهی کاربرد بیشتری دارد.

استفاده از الکل هم که دیگر نیازی به توضیح ندارد. سطوح و مکان‌های مخلف به وسیله الکل ضد عفونی می‌شوند. حتی اگر در موقعیت‌های مختلف به شوینده‌های دست، دسترسی نداشتید، باز هم الکل به کمک شما می‌آید.

 

نکات مهم جهت استفاده از اقلام بهداشتی:

بهتر است برای شروع صحبت درباره وسایل بهداشتی، از مواد شوینده دست استفاده کنیم. قبل از هر چیز می‌گوییم که مهم‌ترین نکته برای استفاده از صابون‌های جامد یا مایع دستشویی این است که استفاده از آن‌ها را فراموش نکنید! یادتان نرود که در طول روز به بهانه‌های مختلف دست‌های خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.

نکته دوم طریقه شستن دست‌هاست. باید توجه داشته باشید که قسمت‌های مختلف دست باید با صابون فراوان شسته شوند. بین نگشت‌ها، کف دست، زیر ناخن‌ها، پشت دست و انگشتان شست نقاطی هستند که باید با دقت شسته شوند. در صورتی که از صابون‌های جامد استفاده می‌کنید، به خاطر داشته باشید که پس از هر بار استفاده صابون را نیز بشویید. همچنین صابون‌های جامد پس از مدت کوتاه باید تعویض شوند.

استفاده از ماسک را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید پس از هربار بیرون رفتن بدون ماسک ممکن است احتمال ابتلا به کرونا‌‌ در شما به شدت افزایش پیدا کند. بهترین نوع ماسک ماسک‌های فیلتر دار است که درصد مقاومت بالایی در برابر عدم نفوذ ویروس دارد. پس از آن ماسک‌های سه لایه جراحی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما مراقب باشید برای استفاده از این ماسک‌ها از حتما از شستن آن‌ها خودداری کنید و مانع رسیدن هرگونه آبی بر روی آن‌ها شوید.

آب می‌تواند منافذ این ماسک‌ها را باز کند و در نتیجه دیگر تاثیری در جلوگیری از ورود ویروس نخواهد داشت. زمانی که فکر می‌کنید مدت زیادی باید از ماسک استفاده کنید، داخل ماسک از دستمال‌کاغذی استفاده کنید. این کار مانع از خیس شدن ماسک به وسیله تعریق صورت می‌شود.

به هیچ عنوان به قسمت بیرونی ماسک دست نزنید‌. مراقب باشید که ماسک را پشت و رو استفاده نکنید. حتما شما بهتر می‌دانید که ماسک کاملا وسیله‌ای خصوصی است و استفاده کردن از ماسک دیگران خطرناک است. برای جابه جا کردن ماسک و همچنین در آوردن ماسک از بند‌های آن کمک بگیرید.

ماسک‌های پارچه‌ای اغلب برای افرادی استفاده می‌شود که ناقل هستند و برای پیشگیری از ابتلا به کرونا کاربردی ندارند.

شیلد‌ها وسایلی هستند که کاربردی مانند ماسک‌ها دارند. اما شباهت عملکرد آن‌ها باهم، باعث نمی‌شود که زمتن استفاده از شیلد ماسک را فراموش کنیم! اگر تصمیم به استفاده از شیلد را دارید ماسک هم باید داشته باشیم. شیلد‌ها عموما برای افرادی که بیشتر در حال صحبت کردن هستند کاربرد دارد. مغازه‌دار‌ها، سخنران‌ها و یا مربی‌ها شیلد کاربرد فراوانی دارد.

حتی اگر ماسک و شیلد تنها در بیرون از منزل کاربرد داشته باشند، با این حال استفاده از دستکش در خانه هم به کار می‌آید. دستکش‌ها برای ضدعفونی کردن مکان‌های مختلف، برای ممانعت کردن از دست زدن به صورت استفاده می‌شود.

برای استفاده از دستکش‌ها، حتما از جنس لاتکس استفاده کنید. دستکش‌های پلاستیکی برای عدم نفوذ ویروس تاثیر زیادی ندارد.

دستکش‌های استفاده شده، منبع آلودگی و ویروس است. سطح آن را به جایی نزنید. مرتبا دستکش‌های خود را عوض کنید. زمانی که دستکش دارید به چشم‌ها، بینی و دهان خود دست نزنید. زمانی که تصمیم به خارج کردن دستکش دارید، حتما دستکش‌ها را از پشت، درآورده و دور بیندازید.

الکل‌ها وسایلی هستند که اگر چه توانایی ضدعفونی کردن را دارد، با این حال در مواقع خاص می‌توانند خطرافرین هم باشند. سعی کنید بیش از اندازه الکل را با پوست دستتان ارتباط ندهید. الکل برای پوست مشکل ساز است.

الکل‌های صنعتی یا متانول برا ضدعفونی کردن مناسب نیستند. خاصیت ضدعفونی کردن این الکل بسیار ناچیز است و مصرف خوراکی آن می‌تواند منجر به کوری یا مرگ شود.

برای ضدعفونی کردن باید الکل اتانول را استفاده کنید. همچنین استفاده از متانول برای پوست انسان آسیب‌های بیشتری را به همراه خواهد آورد.

به خاطر داشته باشید برای استفاده از الکل برای پاک کردن سطح تلفن همراه، حتما تلفن خود را در ابتدا خاموش کنید. چرا که اگر هنگام ضدعفونی کردن، تماسی با تلفن شما حاصل شود ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود.

سخن پایانی:

چگونگی استفاده از اقلام بهداشتی، باید با رعایت نکات مختلف باشد تا تاثیزات مثبت خود را داشته باشد. در غیر اسن صورت استفاده از آن‌ها بی‌تاثیر است. اگر تصمیم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارید حتما این مسائل را کامل رعایت‌ کنید تا امنیت بهداشتی بیشتری برای شما حاصل شود. چنین نکات ساده‌ای اگر به صورت کامل رعایت شوند، میزان ابتلا و مرگ و میر در کشور به صورت چشم‌گیری پایین می‌اید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *