کارآفرینی مسیری درخشان برای معلولان

در تعریف رسمی کارآفرینی چنین آمده است: «کارآفرینی فرآیند شروع تجارت یک شخص و یا یک سازمان به منظور سودآوری یا تامین نیازهای اجتماعی است. کارآفرینی تجاری به لحاظ سودآوری، با کارآفرینی اجتماعی و خیریه متفاوت است. پس از تعریف کارآفرینی، لازم است بدانیم که چه کسی کارآفرین نامیده می‌­شود؟ کارآفرین معلول کیست و چه کارهایی انجام می­‌دهد؟

کارآفرین، شخصی است که با فراهم کردن منابع فیزیکی، مالی و انسانی موردنیاز برای شروع یک تجارت، آن را عملی کرده و مسئولیت موفقیت و شکست طرحی را که ارائه داده می‌­پذیرد. کارآفرین یا سرمایه مورد نیاز برای شروع تجارتش را از منابع شخصی خود سرمایه‌گذاری می­‌کند و یا این مبلغ را از منابع خارجی سرمایه‌گذاری نموده و مسئول موفقیت یا شکست خود است.

 فرد کارآفرین با صرف زمان و انرژی و با به کارگیری منابع مالی و انسانی، به گونه‌ای این منابع را هماهنگ ساخته و به کار می­گیرد که ارزش آن­ها و یا محصولات به دست آمده از آن­ها، نسبت به حالت اولیه سود داشته باشد. چنین اشخاصی با توجه به توانایی‌هایی که در تشخیص فرصت‌ها دارند و نیز با توجه به مهارتشان، در راستای توسعه موقعیت‌های پیش‌آمده، نقشی غیرقابل‌انکار در اقتصاد و تحولات اجتماعی دارند.

کارآفرین معلول

در چند سال اخیر شاهد رشد روزافزون شمار افراد معلول در سراسر جهان بوده‌ایم که به دلایل متفاوتی معلول شده‌اند. بنابر آمار حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌­دهند. معمولا افراد معلول، به دلیل شرایط خاص خود، در زمینه اشتغال با مشکلات زیادی مواجه هستند. یکی از زمینه‌های بازگرداندن این دسته از افراد به آغوش جامعه و فراهم کردن فرصت برای زندگی عادی آنان، شغل مناسب است. مطالعات حاکی از آن است که افراد معلول، کارآفرینی را به کار نزد افراد دیگر و یا کارهای سازمانی ترجیح می‌­دهند. به گونه‌ای که می‌توان گفت میزان کارآفرینی در میان افرا دارای اختلالات جسمی، از افراد عادی بیشتر است.

همه ما بارها قصه‌های افراد معلول موفقی را شنیده‌ایم که با وجود محدودیت‌های جسمی فراوانی که دارند، توانسته‌اند قدم‌های مهم و بزرگی بردارند و بسیار بدرخشند.

 «لودویک وان بتهوون» موسیقی‌دان معروف آلمانی از اختلال ناشنوایی رنج می­برد. «هلن کلر» نخستین فارغ‌التحصیل نابینا و ناشنوای دانشگاه بود و «استیون ویلیام هاوکینگ»، یکی از بزرگترین فیزیکدانان نظریه معاصر، از بیماری فلج نخاعی رنج می­برد. وی حتی قدرت تکلم هم نداشت.

مزیت‌های کارآفرینی

کارآفرینی برای فرد معلول، علاوه بر مزیت‌های مالی، به لحاظ اجتماعی و فرهنگی نیز مفید و موثر است. اگرچه کارآفرینی و توسعه آن، نقش زیادی در موفقیت افراد معلول دارد، اما هنوز مطالعه جدی در این حوزه صورت نگرفته است.

چالش‌های موجود در مسیر کارآفرین معلول

شمار زیادی از معلولین، به منظور ایجاد تعادل میان کار و زندگیشان، به کارآفرینی روی آورده‌اند و در این زمینه با مشکلات و دردسرهای زیادی روبه‌رو شده‌اند. نبود امکانات آموزشی مناسب کارآفرینی برای افراد دچار اختلالات جسمی و نیز عدم وجود شایستگی‌های لازم در این بحث، ازجمله چالش‌های موجود در مسیر پرپیچ‌وخم کارآفرینی افراد معلول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *