کاردرمان؛ بررسی شغل، مراحل تحصیلی و نحوه دریافت مجوز و بازار کار

امروزه یکی از مشاغلی که بسیار پر رونق است و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده، کاردرمانی است. حتی در زمان حال می‌بینیم که تا چه اندازه‌ای به کاردرمانان احتیاج مبرم داریم. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کاردرمانی جزو مشاغل بسیار پر اهمیت در جهان محسوب می‌شود.

نکاتی که در این بخش از مقالات توانیتو قرار است مطالعه کنید، درباره رشته و شغل کاردرمانی است؛ اینکه چگونه افراد مسیر رسیدن به چنین شغلی را طی خواهند کرد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله شکیبا باشید و با ما همراهی کنید.

کاردرمانی چیست؟!

یکی از مهم‌ترین بخش‌های توانبخشی، به کاردرمانی تخصیص یافته است. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای این شغل در نظر گرفت، استفاده از تمامی مهارت‌های روانشناسی، فیزیوتراپی و آناتومی است‌. کاردرمانان عمدتا بر روی بخش‌های مختلف ذهن و یا جسم افراد متمرکز می‌شوند و در جهت بهبود آن فعالیت دارند.

عمدتا افرادی که برای کاردرمانی مراجعه می‌کنند، هدف استقلال را در نظر دارند. بنابراین مهم‌ترین کاری که شغل کاردرمانی می‌تواند انجام دهد، رسیدن این افراد به استقلال است؛ به گونه‌ای که مراجعان بتوانند پس از شرکت در این دوره‌ها، فعالیت‌های شخصی خود را، به تنهایی و بدون احتیاج به کمک دیگران انجام دهند

کاردرمانان چه کاری انجام می دهند؟!

 

مهم‌ترین فعالیتی که کاردرمانان می‌توانند به عنوان خدمت به جامعه انجام دهند، کمک به بخش‌های مختلفی است که افراد در آن احساس ناتوانی می‌کنند. این ناتوانی می‌تواند ناشی از مسائل مختلفی مانند کولت سن تصادف و بیماری‌های مختلف باشد‌. با توجه به این نکته که کاردرمانی فعالیتی است که با ادغام مهارت‌های مختلف روانشناسی، فیزیوتراپی و آناتومی کار خود را انجام می دهد، پس می‌توان نتیجه گرفت که کاردرمانان در زمینه‌های گوناگونی می‌توانند به افراد یاری رسانند‌.

عمدتا بیمارانی که به کاردرمانان مراجعه می‌کنند، انتظار دارند پس از طی کردن دوره‌های درمانی، تا حدودی بتوانند امور مربوط به خود را مدیریت کرده و به استقلال برسند.

مقاطع تحصیلی در رشته کاردرمانی:

اگر تصمیم به تحصیل در رشته کاردرمانی دارید، باید بگوییم که هدف عالی را برای آینده خود انتخاب کرده‌اید. کاردرمانی در دوره کارشناسی، گرایش خاصی ندارد. افرادی که می‌خواهند در رشته کاردرمانی تحصیل کنند، می‌توانند در مراحل کارشناسی پیوسته کاردرمانی، کارشناسی ارشد ناپیوسته کاردرمانی و همچنین دکترا حرکت کنند. گرایش‌هایی که در مقطع کارشناسی ارشد کاردرمانی می‌توان انتخاب کرد شامل کاردرمانی جسمی و کاردرمانی روانی می‌شود.

همچنین افراد می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌هایی مختلفی تحصیل کنند. این رشته‌ها شامل مدیریت توانبخشی، علوم تشریح، آموزش پزشکی، تاریخ علوم پزشکی، آمار زیستی، فناوری اطلاعات سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، انفورماتیک پزشکی، اپیدمیولوژی و نانوتکنولوژی پزشکی می‌شود.

در صورتی که تمایل به تحصیل در رشته کاردرمانی دارید، می‌توانید دانشگاه‌هایی را که کاردرمانی در آن تدریس می‌شوند را در خط زیر بخوانید.

دانشگاه‌های علوم پزشکی اراک، تبریز، اصفهان، ایران، مازندران-ساری، شیراز، شهید بهشتی، همدان، بهزیستی توانبخشی تهران، جندی شاپور اهواز، سمنان، زنجان و اغلب پردیس‌های خودگردان رشته کاردرمانی را تدریس می‌کنند.

برای تحصیل در رشته کاردرمانی، باید ۱۲۸ واحد درسی، ۲۸ واحد دروس پایه، ۲۰ واحد عمومی و همچنین ۲۴ واحد کارآموزی در عرصه را گذراند.

دریافت مجوز کاردرمانی:

محل کار کاردرمانگران، باید پس از دریافت مجوز‌هایی که ضروری است و همچنین مطابق با اصول و قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهیه شود.

از جمله مدارکی که باید به منطقه تحصیلی مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شود شامل مدارک تحصیلی، گواهی انجام خدمات قانونی، عکس ۳×۴، شناسنامه و آدرس محل کار است.

برای انجام کار و تاسیس دفتر کار، حتما باید فردی دارای دکترای کاردرمانی، فردی دارای مدرک کارشناسی ارشد کاردرمانی و فردی با کارشناسی کاردرمانی که همگی ۵ سال سابقه کار دارند، وجود داشته باشند. در سایر شهر‌ها احتیاج به افراد با سابقه بیشتر از سه سال و با مدرک بالاتر از کارشناسی نیاز است.

محل کار کاردرمانان باید به گونه خاصی باشد تا مجوز وزارت بهداشت را بگیرند. محیط در کمترین حالت ممکن باید ۴۰ متر مربع باشد. به همین دلیل به هیچ عنوان مکان مورد نظر را قبل از تایید کارشناسان مربوطه، اجاره نکرده و یا نخرید.

وسایلی که برای این شغل استفاده می‌شود باید همگی سالم و تضمین شده باشد.

بازار کار کاردرمانی:

با توجه به اینکه در ایران احتیاج به رشته کاردرمانی از گذشته کمتر نشده است، بنابراین می‌توان گفت که کاردرمانان در آینده، بازار کار بسیار مطلوبی را مشاهده خواهند کرد. علاوه بر این مورد می‌بینیم که کاردرمانی جزو مشاغلی است که با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی‌های پزشکی، رو به تکامل است. بنابراین می‌توان آینده درخشانی را برای افرادی که رشته کاردرمانی را برگزیده‌اند پیشبینی کرد.

کاردرمانان عموما برای کار، مراکز درمانی خصوصی را برمی‌گزینند. علاوه بر این، مراکز درمان دولتی، انواع بیمارستان‌ها، مراکز مختلف توانبخشی و روانی، بهزیستی، مراکز نگهداری و مراکز آموزشی افراد کم توان ذهنی و کودکان استثنایی، خانه سالمندان، موسسات مختلف پژوهشی و … مکان‌هایی است که کاردرمانان در آنجا مشغول به کار هستند.

در صورتی که مایل به تحصیل در رشته کاردرمانی باشید، باید بگوییم که با توجه به اینکه این رشته زمینه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد، درآمد خوبی را برای شما رقم خواهد زد. اما باید توجه داشت که این رشته، میزان پشتکار و فعالیت درمانگر را نیز می‌‌طلبد.

افرادی که در ابتدا تازه مراحل تحصیلی خود را به اتمام رسانده‌اند، با شرکت در مراکز‌ درمانی خصوصی و دولتی، درآمد مطلوبی را دریافت می‌کنند. با این حال هرچه سابقه کار فرد بالا‌تر رفته و فعالیت‌های مربوط با کار او بیشتر شود، یقینا درآمد نیز افزایش می‌یابد‌

نکته بسیار جالب درباره رشته کاردرمانی این است که، سازمان نظام پزشکی به افرادی که کارشناسی کاردرمانی با ۵ سال سابقه کار در شهر‌های بزرگ و ۳ سال سابقه کار در شهر‌های کوچک دارند، اجازه فعالیت به تنهایی را خواهد داد. این شرایط برای افرادی که مدرک فوق لیسانس دارند نیز به صورت ساده‌تر، صادق است‌.

سخن پایانی:

در این بخش از مقالات توانیتو یکی از پرطرفدار ترین رشته‌های توانبخشی را مورد بررسی و کنکاش قرار دادیم. افراد علاقه‌مند می‌توانند با تلاش و کوشش و با اراده بالا، از خداوند یاری بخواهند و در این مسیر حرکت کنند. آیندگان به خدمات توانبخشان و کاردرمانان مختلف نیاز فراوان دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *