کاردرمانگر کیست و چگونه به افراد دارای معلولیت و سالمندان کمک می‌کند

در کل باید بگوییم که شنیدن نام کاردرمانی برای افراد مختلف یادآور تصورات مختلفی است. ارائه یک تعریف دقیق و مشخص برای کاردرمانی کار ساده‌ای نخواهد بود. به این علت که کاردرمانی حیطه‌های مختلفی از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درباره کاردرمانی، کاردرمانگران و تاثیرات آن‌ها بر روی افراد دارای معلولیت و سالمندان، توضیحات لازم را ارائه نماییم.

کاردرمانی چیست؟!

کاردرمانی یا ارگوتراپی، یکی از زیرشاخه‌های توان‌بخشی است. کاردرمانی در واقع تمامی ابعاد روحی، روانی‌ و جسمی یک بیماری و تاثیرات جانبی مختلفی که بر روی عملکردهای اجتماعی و فرد بیمار دارد را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع کاردرمانی به افراد‌ کمک می‌کند تا از وابستگی خارج شده و به سمت فعالیت‌های مستقل روزانه روی بیاورند. این کار ضمن توجه به علایق مراجعین، به درمان اختلالات در حیطه جسمانی و روانی در مقاطع سنی مختلف می‌پردازد.

کاردرمانگر کیست؟!

همان طور که در بالا گفته شد، کاردرمانگر کمک‌ می‌کند تا افراد دارای مشکل و ناتوانی‌های جسمی، بتوانند به صورت مستقل زندگی کنند. حتی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که توانایی کار کردن را پیدا کنند و درآمد مستقل داشته باشند.

باید بگوییم که کاردرمانگران در دو حوزه فعالیت می‌کنند، حوزه روانی و حوزه جسمی. در واقع این افراد تاثیرات یک بیماری بر جنبه‌های متخلف زندگی بیمار را در نظر می‌گیرند و با ارائه تکنیک‌های مناسب درمان، فرد را به سمت زندگی مستقل هدایت می‌کند.

در واقع متخصصان کاردرمانی می‌توانند یک برنامه جامع درمانی را به بیماران ارائه می‌دهند.آنها این کار را با تسلط کافی بر علوم مختلف فیزیولوژیکی، آناتومی و روانشناختی انجام می‌دهند. یعنی در کاردرمانی تمرکز اصلی لزوما روی بیماری نیست، بلکه کاردرمانی به جنبه‌های مختلف زندگی توجه کرده و ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کاردرمانگران خوب، مانند هر کارشناس دیگری، باید دانش، مهارت و تجربه کافی در زمینه‌های کاری خود داشته باشند. باید بگوییم بعد از این ویژگی‌ها یکی دیگر از صفات خوب یک کاردرمانگر علاقه به ارتباط با انسان‌ها و صبور بودن آن‌هاست. چون کاردرمانگر با انسان‌های مختلف در سنین مختلف و از قشرهای مختلف جامعه در ارتباط است که اغلب به واسطه شرایطشان، صبر و حوصله کمی دارند و زودرنج هستند. بنابراین کاردرمانگران باید با حوصله بیشتری با این عزیزان برخورد داشته باشند.

وظایف اصلی کاردرمانگران چیست؟

 • معالجه اختلالات روانی و جسمی
 • تهیه و تدوین برنامه جامع درمانی
 • آموزش حرکات و تمرین‌های مختلف به بیماران
 • آموزش کارهای مختلف برای رسیدن به استقلال در زندگی؛ مثل آشپزی کردن،آراستن ظاهر، امور شخصی، استفاده از گوشی موبایل و…
 • استفاده از نرم‌افزار‌های کامپیوتری در جهت پیشرفت بیماران در حل مسائل، تصمیم‌گیری، حافظه، هماهنگی و…
 • برنامه‌ ریزی و ارزیابی دقیق پیشرفت بیماران
 • کمک به درمان انواع بیماران از جمله معتادان، بیماران افسرده افراد دارای معلولیت، سالمندان و…
 • بررسی محیط خانه و محیط کار بیمار و متناسب‌سازی آن با نیاز‌های بیمار

کاردرمانی برای افراد دارای معلولیت

متخصصین در طول جلسه کاردرمانی، مشکلات فرد دارای معلولیت را ارزیابی کرده و تشخیص می‌دهند. سپس می‌توانند برای این افراد یک برنامه عملی را طراحی کنند. در واقع درمانگر به بهبود کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت کمک می‌کند.

کاردرمانان می‌توانند در مواردی مثل رسیدگی مناسب به مشکلات عضلانی و اسکلتی، ارائه پیشنهاد برای تغییر محل خانه یا محل کار برای افراد دارای معلولیت، ارزیابی توانایی‌های رانندگی و ارائه مجوز پارک برای افراد دارای معلولیت، روحیه بخشی و بهبود راحتی برای افرادی که دارای معلولیت هستند و… کمک کنند.

کاردرمانی در سالمندان

امروزه همه‌ انسان‌ها پذیرفته‌اند که سالمندی بیماری محسوب نمی‌شود. اما در واقع باید بگوییم این اصلی غیر قابل انکار می‌باشد که در هنگام افزایش سن انسان‌ها، قوای بدنی آن‌ها تحلیل رفته و ظرفیت‌های عملکردی دستگاه‌های مختلف بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه بدن در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

اما باید بگوییم اگرچه بالا رفتن سن امری اجتناب‌ناپذیر است، اما ما می‌توانیم آن را به تاخیر بیندازیم و از عوارض آن جلوگیری کنیم.

اهداف و برنامه‌های کاردرمانی در قالب تکنینک‌های تمرین‌درمانی و فعالیت درمانی به فرد سالمند ارائه می‌شود.

اولین زمینه کاری در کاردرمانی سالمندان که از اساسی‌‌ترین آن‌ها نیز‌ می‌باشد، به مهارت‌های مربوط به زندگی روزمره معروف است. در این مهارت‌ها فرد باید از خود محافظت نماید یا در واقع، حفظ موجودیت کند. در این مرحله به فرد مهارت‌هایی آموزش داده می‌شود که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با هدف حفظ خود و نیل به سمت استقلال شخصی، مرتبط هستند.

 برای مثال می‌توان به تغذیه، استفاده از سرویس بهداشتی، محافظت از خود و… اشاره کرد. در واقع کارشناسان اصطلاحا، کار و آموزش‌های مرتبط با زندگی‌ کردن یا چگونه بهتر زندگی کردن در دوران پیری را کاردرمانی می‌گویند و معتقد هستند که کاردرمانی موثرترین راه برای کمک به سالمندان می‌باشد.

فواید کاردرمانی برای سالمندان

 1. تجویز‌ و آموزش کار با وسایل کمکی و نحوه جابجایی و حرکت سالمندان
 2. حمایت و ساپورت سالمندان از نظر سایکوسوشیال
 3. تقویت انگیزه و بهبود مهارت‌ها ارتباطی و اجتماعی در افراد سالمند
 4. استفاده از تکنینک‌هایی تطابقی

مراحل انجام اقدامات کاردرمانی

فرایند کاردرمانی شامل ارزیابی، طرح درمان، و ارزیابی مجدد می‌باشد.

در مراحل ارزیابی و بیماریابی، افرادی که نیاز به کاردرمانی دارند مشخص می‌شوند. در مرحله بعدی که درمان می‌باشد، با توجه به شرایط و امکانات‌ و محدودیت‌ها، طرح و زمان درمان ریخته شده و مورد اجرا قرار می‌گیرد.

پس از اجرا، ارزیابی مجدد برای بررسی تاثیر برنامه درمانی انجام می‌گیرد. به‌طور کلی باید بگوییم تمامی افرادی که، به علت مشکل یا مشکلاتی لازم است، تحت درمان قرار بگیرند تا به استقلال در عملکردهای مختلف برسند، کاندیدای کاردرمانی می‌باشند.

کاردرمانی برای سالمندان و معلولین در توانیتو

توانیتو بستری را فراهم کرده است تا افراد دارای معلولیت و سالمندان محترم بتوانند به سادگی با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند و یافتن پزشک برای آن‌ها دیگ امری وقت‌گیر نباشد.

در واقع در توانیتو کاردرمانگران با در نظر گرفتن شرایط محل زندگی و محل کار افراد دارای معلولیت و سالمندان می‌توانند تمریناتی را در جهت حفظ سلامتی و آسان‌تر‌کردن زندگی، به این افراد ارائه دهند.

 اولویت‌های کاردرمانی توانیتو بر اساس نکات پزشکی و شخصی فرد انجام می‌شود .همچنین لازم به ذکر است که خدمات کاردرمانی توانیتو در منزل،  ویژه عزیزانی است که توانایی جابه‌جایی و حرکت کردن را ندارند.

توانیتو آماده است تا دنیایی بهتر برای افراد دارای معلولیت و سالمندان نازنین، بسازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *