کاردرمانی حسی چیست؟

به نظر شما کاردرمانی حسی در چه نوع اختلالاتی کاربرد دارد؟

 کاردرمانی حسی در رابطه با اختلالاتی به نام یکپارچگی حسی عمل می‌کند، که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید. اما قبل از آن باید درباره اختلالات یکپارچگی حسی بیشتر بدانیم.

این بیماری، یک نوع اختلال عصب شناختی است که عبارت است از: ناتوانی در پردازش اطلاعات خاصی که از طریق حس‌ها دریافت می‌گردد. اختلال یکپارچگی حسی در واقع برهم‌خوردگی و اغتشاش در فرآیند جذب و دریافت، سازماندهی و بروز اطلاعات حسی است.

کاردرمانی حسی در این نوع اختلال سعی در یکپارچه کردن اطلاعات دریافتی مغز دارد. از این رو به دنبال رفع چنین مشکلاتی تلاش می‌کند.

سایت«توانیتو» در نظر دارد با ارائه انواع مقالات علمی در رابطه با افراد دارای معلولیت، در کنار خدمات آنلاین این سایت، دریچه‌ای تازه برای داشتن یک زندگی آسوده را برای شما عزیزان به ارمغان آورد.

اصطلاح اختلال پردازش حسی((SID – SPD مجموعه اختلالات زیادی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این نوع اختلال در کودکان، جوانان و بزرگسالان ممکن است به صورت تکی یا ترکیبی وجود داشته باشد، که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اختلالات تلفیق حسی:

تلفیق حسی به میزان تطابق سیستم عصبی مرکزی در مورد شدت، میزان تناوب، تازگی، مدت زمان و… در یک تحریک حسی بستگی دارد.

 پردازش پیچیده در شرایط مختلف فرد را قادر می‌سازد تا با رفتارهای تطابقی درگیر شده و بهترین پاسخ را به این تجارب بدهد. اما فردی دارای مشکلات تلفیقی ممکن است با پاسخ‌های منفی و نامتناسب روبرو شود.  مثلا تصور کنید در یک خیابانی قرار دارید که یک آمبولانس از عقب به شما نزدیک می‌شود. یک پاسخ تلفیق حسی مناسب این است که شما آرامش خود را حفظ کنید و با دقت از سر راه آمبولانس کنار رفته و پس از رد شدن ماشین و قرار گرفتن در موقعیت عادی به جای خود برگردید. اما این موقعیت برای افراد بیش فعال و یا کسانیکه پاسخ تلفیق حسی خوبی ندارند، به صورت ترس و اضطراب بروز می‌کند و ممکن است این افراد با عدم درک شرایط موجود، از جلوی آمبولانس کنار نروند و موجب ترافیک و مشکلات بعدی شوند.

 • حساسیت بیش از اندازه:

زمانیکه فرد به یک یا چند تحریک حسی بیش از اندازه حساس باشد، آستانه سیستم عصبی برای ورودی‌های حسی بسیار پایین است و نیاز به شدت و توالی تحریکات حسی دارد. برای رسیدن به پاسخ مناسب باید سطح برانگیختگی را کاهش دهیم.

در حساسیت حسی سراسری، فرد با حساسیت بالا ممکن است در رفتارهایی مانند جنگ و گریز، به صورت اجتناب حسی و تکه بر گوشه گیری، خود را از مشارکت در اجتماع محدود کند و یا به شکل فعالیت علیه دیگران، سعی در اعمال نفوذ در فضای شخصی آن‌ها داشته باشد.

 • حساسیت کم:

زمانیکه فرد حساسیت کمی در مورد یک یا چند نوع حرکت حسی داشته باشد، آستانه تحریک حسی برای ورودی‌های حسی در او بالاست و این افراد به تحریکات شدید تری برای برانگیخته کردن برای پاسخ نیاز دارند.

این موقعیت مانند زمانی است که کنترل حجم صدا کمتر از حد مورد نیاز باشد و این چنین، هرگونه تحریک از ترکیبات حسی بی فایده است. فردی با حساسیت کم حسی، تنبل و خواب آلود است. احتمالا چنین افرادی سخت به چیزهای مختلف علاقه‌مند می‌شوند و دیرتر توجه‌شان به صورت پایدار درگیر می‌شود.

 • واکنش‌های ترکیبی:

افرادی دارای این نوع واکنش‌ها به یک یا چند نوع از ورودی‌های حسی، و نه همه آن‌ها واکنش‌هایی دارند. برای مثال: کودکانی با مشکلات لامسه، که احتمالا از پوشیدن برخی پارچه‌های خاص متنفراند ولی شاید عاشق شلختگی و نقاشی باشند. در واقع یکی از مهمترین ویژگی‌های کودکان دارای اختلالات پردازش حسی وجود تناقض است. زیرا سیستم عصبی بسیار موثر کار می‌کند. برای اکثر افراد این موضوع وابسته به این است که ورودی‌های حسی را به صورت فعال یا غیر فعال تجربه می‌کنند. برای مثال ممکن است شخصی از درآغوش گرفتن فردی متنفر باشد درحالیکه عاشق بغل شدن از طرف دیگران است.هنگامیکه فرد آرام می‌شود، تغذیه مناسب و خواب کافی بسیار قابل اهمیت است. در این حالت، نور، ازدحام جمعیت و شلوغی ممکن است وی را مضطرب کند. اما هنگامیکه تحت شرایط استرس زا قرار بگیرد، همه این عوامل می‌توانند برای او مشکل زا باشند.

 • ترکیب حسی:

برخی از مردم در شرایطی قرار می‌گیرند که به آن ترکیب حسی می‌گویند. در این نوع اختلال یک حس به دلیل تقاطع بین راه‌های حسی در مغز به یک حس دیگر ارتباط می‌یابد. در افرادی که چنین اختلالی را تجربه می‌کنند، اعداد، حروف و یا صداها ممکن است رنگی به نظر برسند، یا مزه با اشکال مختلف همراه باشد.

 • تحقیقات چه می‌گویند؟

این نوع از مشکلات در پردازش حسی می‌تواند باعث آشفتگی و بصورت کلی ناخوشایند باشند. بسیاری از افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند در تلاش هستند تا با کنترل بیشتر بر روی حواس و رفتار خود، بسیاری از مشکلات از قبیل: تنبلی، افسردگی، عصبانیت و دیگر نقایص شناختی را به خوبی مدیریت کنند.

درمان طلایی و استاندارد در رابطه با مشکلات پردازش حسی، همواره کاردرمانی توسط یک کاردرمانگر آموزش دیده و باتجربه گسترده در تئوری و تمرینات یکپارچگی حسی است.

 در کنار بسیاری از کاردرمانگران، روانپزشکان، روانشناسان، فیزیولوژیست‌ها، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصین بالینی در سلامت این افراد نقش مهمی دارند.

به زبان ساده تر، کاردرمانی مسیرهای عصبی بین مغز و بدن را بهبود می‌بخشد، که نتیجه آن تغییر در چگونگی احساسات و تفکر است. متخصصین سلامت مهارت‌های روانی، اجتماعی و عاطفی را اصلاح می‌کنند که نتیجه آن هم تغییر در چگونگی احساسات و تفکر است. درنتیجه هدف نهایی یکی است.

کودکان با مشکلات پردازش حسی((SID –SPD نیازمند کاردرمانی حسی مداوم توسط کاردرمانگران می‌باشند. اینگونه تعدیل و یکپارچگی حسی در آن‌ها افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند. در بیمارانی که از این اختلال رنج می‌برند، می‌توانند زیر نظر پزشک متخصص از روش‌های درمانی زیر استفاده کنند:

 • کاردرمانی حسی
 • ماساژ درمانی
 • آب درمانی
 • اتاق تحریکات حسی
 • اتاق تاریک

سایت«توانیتو» سایتی امین، مطمئن و در دسترس برای معرفی خدمات دهندگان و خدمات گیرندگان است. شما عزیز با مراجعه و ثبت نام در این سایت می‌توانید از ساده ترین تا اساسی ترین نیازهای خود را در آن برطرف کنید.

نتیجه گیری… 

کاردرمانی یک روش درمانی برای اختلالات پردازش حسی است. در این نوع کاردرمانی متخصصان با استفاده از یکسری تحریکات درصدد بهبود هرچه بیشتر و نیز یکپارچگی عملکرد مغز و عصب هستند.

 به صورت طبیعی، رفتارهای خروجی بایستی مورد پذیرش افراد جامعه قرار بگیرند. افراد دارای اینگونه مشکلات حسی ممکن است با تحریکات ناهنجار بسیاری در کشمکش باشند، که موجب آشفتگی خود و دیگران ‌می‌شوند.

کاردرمانگر در زمینه کاردرمانی حسی در تلاش است تا پردازش حسی را در این بیماران بصورت یکپارچه کنترل کند، که از جمله آن‌ها می‌توان به:

 • بازتوانی یک سیستم عصبی غیر فعال
 • خود تنظیمی در برابر سیستم عصبی مقاومت ناپذیر
 • انسداد داده‌های حسی
 • احساس بهتر از شرایط و موقعیت موجود
 • و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *