اضطراب

کاهش اضطراب سالمندان

همان‌طور که مطلع هستید دوران سالمندی سرشار از انواع احساسات و کمبودهایی است. این کمبودها به از دست دادن همسر، دوستان، عدم استقلال مالی و … تقسیم خواهد شد. اگر برنامه‌ای برای مقابله با این اتفاقات در زندگی نداشته باشیم، این اتفاقات می‌توانند باعث تشدید استرس و اضطراب در افراد سالمند شوند.

کشف منشأ احساسات منفی

برای برطرف کردن هر مسئله یا مشکلی در مرحله نخست باید منبع آن را شناسایی کنیم. نداشتن شناخت کافی بر روی مشکلات همانند این است که وارد یک مسابقه شویم بی‌آنکه اطلاعات کافی بر روی حریف خود داشته باشیم. پس برای مقابله با مشکلات و احساسات منفی‌ای که بر سر راه ما قرار دارد در مرحله نخست باید ریشه‌یابی کنیم و اطلاعات کافی را نسبت به آن موضوع به دست آوریم.

تغییر ۳۶۰ درجه‌ای عادات روزمره

تمام افرادی که بر روی زمین زندگی می‌کنند برده عادات خود هستند اما این خود ما هستیم که نباید زندگی را به همین صورت که هست پذیرا باشیم چراکه زندگی چالش‌ها و چیزهای فراوانی برای ارائه به ما دارد. در پیرامون ما افراد بسیاری هستند که عاشق ماجراجویی هستند. ما باید با این افراد در تماس باشیم و به روح خود اجازه دهیم که فراتر از مرزهایی که برای خودساخته‌ایم رود و چالش‌های جدیدی را تجربه کند که این موضوع باعث از بین رفتن تقریبی اضطراب شده و ما را با دنیای جدیدی آشنا می‌کند.

با گذشته سالمندان شوخی نکنید!

اکثر سالمندان هم‌زمان با بالا رفتن سن، با توجه به تغییراتی که در جسم و روانشان رخ می‌دهد خلق‌وخوی خاصی پیدا می‌کنند که با دوران جوانی و میان‌سالی متفاوت خواهد بود. دسته‌ای از سالمندان در دوران جوانی فردی فعال بودند درصورتی‌که در دوان سالمندی بنا به دلایلی و اتفاقاتی که برای آن‌ها رخ داد افرادی گوشه‌گیر شدند. وظیفه‌ای که ما در مقابل این افراد داریم این است که به گذشته آن‌ها بی‌توجه بوده و صحبتی از آن به میان نیاوریم. چراکه برخی از سالمندان گذشته خوبی را همراه خود به سالمندی نیاورده و همیشه استرس و اضطرابی همراه خوددارند که نکند در جمعی آبروی خود را از دست دهند و در مورد گذشته‌ای مناسب که نداشته‌اند حرفی زده شود.

هماهنگی با اقوام

همیشه و در همه‌جا با اقوام نزدیکی که با آن‌ها ارتباط و رفت‌وآمد فراوان دارید هماهنگ باشید. این هماهنگی به این منظور صورت گیرد که نکند حرف یا واکنشی در مقابل سالمندان زده شود که آن‌ها را از زندگی روزمره و عادی‌شان به دور کنند. یا انجام اموری که سالمند به آن‌ها تسلط دارد را به دست‌گیرند که باعث ناراحتی سالمند شود . انجام برخی امور خیرخواهانه همیشه نتیجه مثبتی در پی نخواهد داشت و گاها با نتیجه‌ای غیرازآن نتیجه که ما به آن فکر می‌کنیم رخ خواهد داد. این کار ما نه‌تنها باعث سرخوردگی سالمند خواهد شد بلکه باعث نگرانی و اضطراب سالمند نیز می‌شود به این دلیل که سالمند فکر می‌کند که دیگر توانایی انجام امور را ندارد و نسبت به زندگی آینده خود ناامید و سرخورده خواهد شد.

استقلال مالی

همان‌طور که در مقاله قبلی نیز به آن پرداختیم استقلال مالی یکی از مهم‌ترین ارکان دوران سالمندی است. سالمندی که استقلال مالی ندارد افکار و نگرانی‌هایی به سراغش خواهند آمد مانند تهیه وسایل روزمره زندگی، تهیه وسایل شخصی و … . به‌طور طبیعی و معمول برخی از افراد سالمند ازنظر مالی در تنگنا قرار می‌گیرند و با مشکلاتی مواجه می‌شوند. این مشکلات به غم و اندوه سالمندان می‌افزاید که خود باعث افزایش استرس و اضطراب در این افراد خواهد شد.

تجربه وعده‌های جدید غذایی

تجربه وعده‌های جدید غذایی شاید امری خنده‌دار و تفریحی باشد اما باعث خواهد شد که افراد خلق‌وخوی  خود را که تا مقداری تغییریافته برای زندگی‌ای جدید آماده کنند. این امر علاوه بر یافتن خلق‌وخوی جدید خود همچنین باعث خواهد شد که برای مدتی از زندگی روزمره و عادی خود فاصله گرفته و لحظاتی را برای خود صرف کنید. همه این امور دست‌به‌دست یکدیگر داده تا افراد سالمند را از استرس و اضطرابی که گاها و یا در بعضی مواقع همیشه همراه خوددارند دور کنند.

توانیتو به‌منظور کمک رساندن و ایجاد بستری برای سالمندان و معلولین ایجادشده است. توانیتو قصد دارد با کمک افرادی که تمایل به همکاری دارند، مکان و بستری را فراهم کنند تا افراد معلول و ناتوان زندگی آسوده و به‌دوراز استرس و اضطراب برای خود ایجاد کنند.

خودتان را باور کنید!

مطمئن‌ترین روشی که برای سالمندان جواب خواهد داد این است که احساس مفید بودن کنند. این حس مفید و توانا بودن باعث خواهد شد که سالمندان اعتمادبه‌نفس بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند و خود را افرادی مهم تلقی کنند. این توانایی حتی می‌تواند کمک کردن به همنوعان و هم‌سالان خود نیز باشد که حسی خوب و غیرقابل وصف را در فرد ایجاد خواهد کرد. ایجاد حس خوب در افراد باعث خواهد شد که از استرس و اضطراب این موضوع که افرادی بی‌فایده هستند دور شده و زندگی ایده آل برای خود ایجاد کنند.

ترحم کردن ممنوع، احترام بگذارید

یکی از رایج‌ترین کارها و اتفاقاتی که در مقابله با افراد سالمند و معلول رخ می‌دهد ترحم کردن به آن‌ها است. ترحم کردن به این افراد باعث خواهد شد که فکر کنند توانایی انجام کاری را ندارند و همچون باری اضافه بر روی دوش خانواده و اطرافیان هستند. ما باید به یاد داشته باشیم در مقابله با این افراد با احترام با آن‌ها برخورد کنیم نه اینکه به آن‌ها ترحم بورزیم.

امید است با آموزش‌هایی که در سایت و شبکه‌های مجازی توانیتو موردمطالعه قرار می‌دهید حس بهتری را به سالمندان و معلولین انتقال داده و امید به زندگی را در این افراد افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *