کایروپراکتیک

کایروپراکتیک و درمان های دستی

کایروپراکتیک چیست؟

آیا نسبت به کایروپراکتیک و نحوه درمان دستی و سنتی آگاهی دارید؟ معمولاً بسیاری از افراد برای تسکین دردهای استخوانی و ستون فقرات خویش به درمان خانگی همچون کایروپراکتیک رجوع می‌کنند. در این مقاله ابتدا این روش درمانی و نحوه تشخیص معالجه آن روی بیمار را تعریف کرده، سپس از مضرات و محاسن این شیوه درمان سخن می‌گوییم.

درمان کایروپراکتیک (Chiropractic) نوعی درمان دستی و سنتی است که گاهی به‌عنوان یک نوع درمان مکمل برای مشکلات مربوط به سیستم اسکلتی و ستون فقرات بدن انسان به کار می‌رود. این نوع درمان با پیشگیری از اختلالات مربوط به دستگاه اسکلتی و عضلانی مانع از تأثیر این اختلالات بر ستون فقرات و دستگاه‌های عصبی می‌شود.

دکتر با تشخیص مشکلات سیستم حرکتی بدن به‌خصوص ستون فقرات، مانورها و حرکات و فشارهایی روی آن‌ها انجام می‌دهد تا آن اختلالات را برطرف سازد.

کایروپراکتیک به تشخیص و درمان کدام دردها می‌پردازد؟

کایروپراکتیک برای درمان دردهایی چون مفاصل و عضلات و استخوان‌ها کاربرد دارد. از جمله این دردها عبارت‌اند از گردن درد، کمردرد، درد شانه، پادرد و سیاتیک، دیسک کمر، دردهای مربوط به مفاصل پا، مشکلات مربوط به مفاصل دست و سندروم درد اسکلتی و عضلانی مزمن.

نحوه تشخیص مشکلات استخوانی و سیستم عصبی توسط دکتر

ابتدا پزشک مربوطه معاینه کامل از ستون فقرات بیمار را انجام می‌دهد تا هر نوع اختلال و مشکل حرکتی را تشخیص دهد. او از راه‌های مختلفی به معاینه می‌پردازد که هیچ‌کدام از آن‌ها برای بیمار درد و عوارضی نخواهند داشت. اختلالات بیومکانیکی و کجی ستون فقرات در رادیوگرافی مشخص می‌شوند. برای تشخیص بیشتر از ام آر آی، سی تی اسکن و ترموگرافی نیز استفاده می‌شود.

پس از تشخیص عارضه جابجایی ستون فقرات و استخوان‌ها و بر اساس میزان وخامت آن‌ها دکتر نحوه و برنامه زمانی مربوط به درمان را معین می‌کند. دکتر با مشخص کردن علت بیماری که همان جابه‌جایی است، راه‌های اصلاح آن‌ها در نظر می‌گیرد. درمان این بیماری فقط در چند جلسه کفایت نمی‌کند. به چندین جلسه پی در پی و طولانی نیاز دارد تا در صورت بهبود به‌مرور تعداد جلسات کمتر شود، زیرا که تمام مهره‌ها و عضلات و تاندون‌ها درگیر هستند و برای رفع اختلال مورد نظر باید دکتر در چندین جلسه به درمان آن‌ها بپردازد.

سه مرحله برای درمان کایروپراکتیک:

– مرحله اول
درمان فشرده‌تری در نظر گرفته می‌شود. هدف پزشک کاهش استرس ناشی از تخریب در ستون فقرات و سیستم‌های عصبی است.
– مرحله دوم
در این مرحله دوباره‌سازی انجام می‌شود. ستون فقرات در یک مسیر و یک خط قرار می‌گیرند اما باید ستون فقرات قوی‌تر شوند که بتوانند در مدت زمان طولانی‌تری در شرایط مناسب باقی بمانند.
– مرحله سوم
این مرحله فاز سلامت نام دارد. ستون فقرات به اندازه کافی قوی می‌شود که در حالت متعادل و مناسب قرار می‌گیرد.

شرکت “توانا توسعه تدبیر” با نام تجاری توانیتو با استفاده از فناوری روز زندگی را برای شهروندان دارای بیماری‌های خاص و عام راحت‌تر می‌کند.

چگونگی انجام کایروپراکتیک

دکتر کایروپراکتیک ماساژ با حرکات دست را به همراه روش‌هایی چون یخ، تحریک الکتریکی، تکنیک‌های آرام‌سازی، اشعه مادون قرمز، ورزش‌های عمومی و بازتوانی، مکمل‌های غذایی و دستور ورزش‌های مناسب به کار می‌گیرد.

درمان دستی

روش‌های درمان دستی کایروپراکتیک

– فشار ناگهانی و شدید بر روی ستون فقرات
برای باز شدن مفاصل و بهبود دامنه حرکتی انجام می‌شود.
– حرکت دادن آرام مفاصل
برای رفع گرفتگی‌های مفصلی به کار می‌رود.
– کشیدن و فشار دادن عضلات به جهت‌های مشخص
برای تقویت عضلات و حرکات به کار گرفته می‌شود.

روش درمان کایروپراکتیک

پزشک کایروپراکتیک با بررسی تاریخ بیماری و لمس کردن و معاینه ستون فقرات و با تشخیص اختلالات مفصلی و بافت‌های مربوط به ناحیه آسیب‌دیده و همچنین مشاهده نتایج آزمایش‌های کامل به منشأ بیماری پی می‌برد و راه‌های معالجه را در پیش می‌گیرد.

از نظر پزشک کایروپراکتیک اختلال ستون فقرات اساس و منشأ امراض و بیماری‌های ناشی از آن هستند که موجب اختلال در عملکرد سیستم عصبی ماهیچه‌ای و استخوانی در بدن می‌شوند. در این صورت سلامت بیمار از طریق اجاستمنت تضمین می‌شود. در انجام اجاستمنت هنر استفاده از دست‌ها بسیار حائز اهمیت است، زیرا که مقدار فشار وارده، سرعت و محل فشار وارده باید اندازه‌گیری شده و به درستی و با دقت انجام شوند.

در برخی مواقع دکتر کایروپراکتیک از روش‌های فیزیوتراپی برای کاهش درد بهره می‌برد. دکتر علاوه بر درمان‌های لازم و استفاده از فیزیوتراپی بخشی از درمان را به بیمار می‌سپارد. او دستورات لازم در مورد ورزش‌ها و نرمش‌های خاص، تغذیه مناسب و روش‌های مناسب استراحت را به بیمار ارائه می‌دهد تا از این طریق به نحوه درمان او و رسیدن به نتیجه مطلوب کمک کند.

فواید درمان کایروپراکتیک

– در چند جلسه درد را تسکین می‌دهد و علائم بهبودی را نمایان می‌سازد.
– به تحریک‌سازی مفاصل پرداخته و بدنتان را از خشکی و بی‌حرکتی نجات می‌دهد.
– قدرت و توانایی بدنتان آن‌قدر زیاد می‌شود که حتی از پس کارها و ورزش‌هایی که در گذشته نمی‌توانستید آن‌ها را به‌خوبی انجام دهید، برمی‌آیید.
– موجب کاهش استرس و حال خوب می‌شود.
– دردهای کهنه و آسیب‌های پنهان و آشکار مربوط به گذشته درمان می‌شوند و بهبود می‌یابند.

خطرات درمان کایروپراکتیک

افراد نامبرده در زیر نمی‌توانند از کایروپراکتیک و روش دستی و سنتی این درمان بهره ببرند:
– افراد مبتلا به پوکی استخوان
– افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی
– افراد مبتلا به التهاب در ناحیه کمر
– افراد مبتلا به آرتروز گردن
– بیمارهای مبتلا به سرطان یا دارای سابقه بیماری سرطان
– افراد مصرف‌کننده داروهای رقیق‌کننده خون

کلام آخر

امروزه به دلیل سبک زندگی ناسالم، عدم رعایت درست نشستن و برخاستن، پوشیدن کفش‌های نامناسب و راه رفتن‌ها و دویدن‌های نامناسب، بد خوابیدن و… بسیاری از افراد دچار کمردرد، گردن درد و مشکلات و اختلالاتی از این قبیل می‌شوند. کایروپراکتیک یکی از راه‌های درمان مناسب این بیماری‌هاست. در واقع کایروپراکتیک درمان مکمل و به ظاهر ساده‌ای است اما اگر کوچک‌ترین اشتباهی در نحوه تشخیص بیماری و قسمت آسیب مورد نظر و نحوه درمان آن شکل بگیرد عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت. برای درمان کایروپراکتیک نزد متخصصین مربوط به آن بروید و در هنگام درد از ماساژها و درمان‌های دستی افراد ناشناس خودداری کنید.

از طریق توانیتو می‌توانید زندگی را برای افراد دارای معلولیت، بیمارهای عضلانی و مفصلی و سایر بیماران دیگر راحت‌تر کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *