توانیتو توانمند سازی برای همه

کدام کودکان به گفتاردرمانی نیاز دارند

ک

گفتاردرمانی یک فعالیت درمانی است که در آن برای بهبود بخشیدن به گفتار کودک و برای درک گفتار دیگران توسط کودک، به خانواده‌ها و فرزنداندانشان کمک می‌شود. گفتار درمانی برای کودکانی استفاده می‌شود که در بیان چیزی که در ذهنشان می‌گذرد، به صورت یک جمله منسجم دچار مشکل هستند، در گفتن کلمات مشکل دارند، ممکن است هجاهای صوتی را ‌کمی شکسته بیان کنند و در داشتن یک مکالمه معمولی با سایر افراد، موفق نخواهند بود.

در ادامه با توانیتو همراه باشید، تا بیشتر درباره گفتار درمانی کودکان و کمک به آن‌ها برای بهبود بدانید.

گفتاردرمانی چیست؟!

یکی از انواع علوم توانبخشی، که توسط افراد متخصص انجام می‌شود و برای درمان انواع مشکلات گفتاری، مشکلات بلع، درک زبان، مشکلات شنود و صوت، و انواع اختلالات ارتباطی به کار می‌رود، گفتار درمانی می‌باشد.

گفتار درمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان را یک متخصص بالینی انجام می‌دهد، اما با یک روش روان‌شناسی متفاوت است. در واقع باید بگوییم گفتار درمانی، در زمینه‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. از انواع زمینه‌های گفتار درمانی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مشکلات صوت، که بر روی ارتباط فرد با محیط اطراف او تاثیرگذار باشد.
  • مشکلات خواندن و نوشتن، مشکلات درک حروف و استفاده از آن‌ها، عدم درک ارتباط کلمات با هم و…
  • مشکلات ادراکی، مثل ترجمه حافظه عملکرد اجرایی
  • توانایی فرد در ارتباط اجتماعی خود
  • توانایی جمله سازی چه از نظر معنایی و چه از نظر دستوری

چگونه متوجه شویم که کودکمان به گفتاردرمانی نیاز دارد؟

گاهی از اوقات کودک شما ممکن است در خواندن و تلفظ هیچ گونه نقصی نداشته باشد و حتی بسیار سریع باشد.

اما ممکن است به خاطر یادگیری انواع مهارت‌های عملگرایانه، به کمک نیاز داشته باشد. این مهارت‌ها عموما به این دلیل به فرد آموزش داده می‌شود که فرد ساده‌تر بتواند مکالمه‌ای برای مشارکت‌های اجتماعی داشته باشد. این کار جهت یافتن دوستان تازه و یا درخواست‌های روزانه انجام می‌شود.

در سایر زمان‌ها ممکن است به سختی متوجه منظور کودکتان شوید. لکنت یا طولانی شدن صحبت کودک می‌تواند نشانه‌ای برای مراجعه به گفتاردرمان‌گر ‌باشد. کودک گاهی افکار خود را به سختی ترجمه می‌کند و در مهارت‌های اجتماعی همچون دوست یابی، یا مشارکت در بازی دچار ایراد است.

گاهی از اوقات کودکان ممکن است به دلیل مشکلات پزشکی نظیر اوتیسم، انواع اختلالات ذهنی و اختلالات مربوط به شنوایی به مراکز مربوط به گفتار درمانی مراجعه کنند. این مشکلات باعث ایراد در ارتباطات اجتماعی این افراد می‌شود.

با این وجود افرادی که به گفتار درمانی نیاز دارند، علاوه بر درمان در مراکز مخصوص آسیب‌شناسی گفتار و یا درمان زیر نظر متخصصین گفتاردرمانی سایت توانیتو، به حمایت شما در خانه نیز احتیاج دارند.

متخصصین آسیب گفتار و زبان، چه کمکی به کودکان می‌کنند؟!

“مشکلات گفتار می‌تواند تاثیر زیادی بر توانایی نوشتن کودکان داشته باشد.” این جمله را کیتی اوهلر یکی از برجسته‌ترین گفتاردرمانان درباره مزیت‌های گفتاردرمانی گفته است.

 اغلب گفتاردرمانگران، کودکانی که در خواندن و نوشتن مشکل دارند و هم‌چنین توانایی بیان تفکراتشان به صورت نوشتار یا گفتار را ندارند، شناسایی کرده و در جهت درمان آنان قدم بر‌می‌دارند.

چیزی که خیلی دنبال کردن استاندارد‌های نوشتن و خواندن را برای کودکان دشوار می‌کند، عدم توانایی بیان ایده‌های خود، در قالب لغات، و پس از آن، جا گذاری کلمات در جمله است. بنابراین کار متخصصین می‌تواند این باشد که، این مهارت‌ها را در کودکان یا به وجود بیاورند یا تقویت کنند.

از سایر کارهایی که گفتاردرمانگران می‌توانند انجام دهند، مشاوره دادن به معلمان جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی مفیدتر و غنی‌تر است. این کار باعث می‌شود کودکان توانایی‌های گفتاری خود را افزایش دهند.

کلاس‌های آموزشی زبان و درمان کودکان با اختلالات مربوط به گفتار، می‌تواند هم به صورت گروهی هم به صورت فردی انجام شود. چیزی که برای گفتاردرمانگران اهمیت دارد، بالا بردن توانایی اجتماعی کودکان مانند دوست‌یابی آنان و همچنین لذت‌بخش کردن زبان آموزی می‌باشد.

گفتار درمانی برای چه کودکانی الزامی است؟!

عموما افرادی که دچار اختلالات زبانی شده‌اند برای گفتار درمانی حتما باید مراجعه کنند. این افراد شامل کسانی می‌شوند که سکته مغزی را تجربه کرده‌اند، یا افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی نظیر اوتیسم هستند و مشکلات جدی در ارتباطات اجتماعی دارند.

 عموما شرایط کودکانی که دیرتر از سایر کودکان شروع به صحبت کردن می‌کنند نیز برای والدین نگران‌کننده محسوب می‌شود. این نگرانی به مسائلی مانند لکنت و تولید اصوات نیز بسط پیدا می‌کند.

بیشترین افرادی که در جامعه نیاز به این امر دارند، افراد اوتیستیک هستند که متاسفانه تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

یادگیری گفتار در کودکان به گونه‌ای است که، به تدریج دایره لغات آن‌ها افزایش پیدا کرده و به مرور می‌توانند از کلمات بیشتری استفاده کنند.

 کودکانی که در سن یک سالگی می‌توانند از تک کلمات استفاده کنند، در سن دو سالگی، می‌توانند جمله‌های دو کلمه‌ای را نیز به کار ببرند.

  شما در صورت مشاهده تاخیر در گفتار کودک، حتما باید به گفتار درمانگران مراجعه کنید تا منشا مشکلات آن‌ها را شناسایی و درمان کنند.

از دیگر کودکانی که نیاز به گفتاردرمانی دارند، کود‌کانی هستند که دچار لکنت می‌باشند. زمانی که کودک شما لکنت را تجربه می‌کند، بهترین زمان برای مراجعه به گفتار درمانگران قبل از هفت سالگی است. لکنت شامل مسائلی مانند گیر کردن روی لغات و یا تکرار آن‌ها می‌باشد.

از مسائلی که باعث ایجاد لکنت می‌شود، می‌تواند از نمونه‌های ذیر باشد:

  • ترس و وحشت که باعث شوک شدن فرد شود.
  • ارتباط داشتن زیاد کودک با فردی که دچار لکنت است.
  • محل زندگی کودک و مسائلی مانند دو زبانه بودن والدین.
  • عواملی که مربوط به ژنتیک فرد می‌شود.

همچنین باید به این نکته توجه کنیم که کودکانی که دچار بیماری‌های تکلم و زبان می‌باشند، علاوه بر مشکلات گفتاری، دچار مسائلی مانند کمبود اعتماد به نفس، انزوای بیش از حد، پرخشگری‌های مداوم و یا عصبانیت می‌شوند. لازم است که در حین درمان به مسائل فوق هم توجه شود.

سخن آخر

اگر کودک شما برای مشکلاتی نظیر اختلالات مربوط به گفتار و زبان، نیاز به گفتاردرمانی دارد، به هیچ عنوان نگران نباشید. مجموعه توانیتو، با انجام فعالیت‌های به روز، جهت گفتار درمانی، روند درمان را سرعت می‌بخشند. علاوه بر آن، با خوشرویی و تخصص درمانگران این مجموعه، برای شما اطمینان جهت درمان فرزندان‌تان حاصل می‌شود.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها