کشورهای پیشرفته چه امکاناتی برای افراد دارای معلولیت ارائه می‌دهند؟

میزان رفاه شهروندان یک کشور  یکی از ملاک‌های نشان دهنده میزان پیشرفت آن کشور است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشورهای پیشرفته چه امکانات و تسهیلاتی برای افراد دارای معلولیت ارائه می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به معرفی کشورهایی که در این زمینه پیشرو هستند بپردازیم.

کشورها بر اساس اینکه چه تعداد از افراد دارای معلولیت شاغل هستند، تعداد پزشکانی که به این افراد خدمات می‌رسانند چه تعداد است و میزان امکانات سطح شهرها برای استفاده افراد دارای معلولیت تا چه اندازه‌ای است متفاوت‌اند. مسلما کشورهایی که در این سه ملاک رشد کرده‌اند، می‌توانند شرایط رفاهی مناسب‌تری برای افراد دارای معلولیت فراهم کنند.

به علاوه دو عامل مانع از حضور افراد دارای معلولیت در سطح جامعه می‌شود: عدم وجود زیرساخت‌های لازم شهری و ضعف در سیستم‌های حمل و نقل. در بسیاری از کشورها. این دو عامل بر اساس توانایی‌های افرادی که معلولیت ندارند طراحی می‌شوند. تنها کشورهای پیشرفته زیرساخت‌های شهری و سیستم‌های حمل و نقل خود را برای افراد دارای معلولیت سازگار می‌کنند.

استرالیا

در سیدنی امکانات ویژه‌ای برای ساحل‌گردی افراد دارای مشکلات جسمانی فراهم شده است. همچنین آنها می‌توانند با استفاده از صندلی‌های مخصوصی به داخل آب نیز بروند.

اسپانیا

این کشور بهترین کشور دنیا برای افراد دارای نابینایی و کم بینایی است. اسپانیا با مجهز کردن خیابان‌ها و ایستگاه‌ها به رمپ‌ها و نرم‌افزارهای ویژه نابینایان، اختصاص بودجه‌های فراوان برای زندگی افراد نابینا، فراهم کردن فضای شغلی مناسب برای آنها و … به کشوری پیشرو در ارائه خدمات به افراد نابینا تبدیل شده است. استفاده از تسهیلات اجتماعی و رفاهی برای نابینایان در اسپانیا، در بدترین شرایط نصف قیمت است.

ایتالیا

میلان دارای جایزه دسترسی پذیری شهری در سال 2016 شده است و متعهد شده است که در راستای توسعه شهری، تمامی افراد ساکن و شهروندان خود را، اعم از افراد دارای معلولیت و افراد دیگر، مشارکت دهد.

آلمان

آلمانی‌ها برای افراد دارای معلولیت کارت‌های ویژه‌ای صادر می‌کنند که نوع و میزان معلولیت آنها در آن ذکر شده است. افراد دارای این کارت‌ها می‌توانند از امکانات ویژه معلولیت خود استفاده کنند.

برلین توانست در سال 2013 به علت سهولت در دسترسی افراد دارای معلولیت از کمیسیون اروپا جایزه دریافت کند. در برلین آلمان، همه پیاده‌روهای شهر دارای مسیر مربوط به حرکت ویلچر است. همچنین مکان‌هایی طراحی شده است که به محض اینکه یک معلول در هنگام عبور و مرور در شهر دچار سانحه شد، به آنجا انتقال داده می‌شود و به امور او رسیدگی می‌کنند.

آمریکا

واشنگتن آمریکا با ارائه سیستم مترو ویژه برای افراد دارای معلولیت، به آنها اجازه تردد و گشت و گذار در مناطق مختلف شهر را فراهم کرده است.

سن‌دیه‌گو یکی از ایالات آمریکاست که یک منطقه کوهستانی به حساب می‌آید. با این حال به دلیل امکانات ویژه‌ای که در ایالت برای افراد دارای معلولیت ارائه شده است، آنها به راحتی می‌توانند در سطح شهر تردد کنند و از مکان‌های دیدنی بازدید کنند.

در شهر دنور امکانات ویژه‌ای برای افراد دارای معلولیت ارائه می‌شود. به شکلی که این افراد برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در شهر هیچ مشکلی ندارند و به راحتی و با هر درجه‌ای از مشکلات جسمانی می‌توانند از این وسایل استفاده کنند.

همچنین در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا تسهیلات ویژه خوابگاهی، رفاهی، آموزشی و بهداشتی به دانشجویان دارای معلولیت اختصاص داده می‌شود. به علاوه وظایف، مسئولیت‌ها و حقوق افراد مختلف (به ویژه اساتید) در مقابل این افراد مشخص و مدون شده است.

لهستان

در شهر گادنیا تمام اتوبوس‌ها دارای امکانات ویژه‌ای برای افراد دارای معلولیت هستند و با استفاده از سطح شیب دار، ورود و خروج را برای آنها آسان می‌کنند. همچنین این شهر دارای سیستم علائم راهنمایی بریل است تا افراد دارای معلولیت نابینایی بتوانند اطلاعات مناسبی کسب کنند.

سوئد

در پارکینگ‌های مراکز خرید و اداره‌های این کشور، نزدیک‌ترین موقعیت به افراد دارای معلولیت تعلق می‌گیرد.

فرانسه

شهرداری پاریس تمام وسایل نقلیه سطح شهر را برای استفاده افراد دارای معلولیت مجهز کرد. در این شهر خدمات ویژه‌ای را دریافت کند که طی آن هر فرد معلول می‌تواند یک دستیار داشته باشد. این کار با استفاده از شرکت‌هایی که برای این کار تأسیس شده‌اند صورت می‌گیرد. هم‌اکنون بالغ بر 100 خط مختلف مترو شهر پاریس مجهز به سیستم آسانسور برای استفاده افراد دارای معلولیت است.

همچنین برای افراد نابینا، در متروی پاریس سگ‌های راهنما وجود دارند. این سگ‌ها که با متروی پاریس به خوبی آشنا هستند، می‌توانند در عبور از گیت بلیت و استفاده از پله‌ها برای پایین یا بالا رفتن کمک کنند. به علاوه در برخی از ایستگاه‌ها، در نزدیکی محدوده ریلی، دیوارهای شیشه‌ای وجود دارند تا از پرت شدن افراد نابینا جلوگیری شود.

لندن

در شهر لندن امکانات ویژه‌ای برای این افراد فراهم شده است. فرد دارای معلولیت در لندن می‌تواند علاوه بر استفاده آسان از امکانات حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های ویژه، از امکانات مختلف هتل‌ها نیز بهره‌مند شود. همچنین خیابان‌های لندن دارای رمپ‌های مخصوص صندلی چرخدار هستند.

فنلاند

بخشی از امکانات رفاهی که در کشورهای مختلف برای افراد دارای معلولیت وجود دارد، به علت قوانین ویژ تصویب شده در آن کشورها هستند. برای مثال کشور فنلاند قوانینی دارد که براساس آنها شهرداری‌ها موظف به انجام فعالیت‌های روزمره افراد دارای معلولیتی هستند که از عهده انجام آن تکالیف برنمی‌آیند.

نتیجه‌گیری

به طور کلی در اتحادیه اروپا قوانینی وجود دارند که اعلام می‌کنند در تمامی درمانگاه‌ها، مراکز توانبخشی و آسایشگاه‌ها باید بخش مربوط به معلولیت وجود داشته باشد. همچنین کشورهای اروپایی این امکان را ایجاد کرده‌اند که در ارائه امکانات به فرد دارای معلولیت، نحوه معلول شدن اهمیت نداشته باشد.

در این مقاله به معرفی بخشی از فعالیت‌های شهرها و کشورهای پیشرفته در حوزه ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت پرداختیم. این شهرها به عنوان پیشگامان عدالت اجتماعی در حوزه معلولیت شناخته می‌شوند و اقدامات آنها می‌تواند به عنوان الگو برای کشورهای دیگر مورد توجه قرار گیرد.

مجموعه توانیتو در تلاش است تا با ارائه خدمات ویژه به افراد دارای معلولیت و خانواده‌های ایشان، گامی موثر در جهت کاهش مشکلات این عزیزان بردارد و نقش موثری در افزایش رفاه ایشان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *