کم خوری عصبی

آیا احساس می‌کنید حتما باید لاغر و بدون نقص باشید؟

این مشکل می‌تواند نشات گرفته از اختلالات عصبی کم خوری باشد. این بیماری‌ شامل دسته‌ای از اختلالات مربوط به خوردن است که امروز، در این مقاله، با توجه به عوارض شدید آن در کاهش وزن، با شما درباره آن صحبت کنیم.

کم خوری عصبی می‌تواند عوارض مختلف جسمی و روانی را برای فرد به همراه داشته باشد. به همین منظور، توانیتو آن را جدی گرفته‌ است و در نظر دارد که اطلاعات بسیار مفیدی درباره آن به شما بدهد.

اگر فکر می‌کنید در زمینه خوردن دچار وسواس هستید و این مشکل در زندگی شما خلل وارد کرده است، به شما توصیه می‌‌کنیم این بخش از مقالات ما را از دست ندهید.

کمخوری عصبی چیست؟!

یکی از انواع اختلالات خوردن، شامل کم خوری عصبی و یا آنورکسیا می‌شود. این اختلال فرد را مجاب می‌کند تا با اشتهای خود مبارزه کند تا وزن خود را رو به کاهش هرچه بیشتر ببرد.  تاثیرات منفی که این بی اشتهایی بر افراد می‌گذارد، می‌تواند تا مرز کاهش انرژی با آن‌ها همراه شود و ضرر‌هایی بسیار بیشتر از رژیم‌های لاغری بر فرد می‌گذارد‌.

عموما افرادی که از اختلال کم خوری عصبی رنج می‌برند، عزت نفس بسیار پایینی را تجربه خواهند کرد. لذا از خودباوری‌های مناسب بهره‌مند نبوده و دائما اضطراب‌های غیر منطقی دارند. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره عوارض و نشانه‌های کم خوری‌های عصبی به شما می‌دهیم.

شیوع کم خوری عصبی:

اگرچه کم خوری عصبی، یکی از نادرترین اختلالات روانی محسوب می‌شود و شیوع پایینی دارد، اما یکی از دلایل بسیار مهم برای گرفتن جان افراد، به علت اختلالات روانی است.

جالب است بدانید که این اختلال در زنان شیوع بسیار پر رنگ‌تری نسبت به مردان دارد. گرچه این بیماری از بین هر ۲۰۰ زن، گریبان هر یک نفر را خواهد گرفت، اما در بین مردان، از هر ۲۰۰۰ مرد، یک نفر این اختلال را تجربه خواهد کرد.

اگر بخواهیم غالب سنی که این بیماری افراد را مورد حمله قرار می‌دهد بررسی کنیم، باید بگوییم که عموما انسان‌های بالای ۱۵ سال مورد دستبرد این اختلال واقع می‌شوند. اما می‌توان کودکانی را نیز مشاهده کرد که زیر این سن، کم خوری عصبی را تجربه کرده‌اند.

نشانههای اختلال کم خوری عصبی:

از جمله مهم‌ترین عواملی که نشان‌دهنده این بیماری در افراد است، وسواس بسیار زیاد آن‌ها در کاهش وزنشان است‌. این احساس می‌تواند نشات گرفته از  دیدگاه “باید بدون نقص بود”، باشد.

افرادی که به صورت عصبی کم خوری می‌کنند، عموما فکر می‌کنند زیاد خوب نیستند. اغلب احساس تنهایی می‌کنند و این مسائل را از اطرافیان خود مخفی نگه می دارند.

احساس افسردگی و اضطراب، همچنین افکار مربوط به خودکشی، از دیگر نشانه‌هایی است که این اختلال، در فرد به وجود می‌آورد‌.

خستگی‌های بیش از حد و مزمن و همچنین عصبی‌ شدن‌های پی در پی، برای افرادی که دچار کم خوری عصبی هستند، بسیار روی می‌دهد.

همچنین این افراد احساس می‌کنند که با کم خوردن‌های افراطی و ورزش کردن‌های بسیار شدید، می‌توانند خود را راضی کنند. چرا که آن‌ها فکر می‌کنند ممکن است با شروع کردن به خوردن، کنترل خود را از دست بدهند.

به واقع آن‌ها از غذا خوردن احساس ترس و وحشت خواهند داشت.

بدن شما هنگام مواجهه با کم خوری عصبی چگونه واکنش نشان میدهد؟!

مهم‌ترین نشانه‌ای که بدن پس از بی اشتهایی از خود بروز می‌دهد، کاهش وزن بسیار شدید است. این در حالی است که افراد زیر سن بلوغ جسمی، متاسفانه با عارضه کم خوری عصبی، دچار عدم رشد جسمانی می‌شود‌.

پس از اینکه افراد مواد غذایی مورد نیاز را به بدن نمی‌رسانند، بدن انرژی خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین افرادی که احساس بی‌‌اشتهایی می‌کنند عمولا احساس ضعف و ناتوانی را در خود پرورش می‌دهند.

به علت نرسیدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن، عوارضی مانند، رشد مو‌ در نقاط مختلف صورت و یا دست‌ها، کاهش موهای سر و یا نازک شدن ناخن‌ها، احساس سرمای مزمن در بدن و علائم و نشانه‌های پوکی و شکنندگی استخوان‌ها در فرد پدیدار خواهد شد.

زنان مبتلا به اختلال کم خوری عصبی، دوره قاعدگی بی نظم داشته و یا برخی از آن‌ها بسیار زودتر از موعد، یائسگی را تجربه خواهند کرد.

همچنین افراد کم اشتهای عصبی، به مرور زمان میل جنسی خود را رو به کاهش می‌یابند و به همین دلیل روابط جنسی کمی را برقرار خواهند کرد.

در صورتی که احساس کم اشتهایی عصبی داشته باشید، حتما تمرکز و حافظه شما رو به ضعف خواهد گذاشت. ممکن است نتوانید دیگر بر روی امری خاص به خوبی تمرکز کنید و یا دچار بی‌حواسی‌های غیر معمول خواهید شد.

علاوه بر همه موارد فوق، ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد مبتلا به کم خوری‌های عصبی، دچار ضعف در کارکرد سیستم گوارشی و کلیه‌ها هستند.

علت ایجاد کم خوری عصبی چیست؟!

 

اگرچه دلیل مشخص و قطعی برای ایجاد این بیماری گفته نشده است، اما جالب است بدانید که اغلب افرادی که این اختلال را تجربه می‌کنند، ویژگی‌های روانشناختی مشابهی با یکدیگر دارند. به طور مثال همه آن‌ها علائم افسردگی را نیز از خود بروز می‌دهند. استرس‌های شدید و نگرانی نسبت به آینده، کمالگرایی و احساسات وسواس‌گونه نسبت به زیبایی خود، از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌تواند فرد را به سمت کم خوری عصبی سوق دهد‌.

علاوه بر این موارد، مسائل محیطی نیز بر ایجاد این بیماری بی تقصیر نیست. امروزه در جوامع با توجه به گسترش صنعت مد، دختران و پسران، خود را در فرهنگ کلیشه‌های زیبایی می‌یابند که آن‌ها را با چالش‌های جدی در برابر خود مواجه می‌کند.

فشار‌ها و استرس‌هایی که نوجوانان از طرف مدرسه و جامعه می‌بینند، می‌تواند آن‌ها را به سمتی اشتباه سوق دهد.

افرادی که روابط خانوادگی ناپایدار دارند نیز، می‌توانند در ابتلا به این بیماری، بیشتر سهیم باشند.

همچنین بلوغ، حوادث آسیب‌زا در گذشته فرد، از دست دادن یکی از عزیزان، انواع تجاوز‌های جنسی و… نیز می‌تواند در این مسئله نقش بسزایی داشته باشد.

سخن پایانی:

دنیای امروز، به سادگی می‌تواند افراد را به سمت و سویی بکشاند که برای فرد آسیب‌زا است. این روزها افراد را در شبکه‌های مختلف اجتماعی می‌بینیم که بیشتر از هر چیز ظاهر برایشان اهمیت دارد. متاسفانه این باور که افراد و به خصوص زنان، همیشه باید بدون نقص ظاهری باشند و با زیبایی و اندامی متناسب در جامعه حضور پیدا کنند، جوان و نوجوانان را در راهی بسیار وسواس‌گونه قرار می‌دهد.

کاش بدانیم ما با هر ظاهری، با هر پوششی و با هر بدنی، برای دنیا زیبا و دوست داشتنی هستیم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *